کارگاه آموزشی جهان بینی کنگره 60
چهارشنبه 17 شهریور 1395 ساعت 17:55 | نوشته ‌شده به دست مدیریت | ( نظرات )

بنام خدا
این جلسه یازدهمین جلسه از دوره پنجاه و ششم سری کارگاههای آموزش جهان بینی کنگره 60 با دستور جلسه وادی چهاردهم و تأثیر آن بر من در روز چهارشنبه مورخ 1395/06/17 به استادی و نگهبانی جناب آقای مهندس و دبیری مسافر پیمان راس ساعت 12:00 آغاز بکار نمود.

سخنان استاد؛
دستور جلسه امروز وادی عشق و محبت است. 
یک مسئله عشق را داریم، یک مسئله ایمان و یک مسئله عقل.
کنگره این سه پارامتر را مکمل یکدیگر می داند. می گوید مثلثی است که یک ضلع آن عقل است، ضلع دیگر ایمان و ضلع دیگر عشق. 
این سه ضلع مکمل یکدیگر هستند. خیلی از انسان ها از روی ناآگاهی این سه ضلع را مقابل یکدیگر قرار می دادند. مثلاً می گفتند: اگر کسی ایمان داشته باشد، یعنی عقل ندارد. تصور دیگر این است که اگر کسی عقل داشته باشد، ایمانی ندارد، دیگر خدائی ندارد و آنچه هست، چیزی است که ما می بینیم و لمس می کنیم. 
در زمان رنسانس قدرت در دست کلیساها بود و جمعیت خرافی بسیار زیاد بود و همه چیز بر مبنای خرافات بود. کشیش های کلیساها آنقدر مردم را تحت فشار قرار داده بودند و آنقدر قانون عجیبی در آورده بودند که مردم به ستوه آمدند و اگر کوچکترین مسئله ای بود به جرم جادوگر و مخالف خدا انسان ها را اعدام می کردند و می کشتندو گاهی این سخت گیری ها به خودشان هم رسوخ می کرد، یعنی شکنجه دادن جسم. در گوشه ازلت نشستن و معتکف شدن و دنیا را رها کردن و این جسم را عذاب دادن و تصور می کردند با این کار روحشان رستگار خواهد شد.
در بعضی فیلم ها هم می بینیم که کشیش ها در قرون وسطی روی میخ می خوابیدند و خودشان را شلاق می زدند که به خداوند برسند، گرچه آسیب رساندن به جسم کار ناپسندی است. انسان باید برای جسم ارزش بالائی قائل باشد.
به قول امین که فیزیک می خواند، زندگی را به دو قسمت تقسیم می کنیم. من می گویم با سیم و بی سیم، امین می گوید موجی و ذره ای. 
سیستم ایکس هم با سیم کار می کند و هم بی سیم . یعنی هم از طریق موادمخدر و ذره تخریب می شود (ذره ای) و هم بی سیم یعنی از طریق افکار غلط این سیستم آسیب می بیند (موجی).
در قرون وسطی که کشیش ها بودند، همه چیز موجی بود و برای ماده هیچ ارزشی قائل نبودند. حالا در اروپا و اکثر قسمت ها همه چیز ذره و ماده شده است. در گذشته همه چیز موج بود و ماده ارزشمند نبود، بخاطر همین جسم را شکنجه می کردند و فقط می گفتند که ما چیزی را قبول داریم که با چشم می بینیم. 
ولی بعدها شد مادی، وقتی مادی شد، چند چیزی از دور خارج شدند و جائی برایشان وجود ندارد. مثلاً چیزی به نام عشق وجود ندارد. بین همه انسان ها عشق وجود دارد، ضعیف یا قوی،  مثل رابطه زن و شوهر، فرزند و مادر و ... عشق در تمام وجود ما هست، اگر این عشق را حذف کنیم، چیزی باقی نمی ماند. در کنگره چه چیزی ما را به هم وصل کرده است؟ آیا غیر از عشق است؟ آیا غیر از ایمان و عقل است؟ 
بروید کتابهای علوم انسانی راجع به روانشناسی و روان پزشکی را مطالعه کنید. ببینید که راجع به مسئله عشق چیزی را می بینید؟ ممکن است موارد ضعیفی دیده شود، ولی اکثر بی محبتی ها، افسردگی ها بخاطر عدم وجود عشق است. 
و همینطور ایمان و عقل.  آیا در این کتاب ها چیزی راجع به عقل و ایمان می توانید پیدا کنید؟ 
یک نمونه از عقل را برایتان تعریف می کنم. وقتی من در مسئله اعتیاد به رهائی رسیدم، به هر عاقلی که می رسیدم، می گفت که اعلام نکن، اگر اعلام کنی آبروی خودت و خانواده ات می رود. گرچه همه می دانستند که من قبلاً مصرف کننده بوده اند. 
حتی برادر من، زمانی که کتاب من منتشر شد، خیلی عصبانی شد. این رفتارها همه عقلی نبود، حسابگرانه بود، ولی کاری که من کردم، کار عقلی بود. 
اگر آن کتاب را منتشر نمی کردم و در تلویزیون پیام نمی دادم، امروز اینجا نبودیم. این چیزی که امروز هستم، آن موقع نبودم. آیا امروز کسی به من به چشم معتاد نگاه می کنند؟ آیا به خانواده من به چشم حقارت نگاه می کنند؟
شما یک چیزی دارید و به هیچ کس نمی دهید، به حساب خودتان کار عقلانی است، ولی این کار، حسابگرانه است. 
کار عقلانی یعنی که شما چیزی را که دارید به دیگران هم بدهید و آن موقع کسی از دیوار خانه ات بالا نمی رود و خرخره زن و بچه ات را بخاطر یک تکه نان نمی برد.
عقلانی کاری بود که بیل گیت کرد، تمام سرمایه اش را یک مقدار برداشت و بقیه را به خیریه بخشید. این کار او عقلانی بود. 
بعضی کارها است که عقلانی است. یک راهنما آیا کارش عقلانی است یا حسابگرانه؟ یک راهنما وقت می گذارد، هزینه و کرایه می پردازد و کمک می کند تا یک نفر از تاریکی بیرون بیاید، هرکسی این را ببیند می گوید این کار عقلانی نیست، ولی ما می گوئیم این کار کاملاً عقلانی است. این کار معنوی ما، منافع مادی هم دارد. 
هر کاری که معنوی باشد، بار مادی هم برای ما ایجاد می کند.
ما دو سرمایه داریم، یک سرمایه پولی و یک سرمایه اجتماعی.  کسی که در کنگره 60 راهنما است، سرمایه اجتماعی دارد. کنگره 60 سرمایه اجتماعی دارد. ما در تمام ستاد نفر داریم و هر کاری می خواهیم انجام بدهیم، به انجام می رسد و این سرمایه بزرگی است. پس این هم عقلانی است. 
کسی که رشوه می گیرد، خیال می کند که عقلانی است، در صورتی که به خودش و جامعه اش ضرر می رساند.
برای چه ما گفتیم که اعضای کنگره محصولات ایرانی بخرند، چرا من باید مسواک، لباسشوئی خارجی بخرم، من چرا باید صابون خارجی بخرم، من باید بروم و صابون ایرانی بخرم.
الآن بعضی صنایع ما خیلی قوی هستند. همین پیکان ماشینی که همه مسخره اش می کردند، چقدر خوب بود، هنوز بعد از گذشت سی سال در شهر کار می کنند، بسیار ساده و قیمت مناسب. این کار و مصرف کالای ایرانی کار عقلانی است.
در هیدج کلی کارگر در حال دوختن کفش هستند، ولی کاری کرده اند که ناچارهستند که مارک ترکیه و آلمان به آن بچسبانند.
تک تک ما در مقابل این موضوع مسئول هستیم. یک ارکست سنفونی بود و 120 نفر نوازنده داشت، وقتی تمرین می کردند، بعضی ها برای تمرین نمی رفتند و رفیق خود را جای خودشان می فرستادند. رفیقش می گفت من که بلد نیستم بزنم، می گفت که تو فقط بزار روی دهنت و فوت کن و ادای آن را در بیار. بعد از مدتی یک روز کنسرت بود و همه مردم را دعوت کرده بودند، رهبر ارکست دستش را بالا برد، دید همه می زنند ولی صدا در نمیاد. همه دوستانشان را جای خودشان گذاشته بودند. 
کسی که ایمان داشته باشد، خودکشی نمی کند. خیلی از بزرگان عشق را مقابل عقل گذاشتند و عقل را مقابل عشق. گفتند که اگر ما می خواهیم به خداوند برسیم باید با عشق برسیم.
در کنگره هیچ چیز را رد نکردیم، گفتیم عشق، عقل و ایمان، هر سه مسیری هستند که ما را به نتیجه لازم می رساند. نتیجه لازم هم عاقبت بخیری است و هم در زمان حال زندگی کردن است.
بیماری های روانی روز به روز زیاد می شوند، حتی بیماری های روانی خودشان را در بچه های خردسال کشیده است. ما در بچه های خردسال روانی نداشتیم. تا یک مقدار بچه می دود، ناظم به مادر و پدرش می گوید که بچه شما خیلی می دود و به دکتر مراجعه می کنند و می بینند که بیش فعال است و ریتالین به بچه تجویز می کنند و ریتالین هم همان کوکائین است.
چرا ما باید اینقدر مریض داشته باشیم. ما بچه های قدیم بودیم، از در و دیوار و درخت بالا می رفتیم، سر همدیگر را می شکستیم، هیچکس به ما نمی گفت که بیش فعال و روانی. 
الآن این قضیه به بچه ها سرایت کرده است. 
من ندیدم بچه ای که از بچگی ریتالین بخورد و بزرگ شود و دیگر قرص نخورد. این فرد وقتی بزرگ شود تحت عنوان بیمار روانی بستری می شود. این ها همه بخاطر بی عشقی و بی عقلی است.
ما هر سه را در کنگره عمل می کنیم، تا به مرحله مناسب برسیم. 
اگر بخواهیم در مورد وادی چهاردهم بدانیم، باید 11 سی دی را که من مفصل صحبت کرده ام، گوش کنید. حجم این اطلاعات بسیار زیاد است و من نمی توانم در هر جلسه توضیح بدهم.
خیال نکنید که عشق چیز عجیب و غریبی است. گمان نکنید که عشق برای اسطوره هاست و فقط در کتاب ها نوشته شده است. تمام هستی در عشق غوطه ور است. علاقه شما به گربه عشق است.
نور، نور است، کبریت ، خورشید، چراغ همه نور می دهند. یکی به شما عشقی می ورزد، عشق یک روزه هم که باشد، ارزش عشق را دارد.
عشق چیزی نیست که بگوئید هزار سال باید باشد. عشق هم مانند چراغ است، این چراغ نفت دارد و نور می دهد، وقتی نفتش تمام می شود، دیگر نور نمی دهد.
منظورم این است که دنبال عشق های همیشگی نگردید. با عشق های کوتاه مدت صحبت کنید.
اگر من بخواهم زیاد وارد مبحث عشق بشوم، احساساتی می شوم.
چند نکته، عزیزان باید توجه کنند، از این به بعد همه جا ما کارت عضویت را نیاز داریم. یعنی هرکس می خواهد رهائی بگیرد، باید کارت عضویتش اعتبار داشته باشد. راهنماها باید کارتشان معتبر باشد. استاد و نگهبان جلسه باید کارتشان اعتبار داشته باشد.
مسئولین کنترل کارت ها مرزبانان هستند. در قسمت آقایان گروه مرزبانان آقایان و در قسمت خانواده هم مرزبانان خانواده. 
مسئله بعدی، در فرم های رهائی آقایان باید حتماً عکس داشته باشند. 
آقای سعید سبزه ای مسئول نوشتارهای کنگره 60 شدند و در سایت قسمتی را اختصاص دادند که تمام نوشتارهای کنگره روی سایت قرار دارد. تمام شعب باید آپدیت باشند و فرم های جدید را دانلود کنند و استفاده نمایند.
امیدوارم همه شما روز به روز عاشق تر باشید و قدر عشقتان را بدانید و ایمانتان مستحکم تر باشد و عقلتان ...
 
 
نام فایل تاریخ مدت زمان حجم (MB) لینک
فایل صوتی سخنان مهندس 95/06/17 00:31:24 14.3 دانلود
فایل صوتی رهایی ها 95/06/17 02:29:43 52.2 دانلود
 
منبع : کنگره 60 
نگارنده: مسافر احمد شریفیان
عکاس: مسافر سعید
کنگره 60
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزش جهان بینی کنگره60،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات