خواست درونی،تعادل
یکشنبه 18 مرداد 1394 ساعت 20:24 | نوشته ‌شده به دست همسفر اکرم | ( نظرات )
خلاصه متن سی دی خواست درونی، تعادل
(استاد امین دژاکام)


تفاوت هدایت انسان با گمراهی دقیقا همین جاست اینکه در جاده حرکت کنی با گاردریل یا در بیابان دور خودت بچرخی که خیلی وقت ها حرکت در این بیابان خیلی هم خوش می گذرد.

به نام قدرت مطلق


از ابتدای کنگره جناب مهندس روزه می گرفتند و من هم می خواستم روزه بگیرم اما نمی شد و هر با دلیلی برای خود داشتم مثل امتحانات و درس و .... تا اینکه متوجه شدم دلیلش آشوب درونی است، وقتی درون انسان آشوب باشد حتی انجام کارهای معمول زندگی مثل راه رفتن هم براس انسان سخت می شود و به نظر من روزه روبرویی با خود واقعی انسان است و دلایلی که انسان ها می آورند تا روزه نگیرند به خاطر روبرو نشدن با خود واقعی شان است.

در قرآن آمده که روزه برای بیماران مضراست و اگر نمی توانند روزه نگیرند اما در ادامه  آمده که اگر بگیرند بهتر است چون فایده اش زیاد است، در مورد مشروبات الکلی و غمار هم نوشته شده و اینکه اینها هم خیر دارند اما شرشان بیشتر است و عامل گسترش کینه هستند یعنی شیطان از آن ها برای ایجاد کینه در دل انسان ها استفاده می کند و در جایی از قرآن گفته شده هر شخصی وارد بهشت شود کینه از دل او خارج شده، این ها مانند قطعات پازلی هستند که از کنار هم گذاشتن آنها به این نتیجه می رسیم که شرط ورود به جهنم کینه است یعنی اگر شما در دلتان کینه دارید وارد جهنم شده اید. 

خیری که در نماز و روزه است؛

می دانیم که سیستم x از دو طریق باسیم و بی سیم کار می کند، آ فرینش خلقت هم براساس موج و ذره است یعنی اجزای تشکیل دهنده هستی یا ذرات هستند که آنقدر کوچکند که قابل رویت نمی باشند و موج با طول موج خیلی زیاد. همه آفریده ها بخش دیگری دارند به نام نگهداری یعنی باید راهی داشته باشند تا حفظ شوند. مثل خود ما که با افکار غلط، دروغ و ضد ارزش های دیگر با عث ضعیف شدن و پایین آمدن راندمان خودمان شده ایم و برای اینکه بتوانیم آن را در سطح بالا نگه داریم خداوند نماز و روزه را برای ما قرار داده که همان ارتباط با سیم و بی سیم است من به آن ایمان دارد و امیدوارم با دلایل علمی ثابت شود.

مسئله دیگر این است که چرا زمانی طول می کشد تا خواسته اجرایی شود در واقع باید تزکیه و پالایش انجام بگیرد مثل من که میخواستم روزه بگیرم و نمی شد و مصرف کننده که مدتی بعد از شروع مصرف متوجه می شود که تخریب دارد اما ۱۰ـ۱۵ سال طول میکشد تا وارد داستان رهایی شود چون باید مشکلات را طی کند و در واقع جهنم را تجربه نماید. دقیقا مثل فاصله ورود به کنگره تا رسیدن به کمک راهنمایی. بعد از تجربه جهنم می رسیم به نقطه شروع که همان خواسته درونی است و اجرای آن.

خواسته درونی چیست؟

برای بیان این تعریف میتوان از مثال طبیعت استفاده کرد؛ خیلی شنیده ایم که می گویند در این دنیا حتی دو تا دانه برف هم به هم شبیه نیستند اما چرا؟ چون قدرت مطلق می خواهد بگوید در آفرینش هیچ تکراری وجود ندارد تکرار یعنی ا ینکه یکی اضافه است و دیگری کار آن را انجام می دهد. انسان هم همینطور یعنی هیچ شخصی شبیه دیگری نیست. پس خواسته درونی کاری است که فقط و فقط و فقط شما آمده اید که آن را انجام دهید و آن خواسته فقط برای شما است نه دیگری چون شما قدری با دیگری متفاوت هستید.این جهان هستی ودلیل اصلی این آمدن ها و رفتن ها می شود خواسته درونی و اندازه آن مهم نیست شاید در حد درست کردن یک مربا باطعمی متفاوت و یا تابلویی نقاشی برای بیان یک حس. خواسته درونی حتی برای کرم هم تعیین شده و آن پوک کردن خاک و تبدیل آن به خاکی مرغوب برای کشاورزی است.

در واقع خواست درونی یک بردار است؛ اگر مراحل تکامل را چند سطح درنظر بگیریم کوتاه ترین مسیری که از این سطوح می گذرد می شود خواست درونی ،مثل نرد بان که کوتاه ترین مسیر برای برای رسیدن به طبقه بالاتر است اما پلکان می چرخد و مسیر را طولانی می کند. خواست درونی مانند قطب نما راه را نشان می دهد و در راستای تقدیر خداوند است .

حال چطور می شود به خواست درونی رسید؟

وقتی از مسیر مسقیم که خواست درونی است منحرف شویم کسالت بوجود می آید چون باید مسیر طولانی تری را طی نماییم اما قابل تحمل است تا جایی که انحراف به حدی می رسد که حرکت ما معکوس می شود یعنی به جای جلو رفتن به عقب می رویم مثل حرکت در زمان مصرف مواد مخدر.

مطلب دیگر این که درست است که ما انسان ها باید چند  بعدی باشیم یعنی در چند زمینه مختلف اطلاعات داشته باشیم اما نه در همه زمینه ها چون زمان کافی برای یاد گیری همه آنها را نداریم و این نوع حرکت نتیجه که نمی دهد، باعث اندوه هم می شود. زمانی هم پیش می آید که می خواهیم به سمت جلو حرکت کنیم حرکتمان هم درست و در راه ارزشها است اما هستی جلوی ما را می گیرد و ما نمی توانیم پیش برویم ؛ به این خاطر است که آن حرکت برای ما نیست مثلا بند بازی هنر خیلی جذاب و زیبایی است اما من برای بند باز شدن خلق نشده ام و حال خوب را برای من به ارمغان نخواهد آورد و باید کاری دیگر را انجام دهم.

در نتیجه نمی توان لیستی تهیه کرد و گفت این کارها معقول هستند و این ها نا معقول، بستگی به شرایط خودمان دارد به طور مثال روزه عمل معقولی است ولی اگر من در سفر اول هستم نمی توانم روزه بگیرم و برای من اولویت رهایی است و روزه برایم سم محسوب می شود.چون اول باید به تعادل برسم و بعد به فکر تعالی باشم.

اما چطور می توانیم متوجه شویم خواست درونی ما چیست؟

در واقع هرشخصی باید خودش با توجه به شناختی که از خودش به دست می آورد متوجه شود که خواست درونی اش چیست و به آن دست یابد، شخصی که مصرف کننده است و هنوز به سفر دوم نرسیده نمی تواند خواست درونی اش را بفهمد چون در عمق تاریکی هاست ابتدا باید سفر را به پایان برساند و بعد به خواست درونی برسد و نشانه خواست درونی این است که با انجامش حال و حس خوبی داشته باشم و دیگران هم از کنار من بودن احساس رضایت و خوشحالی نمایند.

یک وقت هایی این اتفاق پیش می آید که شخصی در یک زمینه موفق است حال فکر می کند باید در همه زمینه ها خوب عمل کند و بهترین باشد مثل اینکه چون فیزیک دان خوبی است باید موسیقی دان خوبی هم باشد اگر این طور فکر کنیم همه کار ها را نصف و نیمه انجام می دهیم و کارهایمان شبیه چیدن نامنظم کتاب ها روی هم می شود و قطعا زمانی که می خواهیم آخرین کتاب ها را بچینیم و به نتیجه نهایی برسیم همه کتاب ها فرو خواهند ریخت . تنها چیزی که مهم است اینکه ما در آن کاری که دوستش داریم و استعداد در آن زمینه داریم موفق شویم در واقع خواسته درونی و درک آن باعث جلوگیری از اتلاف انرژی می شود و کمک می نماید تا شخص روی یک هدف متمرکز شود.

میزان توانایی لازم برای رسیدن به خواست درونی

قوی ترین آفتاب، آفتاب تابستان استوا است که به ۷۰ درجه می رسد و ضعیف ترین آفتاب مربوط به قطب شمال و جنوب که ۵ درجه است اما با یک ذره بین خوب در قطب می توان ۵۰۰۰ درجه گرما تولید کرد. آن آفتاب ضعیف انسانی است که نسبت به دیگران از توانایی کمی برخوردار است اما اگر به خواسته درونی اش پی ببرد می تواند به آن دمای بالا برسد اگر بتوانیم تمرکز را روی یک عمل بگذاریم و آرام آرام به راه مستقیم تمرکز نماییم قطعا موفق خواهیم بود انسان های موفق اشخاصی هستند که توانسته اند نیروی خود را در نقطه ای کوچک متمرکز نمایند، مطلب دیگری که خیلی مهم است این که گاهی ذره بین وجود دارد اما متمرکز نیست و دائم در حال چرخش است مثل افرادی که توانایی زیادی دارند ولی دائما در حال تجربه جدید هستند، این افراد نمی توانند موفق باشند و به جواب نهایی برسند. اما توجه داشته باشیم که در نهایت همه این تلاش ها حضور نیروی مافوق الزامی است تا شخص بتواند به موفقیت برسد چون به اعتقاد من انسان مانند زمین است:شن زار،نمک زار،کشاورزی وزمین مرغوب.انسان می تواند با تزکیه و پالایش زمین وجودی خود را از شن زار به زمین مرغوب تبدیل کند اما باید آفتاب،باران و برف (قدرت مطلق) وجود داشته باشد تا بتواند محصول بدهد اگر این ها را هم خودش داشته باشد دیگر چه نیازی به قدرت مطلق دارد و قدرت مطلق چگونه می تواند بر هستی تسلط داشته باشد؟ و آن را کنترل نماید و این برف و باران و خورشید برای انسان ها هدایت قدرت مطلق به سمت درست است و برای متوجه شدن آن می توان این مثال را زد که انسان مانند ماشین در جاده مستقیم در حال حرکت است و گاردریل ها به این ماشین کمک می کنند که در مسیر باقی بماند و اگر کمی به اطراف منحرف شود گاردریل ها به آن هشدار خروج از مسیر را می دهند و این خیلی حس خوبی است چون انسان می تواند به خودش توجه کند و درواقع این گاردریل ها همان حسی است که بعد از عمل اشتباه دچار آن می شویم و با خود می گوییم که کارم اشتباه بود و باعث ناراحتی دیگران شدم، ولی اگر اینها برداشته شود تبدیل می شویم به شخصی که در بیابان برای خودش حرکت می کند و هیچ اتفاقی نمی افتد اگر کیلومتر ها به چپ و یا راست برود متوجه هیچ چیز نمی شود تا اینکه از دره به پایین پرتاب شود.

تفاوت هدایت انسان با گمراهی دقیقا همین جاست اینکه در جاده حرکت کنی با گاردریل یا در بیابان دور خودت بچرخی که خیلی وقت ها حرکت در این بیابان خیلی هم خوش می گذرد.


 

 


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
پنجشنبه 22 مرداد 1394 11:51
با عرض سلام وخدا قوت خدمت خانم اکرم
بسیار عالی .
چهارشنبه 21 مرداد 1394 22:45
اکرم عزیزم ممنون.
مژگان همسفر سعید سه شنبه 20 مرداد 1394 01:24
سلام. خدا قوت عالی بود
سید معین موسوی نیا دوشنبه 19 مرداد 1394 16:42
سلام خدا قوت . مطالبتون مثل همیشه عالیه. من که خیلی استفاده کردم واقعا ممنونم
همسفربتول دوشنبه 19 مرداد 1394 09:28
سلام
خانم اکرم
نوشته های شما در فهم ِ سی دی خیلی بمن کمک می کند .
سپاسگزارم
ساراهمسفرحمید دوشنبه 19 مرداد 1394 09:14
سلام
خانم اکرم عزیز
خیلی ممنونم .
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات