کارگاه آموزشی جهان بینی کنگره60
چهارشنبه 26 آبان 1395 ساعت 16:40 | نوشته ‌شده به دست مدیریت | ( نظرات )
ششمین جلسه از دوره پنجاه و هفتم سری کارگاه‌های آموزشی کنگره 60 با دستور جلسه: برای چه ورزش می‌کنم؟ جهان‌بینی ورزشی، در روز چهارشنبه مورخ 95/8/26 به استادی و نگهبانی مهندس و دبیری خانم فاطمه رأس ساعت 11:30 آغاز بکار نمود.

سلام دوستان حسین هستم مسافر

حال من خوب است، امیدوارم حال همه شما خوب باشد. هوا بسیار آلوده است و انشاء الله که تحمل‌کنید چراکه پایان شب سیه سپید است.

دستور جلسه امروز شامل دو قسمت می‌شود، یکی اینکه برای چه ورزش می‌کنم؟ یکی جهان‌بینی ورزشی.

من به این نتیجه رسیده‌ام که جهان‌بینی برای همه رشته‌ها جزو واجبات است، حتی اگر پزشک هم می‌خواهید شوید، باید جهان‌بینی کارکنید. گرچه برای اعتیاد ضروری است، برای درمان قلب و ام‌اس هم ضروری است.

در قدیم محل ورزش، زورخانه‌ها بود. زورخانه‌ها که ورزش می‌کردند، اول ادب، نزاکت و انضباط را به افراد یاد می‌دادند. این ورزش ایروبیک که الآن مطرح می‌شود، ما چندین هزار سال است که آن را داشته‌ایم. چهارپایی که موقع ورزش در زورخانه می‌روند، ایروبیک به گرد آن‌هم نمی‌رسد. همراه با موزیک و شعر است. ورزش ایروبیک هم همین‌طور است، موزیک و ورزش باهم انجام می‌شود.

ورزش زورخانه‌ای حساب‌وکتابی داشت، یک نفر مرشد بود، یک نفر میان‌دار بود، هرکسی سر جای خودش بود، موقع چرخیدن یک حساب داشت، موقع میل گرفتن یک حساب داشت، نظم، تربیت، ادب و انضباط اول هر چیزی بود. می‌گفتند که ما اول باید به شخص ادب و انضباط را یاد بدهیم و بعد ورزش را. اگر شخصی ادب را قبل از ورزش نیاموزد، تبدیل به یک باج‌گیر و مزاحم برای نوامیس مردم می‌شود. الآن در کشورهای دیگر، ورزش فاقد جهان‌بینی است. چون فاقد جهان‌بینی است، شما می‌بینید که در ورزش پرورش اندام، اکثراً از قرص‌های هورمونی و آمپول استفاده می‌کنند و مخاطرات بسیار زیادی دارد. فقط از ورزش بزرگ کردن بازوها را یاد گرفته‌اند، آن‌هم نه با ورزش، بلکه با قرص و آمپول و چیزهای مخرب دیگر.

ازیک‌طرف بازوها را کلفت می‌کنند و از طرف دیگر گردن را کلفت. با استفاده این داروها و آمپول‌ها از مردی می‌افتند و ...

شخص را می‌بینید که فوتبالیست است و جزو بی‌تربیت‌ترین افراد است. در زمین ورزشی به داور فحش می‌دهند و آن بی‌ادبی ورزشکار، به تماشاگر هم سرایت می‌کند. وقتی ورزشکار هر چیزی بگوید، تماشاچی هم از او یاد می‌گیرد و مشکل به بار می‌آید. در بعضی استادیوم‌ها می‌بینید که چون جهان‌بینی ورزش وجود ندارد، درگیری به وجود می‌آید.

ما هم در کنگره، قبل از ورزش و هر کاری، نظم و انضباط را یاد می‌گیریم. در ورزش، حق با داور است. هرچه داور گفت باید بگوییم چشم. اگر این‌طور نباشد، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.

در پارک طالقانی چندین هزار نفر هستند، وقتی مسابقات جام جهانی برگزار می‌شود، با دقت ترین داورها شروع به قضاوت می‌کنند، صدها دوربین فیلم‌برداری می‌کنند، بالای میلیاردها نفر تماشا می‌کنند، در این شرایط داور اشتباه می‌کند. قضیه را برنمی‌گردانند، می‌گویند حق با داور است.

وقتی داور با آن شرایط اشتباه می‌کند، شما چه انتظاری دارید که داور در پارک طالقانی اشتباه نکند. من به بچه‌ها گفته‌ام که ما برنده‌ایم.

در قدیم ما صبح جمعه ظهر یا بعدازظهر تازه از خواب بیدار می‌شدیم و خمار به دنبال جنس می‌گشتیم، الآن ساعت 5 صبح از خواب بیدار می‌شویم و سرحال هستیم، پس ما برنده هستیم.

جمعه در پارک طالقانی رفتم در گروه همسفران، دیدم که یک خانم با داور بحث می‌کند، همه را جمع کردم و گفتم که در کنگره حق با داور است. ما ورزش نمی‌کنیم که برنده باشیم، ولی آن چیزی که برای ما مهم است نظم و انضباط است.

الآن در گروه آقایان این نظم کاملاً جاافتاده است. وقتی یک نفر در یک تیمی به داور اعتراض می‌کند، گفته‌ام که بلافاصله آن تیم را از بازی‌ها کنار بزنند. گاهی اوقات اگر یک نفر اشتباهی انجام دهد، می‌گوییم که کل شعبه تا مدتی به پارک نیایند.

برای ما بسیار مهم است که تفکر و اندیشه ما در جهان‌بینی ورزش درست شود. ما در هر مسابقه‌ای شرکت می‌کنیم، حداقل جام اخلاق را می‌بریم. چون وقتی باختیم از کوره خارج نمی‌شویم.

مسئله جهان‌بینی در ورزش ما یعنی انضباط و نظم، یعنی دقت و حرف‌شنوی. چون ورزش کنگره 60 در حال ورود به یک مرحله حرفه‌ای است و شالوده آن رعایت نظم و انضباط است.

در قسمت همسفران من خیلی خوشحال شدم، اصلاً فکر نمی‌کردم این‌قدر در قسمت همسفران ورزشکار داشته باشیم. الآن هر شعبه‌ای یک تیم والیبال داده است و این باعث خوشحالی ماست. پس این مربوط به جهان‌بینی می‌شود.

مسئله بعدی اینکه چرا ورزش می‌کنم؟

من خودم روزهای شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، الآن چهارده سال است که ساعت 5 صبح از خواب بیدار می‌شوم و 5:50 امجدیه هستم و ساعت 6 داخل استخر هستم. زمستان و تابستان و در تمام فصول به‌غیراز ماه رمضان ورزش می‌کنم. جالب اینکه وقتی شنا می‌کنم، این ورزش در بالا رفتن من از پله‌ها تأثیر می‌گذارد. در اخلاق و همه‌چیز من تأثیر می‌گذارد. ورزش‌های آبزی، ورزش‌های خوبی هستند، سعی کنید که همه استفاده کنید.

آب هم جسم را شستشو می‌دهد و هم روان را هم شستشو می‌دهد. شما برگه زردآلو را نگاه کنید که چروک شده است، وقتی داخل آب ریخته می‌شود، ببینید که چقدر شاداب و سرحال می‌شود.

انسان ‌هم که وارد آب می‌شود، شاداب می‌شود. آب انسان را خوش‌سیما می‌کند. قبلاً ورزش تیروکمان ‌هم بازی می‌کردم، ولی به علت مشغله کاری نتوانستم ادامه بدهم. ولی پیاده‌روی را هفته یک‌بار به شهرستان می‌رفتم و در مزرعه راه می‌رفتم.

بدن انسان به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که اگر عضلات و ماهیچه‌ها حرکت نکند، این‌ها تحلیل می‌روند. در قدیم ساعت مچی بود و کوک می‌کردند، دانشمندان خیلی گشتند که ساعتی درست کنند که نیازی به کوک نداشته باشد، این ساعت‌ها به‌گونه‌ای بود که با حرکت دست کوک می‌شد، اگر ساعت را بالای طاقچه می‌گذاشتی، این ساعت بعد از مدتی که می‌گذشت، می‌خوابید. این دقیقاً مثل انسان است.

انسان اگر حرکت کند، تمام سیستم‌هایش کار می‌کند. انسانی که حرکت نکند، سیستمش کار نمی‌کند. یکی از مهم‌ترین مسائل برای انسان‌ها که به عقیده من بیشتر انسان‌ها درگیر بیماری یبوست هستند. علت این است که پیاده‌روی نمی‌کنند، سیستم روده بزرگ و کوچک و گوارش به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که براثر پیاده‌روی فعال می‌شود، دقیقاً مثل مثال ساعت.

تمام سیستم‌ها موقعی که بدن درحرکت است، کوک و تنظیم می‌شوند. وقتی شما حرکت نمی‌کنید، کم‌کم به‌طرف نابودی می‌رود.

اگر ما می‌خواهیم از عضلات و حافظه خوب برخوردار باشیم، یا باید زندگی ما به‌گونه‌ای باشد که اعضای بدن ما کار کنند یا اگر کار نمی‌کنند، با ورزش این اتفاق بیفتد. ورزش یعنی کار کشیدن از عضلات بدن، برای منظم و قدرتمند شدن و سالم ماندن. ما به این دلیل ورزش می‌کنیم.

در قدیم بیل می‌زدند، دنبال گوسفند می‌رفتند، شیر می‌دوشیدند، میوه می‌چیدند و کلی کار بدنی می‌کردند، ولی بچه‌های امروز هیچ‌کدام از این‌ها را ندارند، با آسانسور بالا و پائین می‌روند و سوار اتومبیل می‌شوند و این هوا که امروز می‌بینیم به خاطر ماشین‌هاست. حدود چهارصد نفر براثر این آلودگی از دنیا رفته‌اند.

پس ما در کنگره 60 باید سعی کنیم قدرت فیزیک بدن را با ورزش حفظ کنیم. نرمش کنید، برنامه‌ریزی کنید و هفته‌ای یک‌بار به استخر بروید. بروید شنا و یاد بگیرید، چون شنا بلد نیستید، ورزش شنا برای شما مناسب نیست، ولی وقتی یاد گرفتید، از شنا لذت می‌برید.

ما ورزش‌های گوناگون در کنگره راه انداخته‌ایم، شما هم باید ازنظر فیزیک بدن، دارای فیزیک قوی باشید. اگر دلتان نمی‌خواهد که فردا که پا به سن گذاشتید، یک شیشه دستتان باشد که داخلش ادرار باشد و یک شیشه داخلش مدفوع باشد، ورزش کنید.

مرگ‌های زودهنگام برای عدم تحرک است، بیماری‌های روده و گوارش و کلیه همه برای عدم تحرک است. دو عامل بسیار مهم در این‌ها نقش دارد، یکی ژنتیک است که با آن کاری نداریم و یکی تغذیه و یکی ورزش ما.

امیدوارم با سی‌دی‌های نفس 1 و نفس 2 و نفس 3، دقت کنید و فریزهای شما خالی شود، دیگر غذاها را در فریزر نگذارید.

در یک جلسه‌ای آقای دکتر مغاری تعریف می‌کرد، زمانی که من رزیدت بودم در اتریش و دوره تخصص می‌دیدیم، به پروفسور گفتم که بیماری کولون و کولیت و بیماری‌های روده بزرگ در کشور ما نیست، پروفسور گفت در کشور شما فریزر آمده است یا نیامده است؟ گفتم نه! گفت: به خاطر همین است. مواد غذائی که بالای 10 روز می‌ماند، باعث سرطان در روده بزرگ می‌شود. الآن از آن زمانی که در کشور ما فریزر آمد، بیشترین سرطانی که در کشور ما وجود دارد، سرطان سیستم گوارش است.

حالا تا می‌توانید لازانیا و پیتزا و سوسیس و کالباس بخورید!

امیدوارم در مورد این قضیه در طول هفته صحبت کنید، توانا بود هر که دانا بود، ز دانش دل پیر برنا بود. ما از یک نفر دانائی خود را بالا می‌بریم، ازیک‌طرف هم باید سیستم فیزیک را تقویت کنیم.

اگر هیچ ورزشی نتوانستیم انجام بدهیم، لااقل روزی نیم ساعت پیاده‌روی کنیم. البته در روز پیاده‌روی کنید، در شب به خاطر کمبود اکسیژن و وجود گازکربنیک پیاده‌روی نکنید.

این مسئله بسیار مهم است، پس ما باید قدرت فیزیک و تغذیه و فکرمان را درست کنیم.

یک مطلبی هم اطلاعیه دادم، یک‌زمانی می‌بینم که یک‌ذره حواسمان پرت شود، همه‌چیز عوض می‌شود. یک قانون من‌درآوردی شکل می‌گیرد. یک‌مرتبه می‌بینیم که دبیرها را مرزبانان انتخاب می‌کنند! دبیر را باید نگهبان انتخاب کند.

یک‌مرتبه دیدیم که مرزبانان، تازه‌واردین را به داخل لژیون‌ها می‌برد و می‌گوید در هر لژیون 10 دقیقه بنشین و هرکدام را دوست داشتی انتخاب کن! این قانون از کجا آمده است؟ می‌دانید چه فاجعه‌ای به وجود می‌آید؟ چقدر شخصیت راهنما زیر سؤال می‌رود. شخص از یک لژیون به یک لژیون دیگر می‌رود و این قضیه روی نظم و دسیپرین شخص اثر منفی می‌گذارد و متوقعش می‌کند. این حرکت بسیار زشت است و من متوجه شدم که در بعضی نمایندگی‌ها این کار انجام می‌شد.

اصلاً برای انتخاب راهنما، مرزبان هیچ نقشی ندارد. جلسه تازه‌واردین می‌گذارند و خود شخص راهنمایش را انتخاب می‌کند. راهنمای تازه‌واردین توضیح می‌دهد، تازه‌وارد، راهنمایش را انتخاب می‌کند و بعد برگه را به مرزبانی می‌رود و می‌گوید که من می‌خواهم این راهنما را انتخاب کنم.

من گفتم که این قانون را لغو کنند، چون بالاترین ضربه را به وجهه راهنما می‌زند. وقتی‌که مسئول تازه‌واردین می‌خواهد با تازه‌واردین صحبت کند، باید خیلی محکم صحبت کند. این‌ها از مسئله پرت هستند، باید آماده‌اش کند برای لژیون؛ که هر چیزی راهنما گفت باید بگویی چشم.

من که در لژیون تازه‌واردین هستم، اولین چیزی را که به این‌ها یاد می‌دهم، می‌گویم کنگره 60 رایگان است، ولی قوانینش از همه‌جا سخت‌تر است. اینجا اگر وارد لژیون شدی، راهنما هر چیزی در چهارچوب قوانین آموزشی گفت، باید بگویی چشم.

یکسری بازی‌های ذهنی هستند که نتیجه مثبت و خوبی برای ما ندارند.

ورزش خانواده‌ها خیلی خوب شده است، در ورزش خانواده، خانواده‌ها باید کاملاً مطیع مربی، کاپیتان، سرپرست، مرزبانان ورزش، دستیار باشند. کاملاً مطیع. چون ما هیچ موقع نمی‌گوییم که حق با چه کسی است.

 

در پایان جلسه مراسم تقدیر و اهدای جوایز تیم های برتر مسابقات والیبال، دوازدهمین دوره جشنواره عقاب طلایی برگزار گردید:

 

نام فایلتاریخمدت زمانحجم (MB)لینک
فایل صوتی سخنان مهندس95/08/2600:36:3516.7دانلود
فایل صوتی رهایی ها95/08/2601:47:2136.8دانلود
 
نگارنده: مسافر احمد شریفیان
عکاس: مسافر سعید
کنگره 60

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزش جهان بینی کنگره60،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات