کارگاه آموزشی مجازی آقایان مسافر
چهارشنبه 19 خرداد 1395 ساعت 21:42 | نوشته ‌شده به دست مسافر میلاد | ( نظرات )


هفتمین جلسه از دور اول سری کارگاه های آموزشی مجازی آقایان مسافر کنگره 60 نمایندگی کرج، با استادی آقای مهدی خلیلی و با دستور جلسه "سیگار" برگزار گردید.


در اهمیت درمان سیگار باید از چند جنبه به موضوع نگاه کرد؟

1-نخست آنکه قوانین محدودکننده برای افراد سیگاری سالبهسال در غالب نقاط جهان بیشتر و بیشتر میشود و این مسئله پیدا کردن محیط مناسب برای سیگار کشیدن را از یک تفریح "ظاهراً تسکیندهنده ولی مضر"به یک دغدغه ذهنی جدی برای افراد سیگاری بدل میکند. در دههها و قرنهای گذشته فرد سیگاری هر زمان اراده میکرد تقریباً در همه محیطهای عمومی میتوانست سیگار خود را روشن کرده وان را دود کند اما امروزه این امر تقریباً در هیچ کجای دنیا ممکن نیست و کشورهای مختلف بسته به سطح فرهنگ و اهمیت و بودجهای که به مسئله بهداشت عمومی اختصاص میدهند سیگاریها را از محیطهای باز به محیطهای بسته و کوچک محدود و محدودتر کردهاند.

علائم مثبت درمان سیگار از شش ساعت اول تا 15 سال بعد:

در بسیاری از کشورهای اروپایی و امریکای شمالی سالبهسال عرصه بر سیگاریها تنگتر میشود و قوانین محدودکننده شدیدتر میشود بهنحویکه یک فرد سیگاری در برخی مناطق از اروپا یا امریکا و کانادا برای در امان ماندن از شکایتهای احتمالی همسایهها و افراد نزدیک به خانه یا محل کار و جریمههایی که ممکن است دادگاه به دلیل این شکایتها بر او وضع کند به دنبال یافتن مکانهایی هستند که دود سیگار آنها مزاحم مشام دیگران نشود و همین امر خود تبدیل به یک دغدغه ذهنی و مشکلی جدی برای بسیاری از سیگاریها شده است.

2-غالب افراد سیگاری خود از بوی بددهان و لباسهایشان عاصی هستند و از این مسئله که وقتی وارد فضای میشوند و مشام دیگران را تحریک میکنند ناراحتاند.

3-مضرات مصرف سیگار برای غالب افراد سیگاری روشن است و دستکم آنها روزی چند بار به روی پاکت سیگار خود نگاه میکنند که روی آن علائم هشداردهنده از قبیل "سیگار مرگآور است و..."نوشتهشده است؛ در برخی کشورها بر طبق قوانینشان حتی تصاویری وحشتناک از مضرات سیگار بر بدن (لثه. ریه و...) روی پاکتها نقش بسته است و شرکتهای دخانیات برای فروش محصولات خود ملزم شدهاند بدون تبلیغ محصول و بدون قرار دادن سیگار در انظار عمومی در فروشگاهها و درج پیامها تصاویر هشداردهنده از زیانهای مصرف دخانیات محصولات خود را عرضه کنند.

4-فرد سیگاری علاوه بر خود افرادی را که نیز در معرض دود سیگار او هستند در معرض آسیب قرار میدهد و این مسئله هم نه به لحاظ اخلاقی روا است وهم ازنظر حقوقی و قضایی قابل پیگرد به نظر میرسد کما اینکه در بسیاری از کشورها این موضوع در قوانین مرتبط با محدودیت برای سیگاریها دیدهشده است.

5-و نکته پایانی اینکه به هر جهت سیگار شاید تنها محصولی باشد که فرد سیگاری مبلغی از درآمد روزانه خود را بابت آن میپردازد درحالیکه با هر پک زدن بر نخ به نخ سیگارها ثانیههایی طلایی از طول عمر خود را از دست میدهد و از سوی دیگر خود را در معرض ابتلا به انواع و اقسام بیماریها و سرطانهای مهلک قرار میدهد.

خلاصه اینکه یک فرد سیگاری در یک معادله غیرمنطقی گرفتارشده است و میلیونها انسان در سراسر جهان گرفتار این اعتیاد بهظاهر ساده اما در عمل بسیار پیچیده و مرگبار هستند و رهایی از این اعتیاد به هر جهت میتواند در کمیت و کیفیت زندگیبخش بزرگی از مردم جهان مؤثر باشد.

با این مقدمه حالا شاید بسیار بجا باشد تا از نخستین ساعات ترک کردن عادت سیگار کشیدن و تأثیر مثبت روانی آن بر عملکرد بدن و پاک شدن بدن فرد سیگاری از سموم سیگار تا هفتهها و ماهها و سالها آتی بگوییم که طبق تحقیق جدید دانشمندان مشخصشده است یک فرد سیگاری از 6 ساعت نخست ترک این عادت (که البته در کنگره 60 ترک معنایی ندارد و افراد با پروتکل DST هم اعتیاد به مواد مخدر و هم اعتیاد به سیگار را درمان میکنند و به رهایی میرسند) میتواند شاهد بهبود معکوس شدن (روبه مثبت) عملکرد بسیاری از دستگاههای داخلی بدن خود باشد.

در زیر به نخستین علامات درمان سیگار در بدن یک فرد سیگاری از 6 ساعت نخست از آغاز ترک سیگار تا 15 سال پس از آن اشاره میشود:

1-در شش ساعت نخست از درمان سیگار عملکرد قلب تغییر میکند و با آرامش و راحتی بهتری میزند فشار به روی قلب و فشارخون آرام پایین میاید.

 

2- در روز نخست از درمان سیگار (24 ساعت پس از آخرین سیگار) همه نیکوتین موجود در خون خارج میشود مونوکسید کربن خون کاهش قابلملاحظهای میابد و اکسیژن به بافتهای بدن و قلب راحتتر میرسد نوک انگشتان گرمتر میشود کمتر گزگز میکند.

3-در هفته نخست درمان سیگار حس بویایی و چشایی به حد قابلملاحظهای بهتر میشود ریه (شش) فرد سیگاری شروع به فرایند بازسازی میکند کیفیت خون فرد سیگاری بهتر میشود سطح مواد آنتیاکسیدانی همچون ویتامین سی در خون به نحو قابلملاحظهای افزایش میابد.

4-در ماه نخست از درمان سیگار سرفهها و خرخر ریهها به نحو محسوسی کاهش میابد قدرت انتقال مواد مغذی از خون به بافتهای بدنی ارتقا قابلملاحظهای میابد و اینگونه توان سیستم ایمنی بدن فرد برای مبارزه با انواع و اقسام باکتریها افزایش میابد غلظت و چسبندگی خون در رگها بهطور قابلملاحظهای کاهش میابد و گردش خون در دستها پاها باقوت و قدرت بیشتری نسبت به گذشته جریان میابد.

5-در شش ماه نخست از زمان درمان سیگار ریه فرد سیگاری بسیار بهتر کار میکند و خلط بسیار کمتری دارد و فرد ترک کرده احساس استرس و فشار روانی کمتری میکند.

6-یک سال پس از ترک سیگار فرد تقریباً ریه بسیار سالمتری دارد و احساس تنگی نفس نمیکند و با راحتی بیشتری نفس میکشد.

7-دو تا 5 سال پس از درمان سیگار ریسک حملات قلبی بهویژه در مردان بهشدت کاهشیافته و باگذشت زمان این ریسک کمتر و کمتر میشود و برای زنان سیگاری 5 سال پس از ترک سیگار ریسک ابتلا به سرطان رحم تقریباً با یک زن غیر سیگاری برابر میشود.

8-ده سال پس از درمان سیگار ریسک ابتلا به حمله قلبی و سکته یک فرد درمان شده تقریباً برابر با یک فرد غیر سیگاری است. فرد درمان شده ریههای سالمی دارد و در بسیاری از شاخصهای سلامتی تفاوت چندانی با یک فرد غیر سیگاری نمیکند. همه اینها در حالی است که زمان درمان سیگار در زیر سن 40 سالگی باشد و هر چه زمان از 40 سالگی افراد بیشتر گذشته باشد امکان جبران بخش بزرگی از این آثار کاهش مییابد هرچند در همان سنین نیز میتواند در کاهش بخش بزرگی از ریسکهای مربوط به بیماریها مؤثر باشد. شاید پس از خواندن این متن که بر پایه نتایج علمی و یافتههای تحقیقات دانشمندانی است که روی ترک سیگار مطالعات علمی انجام دادهاند عاقلانهترین کار برای افراد سیگاری مچاله کردن بسته سیگار و خداحافظی دائمی با این تفریح یا به عبارت بهتر "اعتیاد مرگبار "باشد شاید اگر در منزل هستید خاموش کردن سیگار در جاسیگاری و انداختنان به همراه جاسیگاری در سطل زباله آغاز خوبی بر پایان سیگاری بودنتان و شروع درمان آن باشد.

تایپ : مسافر میثم

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزش مجازی آقایان مسافر،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic