کارگاههای آموزشی مجازی خانمهای همسفر
جمعه 14 خرداد 1395 ساعت 20:16 | نوشته ‌شده به دست همسفر مژگان | ( نظرات )

ماه رمضان نظم را به من می‌آموزد، افطار سحر، نمازهای پنج‌گانه، ساعات عبادت و...

هفتمین جلسه از دور اول سری کارگاه های آموزشی مجازی خانم های همسفر کنگره 60 نمایندگی کرج، با استادی خانم مهتابو با دستور جلسه "الهام از رمضانبرگزار گردید.

 

به نام خداوند هستی‌بخش که هستی‌ام از آن اوست

 

الهام از ماه رمضان:

از ماه رمضان به نام بهترین ماه‌ها یادکرده‌اند؛ اما به چه دلیل عده‌ای تشنه آمدن این ماه و به انتظار آن هستند و حتی به پیشواز رفته و از چند روز قبل روزه‌دار می‌شوند؟  برعکس عده‌ای بی‌تفاوت از آن به‌گونه‌ای عبور می‌کنند که گویی هیچ تفاوتی با ماه‌های دیگر برایشان ندارد؟

درواقع  وقتی به ماه رمضان نزدیک می‌شویم یک عده باوجوداینکه دوست دارند روزه‌بگیرند اما خود را ناتوان قلمداد کرده و ترسی که در آن‌ها وجود دارد سال‌هاست که مانع شده است تا نتوانند به این قضیه نزدیک شوند.

وادی هشتم می‌گوید: تو پای درراه بنه هیچ مگوی، خود راه بگویدت که چون باید کرد.

یا (لحظه دشواری آن لحظه احساس نمی‌شود آن‌چنان‌که یادآوری آن دشواری دشوار است)

من مهتاب در بسیاری از کارها که به نظر، برایم غیرممکن بود و ترس بسیاری از آن‌ها داشتم از این جملات آموزنده کنگره به‌گونه‌ای درس گرفته و کاربردی کرده‌ام که با حرکت، در ادامه قابلیت‌هایی را در خود مشاهده نمودم که از طریق آن‌ها، توانستم پتانسیل وجودی خود را افزایش داده و به‌سرعت حرکت خود در زمینه‌های دیگر نیز بی افزایم.

تنها چیزی که مانع حرکت در انسان می‌شود ترس است. ترس مانند یک هیولا بزرگ‌نمایی می‌کند که باید با آن مقابله نمود تا محو شود. ترس بزرگ‌ترین دشمن آدمی بشمار می‌رود پس از ترس باید ترسید.

ماه رمضان نظم را به من می‌آموزد، افطار سحر، نمازهای پنج‌گانه، ساعات عبادت و...

و درس دیگر آن خودداری است. خودداری از خوردن، آشامیدن و خودداری از ضد ارزش‌ها، این‌گونه که تمامی اعضای بدن  انسان باید روزه‌دار باشند.

درواقع اصل و اساس زندگی  بر روی نظم و خودداری خلاصه می‌شود  که اگر دقت بیشتری بر روی این دو مورد داشته باشیم هرگز نه برای خود و نه برای دیگران هیچ مشکلی به وجود نخواهیم آورد.

نظم تنها چیزی است که اگر باشد، ساز انسان کوک است. نظم در خوردن، خوابیدن، ارتباطات، سفر کردن و...

درواقع کسی که در کنگره 60 برای درمان خود اقدام می‌کند، او فردی است که راه بسیار طولانی را طی نموده و بارها و بارها بر زمین افتاده و بلند شده است تا جایی که به این درک و فهم رسیده است که او دارای بیماری است که باید به درمان برسد؛ مانند میوه‌ای که رسیده و قابل بهره‌برداری است او نیز بعد از رهایی مفید و سازنده برای خود و سایرین خواهد شد؛ اما فردی که هنوز خام است هرگز به فکر درمان نخواهد بود و تلاش اطرافیان بی‌حاصل است. او راه طولانی در پیش رو دارد تا به این نقطه از تفکر برسد.

حال آنانی که به نماز و روزه می‌پردازند، کسانی هستند که به این درک و معرفت و شناخت رسیده‌اند که باید سیستم خود را در ظاهر و باطن بازسازی نمایند. به قول کنگره بی‌سیم و باسیم.

بی‌سیم، افکار و اندیشه و حس‌هایی هستند که با آن‌ها سروکار داریم و باسیم، مواد، الکل، قرص و اعمال ضد ارزشی هستند که از طریق آن‌ها به جسم خود آسیب وارد می‌نماییم.

همان‌طوری که یک ماشین براثر کار کردن کارایی‌اش پایین می‌آید و نیاز به تعمیر پیدا می‌کند، انسان هم براثر اعمال و افکار اشتباه کار آیی و عملکردش افت پیدا می‌کند و تعادل خود را در بعضی از زمینه‌ها از دست می‌دهد. حال خداوند متعال در آفرینش خود در  طول یک سا ل، یک ماه را برای بازسازی آن در نظر گرفته است.

که اصل و اساس آن نظم و خودداری است.

خداوند درجایی می‌گوید:

(کسانی را که خداوند  از جهنم خارج و به بهشت داخل می‌کند، هر نوع کینه‌ای را از دل آن‌ها می‌زداید) پس در اینجا شرط ورود به جهنم را خداوند کینه و تنفر می‌داند.

در ماه مبارک رمضان بسیاری از افراد بر سر یک سفره جمع می‌شوند چه افراد روزه‌دار و چه غیر آن. این تجمع دل‌های  را به هم نزدیک‌تر و صمیمی‌تر نیز  می‌گرداند و این مهر و عطوفت در اندیشه آنان نقش سازنده‌ای را ایفا می‌کند که در عمل کرد آن‌ها و در نیکی کردن

 تأثیر بسزایی دارد.

هر انسانی برحسب حق انتخابی که دارد می‌تواند سرنوشت خود را برحسب عملکردهای درست و نادرست خود به‌گونه‌ای رقم بزند. در ماه رمضان شب قدر راداریم. قدر یعنی اندازه که هر شخصی بنا بر درک و معرفتی که کسب نموده است در آن شب خداوند جهش‌هایی را برای او طبق ظرفیت وجودی‌اش در نظر گرفته که به تکامل او در این زمینه کمک می‌نماید. پس هراندازه که انسان نظم و خودداری را در زندگی سرلوحه کارهای خود قرار می‌دهد، تزکیه و پالایش صورت گرفته و عشق به هستی را به‌گونه‌ای در دل خود جای می‌دهد و هراندازه که مفید و سازنده‌تر می‌شود، جهش‌های او در شب قدر معین و پازل‌های وجودی‌اش  در جای خود قرارگرفته و کامل‌تر می‌شوند. تنها خود انسان است که می‌تواند پازل‌های به‌هم‌ریخته  یا به‌نوعی سیستم به‌هم‌ریخته خود را نظم داده و از این طریق به خود و خداوند نزدیک‌تر شود و حاصل آن چیزی نیست جز صلح، آرامش و سلامتی و سازندگی.

برای این کار بهتر است ذره‌ذره به روش تدریجی آن را در طی سالیان پیش رو، شروع نمایم حتماً نباید روزه کامل گرفته شود امسال نصف روز یا یک‌سوم روزم را می‌توانم روزه‌دار باشم و در سال‌های آتی نیز ...

و دیگر این‌که در کنگره کسانی که در سفر اول بسر می‌برند باید طبق محاسبات دقیق از طرف راهنمای خود به سفر تدریجی ادامه بدهند چراکه این افراد به‌گونه‌ای دچار بیماری اعتیاد هستند و در حال درمان آن و خداوند روزه را برای بیماران منع نموده است ما روزه را برای راه‌اندازی  سیستم ایکس و دست‌یابی به‌سلامتی اجرا می‌کنیم که سفر تدریجی به‌نوعی درراه اندازی این سیستم تأثیر بسزایی دارد و گرفتن روزه و اختلال در ساعات تعین شده مصرف دارو از طرف راهنما موجب اختلال در سفر شده و درمان به‌گونه‌ای دچار مشکل می‌شود و نتیجه نهایی که درمان قطعی است صورت نخواهد گرفت.

یا حق

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: كارگاه آموزشی مجازی خانم های همسفر،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
دوشنبه 17 خرداد 1395 10:34
سلام خانم مهتاب عزیز مثل همیشه مطالبتون عالی
سعید یکشنبه 16 خرداد 1395 22:36
خدا قوت
بسیار زیبا و دلنشین
شاد باشید
بابک یکشنبه 16 خرداد 1395 14:40
ممنون از خانم مهتاب.بسیار خوب بود.خانم مژگان خدا قوت
شیدا یکشنبه 16 خرداد 1395 11:20
ممنون از خانم متاب .
ممنون از خانم مژگان.
مهری شنبه 15 خرداد 1395 15:41
باتشکراززحمات بیدریغ و تحلیل زیبایتان
لیلا همسفر روح اله شنبه 15 خرداد 1395 00:09
با سلام و خدا قوت خدمت شما استاد عزیز .از زحمات شما ومطالب بسیار تاثیر گذارتان قدردانی میکنم .آرزوی سلامتی برای شما دارم.از شما خانم مژگان عزیز هم تشکر میکنم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic