جهان بینی ورزشی
چهارشنبه 3 آذر 1395 ساعت 10:21 | نوشته ‌شده به دست مسئول سایت | ( نظرات )
به نام قدرت مطلق " الله "

در درمان اعتیاد، به ورزش به‌شدت نیازمندیم و لازمه درمان، ورزش است، چرا ؟ هم ازنظر قوای جسمی ، فیزیکی و هم ازنظر قوای روانی و حتی ازنظر جهان‌بینی من به ورزش نیاز دارم .


روز سه شنبه مورخ 95/09/02 شانزدهمین جلسه از دور بیست وششم سری کارگاه های

آموزشی خصوصی کنگره ۶۰ شعبه کرج به استادی آقای بهزاد بابایی

نگهبانی آقای:رضا و دبیر موقتی آقا: فرهاد با دستور جلسه:

((جهان بینی ورزشی))

راس ساعت 15:30 آغاز به کار نمود؛

خلاصه سخنان استاد :


خدا را شکر می‌کنم که توانسته‌ام به این جلسه برسم و در این جایگاه قرار بگیرم تا بتوانم در راستای اهدافم در کنگره خدمتی بکنم ؛

در مورد دستور جلسه :

یک‌بخشی از دستور جلسه برمی‌گردد به خود من و تجربه من ، و یک بخش دیگر برمی‌گردد به بایدهایی که من در درمان به آن نیاز دارم . در درمان اعتیاد طبق برداشت من، به ورزش به‌شدت نیازمندیم و لازمه درمان ، ورزش است ، چرا ؟ هم ازنظر قوای جسمی ، فیزیکی و هم ازنظر قوای روانی و حتی ازنظر جهان‌بینی من به ورزش نیاز دارم .

ورزش در پروتکل درمان اعتیاد : من برای اینکه درمان بشوم باید این پروتکل را کامل انجام بدهم ( پروتکل از اجزای گوناگونی تشکیل می‌شود ) یعنی باید چند کار را انجام بدهم تا به درمان برسم ، یکی از این کارها این است که من همیشه حداقل یک روز در میان یک‌رشته ورزشی را انتخاب و منظم انجام دهم بعد از ورود به کنگره، نهایتاً بعد از یکی، دو ماه از سفر که دو ، سه  پله منظم را سپری کردم  شروع کنم به ورزش کردن .

در سفر اول اوایلی که ورزش دارد شاید خیلی به چشم نیاید ولی در سفر دوم راحت می‌توانید متوجه شوید ، مثلاً وقتی آدمی که روزی دو سی‌سی شربت مصرف می‌کند ، موقعی که ورزش می‌کند 2سی‌سی به‌اندازه 10سی‌سی کار آرایی دارد ، ولی کسی که ورزش نمی‌کند و تحرکی ندارد هیچ کارایی و کاربردی برای بدنش ندارد ، برای آزمایش مخصوصاً سفر اولی‌ها یک روز دارو بخورید و ورزش کنید و یک روز ورزش نکنید و گوشه‌ای بنشینید تا دارو اثر کند و می‌بینید که بعد از ورزش 2 سی‌سی به‌اندازه 10سی‌سی اثر می‌کند .

بخش دیگر این صورت‌جلسه خواب است ؛ نمی‌دانم که بگویم خوشبختانه یا متأسفانه ، من‌ بعد از اینکه آمدم کنگره و وارد سفر دوم شدم فکر می‌کردم شاخ قول را شکستم ، کما اینکه به خودم نگاه کردم دیدم از پس یک خواب درست نمی‌توانم بربیایم و یک خواب درست نداشتم ، در سفر اول خواب درست می‌شود ولی در سفر دوم اگر مرتب ورزش نکنید خوابتان درست نمی‌شود و از پارک روزهای جمعه معلوم می‌شود ، یکی ساعت 8 ، دیگری ساعت 9 ... در تابستان ، در آن زل آفتاب می‌آیند برای ورزش کردن . « ورزش صبح ساعت 6 صبح   »

من وقتی این ضعف را در خودم دید شروع کردم به خدمت کردن در پارک ، به استخر رفتن تا بتوانم خوابم را درست بکنم ، امروز صبح ساعت 6 جلو در استخر دو ، سه نفر بیشتر نبودند ، این یعنی اینکه مشکل خواب دارید ، حتی راهنما داریم که مشکل خواب دارد ، نمی‌تواند بیدار شود ، منتهی این شال (در اینجا منظوره استاد شال کمک راهنمایی می‌باشد ) من خودم در این جایگاه بودم و این شال برای من شد نقاب و خجالت می‌کشیدم به لژیونم بگویم که صبح من خواب ماندم شما مرا بیدار کنید ، از کجا شروع شد از همان اوایل سفر دومم که خیلی راحت از کنار خواب گذشتم و شاید به‌جرئت بگویم من سه یا چهار ماه حالم خراب بود .

یکی دیگر از فواید ورزش ؛ خیلی‌ها می‌گویند من می‌روم ورزش می‌کنم ؛ چگونه ؛ من صبح تا شب در ساختمان دارم کار می‌کنم و اگر کیلومتر شمار به خودم ببندم روزی 10 کیلومتر به‌راحتی راه می‌روم ،؛ ورزش کردن یعنی ضربان قلب من از آن حد نرمالش که تقریباً 60 ، 70 بار در دقیقه که قلب من دارد خون را پمپاژ می‌کند به 100 ، 120 برسد و دوباره به آن حد نرمالش ( 60 ، 70 ) برگردد و به‌صورت منظم این اتفاق بیافتد ، مثل یک مثلث بیاید بالا به اوج برسد و دوباره خیلی آرام به حالت نرمال برگردد ، این یعنی ورزش کردن ، ورزش کردن یعنی لباس ورزشی بپوشم و روزی نیم ساعت الی 45 دقیقه این کار را انجام دهم ، سفر اولی که تازه آمده حتماً راجع به این موضوع با راهنمایش مشورت کند و به گفته آقای مهندس راهنمایی که ورزش نمی‌کند ره‌جویش ورزش نمی‌کند و بهتر است به شورای ورزشی شعبه مراجعه کنید و از آن‌ها برنامه بگیرید برای ورزش کردن . حالا اتفاقی که برای من در کنگره راجع به ورزش افتاد ، جهان‌بینی ورزش در کنگره بود .

من اوایلی که شروع کردم به خدمت کردن در پارک چمران به‌عنوان خدمتگزار ، ساعت 5 صبح می‌رفتم پارک ، ساعت 6 صبح چای آماده بود و منتظر بودم که بچه‌ها بیایند و الآن این خدمت به دست آقا حبیب و خیلی‌های دیگر دارد این اتفاق می‌افتد و به‌صورت روتین برای ماها این شرایط دارد به وجود می‌آید . جهان‌بینی ورزش برای من آنجایی بود که بعد از تقریباً سه سال ، سه سال و نیم پارک را تحویل دادم و بعدازآن شروع کردم به ورزش کردن در پارک ، تا آن موقع که مسئولیت داشتم نمی‌توانستم و وقت آن را نداشتم ، و شروع کردم به والیبال بازی کردن و اولین باری که توپ به دستم خورد حداقل 3 الی 4 سال بعد از رهاییم بود و تا حالا در عمرم هم والیبال بازی نکردم و وقتی وارد زمین شدم با یک فاجعه روبرو شدم که برای خیلی از ماها می‌افتد و آن فاجعه‌ای بود که کم مانده بود با سنگ مرا بزنند ( در اینجا استاد به مزاح می‌فرماید ) وقتی توپی را خراب می‌کردم و تازه متوجه شدم والیبال قوانین دارد و چقدر حواشی دارد و مهندس می‌فرماید آن‌قدری که ما به حواشی ورزش توجه می‌کنیم به خود ورزش اهمیت نمی‌دهیم و اگر کسی از بیرون ما را ببیند فکر می‌کند داریم می‌جنگیم . اگر به بازی آقایان تیغه باز توجه کنید انواع و اقسام فحش‌ها را ردوبدل می‌شود و به اعتقاد من این اصلاً ورزش نیست ،؛ ورزش یعنی اینکه شما با آرامش وارد آن محیط ورزشی بشوید و بدون اینکه به شما فشار بیاید و حالتان خراب شود ورزش کنید و با یک حال خوب و بهتر ، سرخانه وزندگی‌تان بروید ؛ در آن موقع به این فکر بودم بروم باشگاه والیبال یاد بگیرم و روی این‌ها را کم کنم و یا بروم اعتراض بکنم به اعضای لیست ورزشی شعبه که این‌ها این‌جوری دارند بازی می‌کنند ، آن موقع من تصمیم گرفتم که اگر من روزی والیبال بازی کردن را یاد گرفتم خودم این کار را انجام دهم ، بعد از مدتی تصمیم گرفتم ساعت 6 صبح در پارک حضورداشته باشم و شروع کنم به ورزش کردن ، دو ، سه ساعت ورزش کنم و بعد بروم ، اوایل خیلی‌ها با این موضوع مخالفت می‌کردند و می‌گفتند چرا ساعت 6 صبح می‌آیید پارک ، چرا ساعت 8 نمی‌آیید ، ما تابع قوانین کنگره‌ایم و در قوانین کنگره پارک ساعت 5:30  صبح است ، چرا ؟  ،این اتفاق می‌افتد ، پارک لاله بروید ساعت 5:30 صبح شروع می‌شود ، پارک طالقانی 5:30 صبح شروع می‌شود و خدمتگزارهای آنجا ساعت 5 می‌آیند و ساعت 5:30 شروع می‌شود ، چرا این اتفاق می‌افتد ؟ چون من بتوانم خوابم را درست بکنم ، چون بدن من در سفر اول قالب آن طوری شکل بگیرد که در سفر دوم از سرما از برف فرار نکنم ، از گرما از آفتاب فرار نکنم و سیستم بدن من طوری برنامه‌ریزی بشود تا به هردوی این‌ها خیلی سریع عادت کنم ، ورزش برای اینکه درمان ما را کامل کند شاید واژه مناسبی نباشد ولی درمان بدون ورزش به نظر من درمان نیست ، وزش باعث می‌شود درمان در سطح خیلی بالایی قرار بگیرد ، یعنی فرد ازلحاظ جهان‌بینی، جسم و روان در جایگاه خیلی خوبی قرار بگیرد و تا 90 الی 99 درصد برسد ولی بدون ورزش در حدِ 50 تا60 درصد برسد ، چون‌که می‌بینم ره‌جویی که ورزش نمی‌کند و رهایی‌اش را می‌گیرد پادرد دارد ، کمردرد دارد ، چهره خیلی بازی ندارد ، خوب است ولی آن درجه‌یک نیست و ما دنبال درجه‌یک هستیم .

در کنگره 60 ما حدود 15 رشته ورزشی داریم و تقریباً 15 ، 16 سال است که به‌صورت روتین ورزش در کنگره 60 در حال برگزاری است و خیلی‌ها آمدن و در کنگره 60 ورزشکار شدند در رشته‌های خیلی خوب و گروه راگبی ما امسال در کشور اول شد و کشتی ما در جایگاه خوبی است .

من بیشترین حرفی که می‌توانم بزنم ین است که رشته ورزشی برای خودتان انتخاب بکنید و بر اساس آن رشته ورزشی حرکت کنید ، (مهندس می‌گوید بدن‌سازی تا یک سال بعد از رهایی خوب نیست نمی‌گوید ممنوع است ، می‌گوید برای ماها خوب نیست ) ، در راستای آن ورزش ترجیحاً آن ورزش را در پارک انجام دهید حتی می‌توانیم پارک را هفته‌ای 3 الی 4 جلسه بکنیم ، این توانایی و شرایط راداریم تا هم بتوانیم خوابمان را درست کنیم و هم ورزشمان را به‌صورت مرتب انجام دهیم تا در وسط هفته به مشکل برنخوریم .

اگر رشته ورزشی در شعبه نداریم کسانی که در یک‌رشته ورزشی مهارت دارند و بلد کارند بیایند و این رشته را در شعبه راه بیندازند کما اینکه رشته‌های ورزشی که الآن داریم را یک یا چند نفر بنیادش را گذاشتند ( والیبال ، شطرنج ، دارت و ...).

از اینکه به صحبت‌هایم گوش کردید از همه شما صمیمانه سپاسگزارم .


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی مسافران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مرتضی رهجوی اقا تیمور چهارشنبه 3 آذر 1395 19:55
سلام خیلی عالی بود از شهاب عزیز هم متشکرم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات