آینه تمام قد :دلنوشته به قلم مسافر مهدی باقری
سه شنبه 16 آذر 1395 ساعت 23:20 | نوشته ‌شده به دست شهاب مهرآبادی | ( نظرات )

«بنام قدرت مطلق الله»


چرا بهم ریختگی‌های بیرونی باعث بهم ریختگی‌های درونی می‌شود؟

وقتی کاری گره می‌خورد، وقتی ریخت و پاشی هست، وقتی بی نظمی هست، بهم می‌ریزیم و عصبانی می‌شویم و حالمان بد میبشود. چرا باید اینگونه باشد؟ چرا باید بهم ریختگی بیرونی انسان را بهم بریزد؟ این نشان از بهم ریختگی درونی، نشان از بی نظمی و ریخت و پاشه درونی است و در همه جا مصداق دارد، در خانه، در محل کار، خیابان، اتوبوس، مهمانی، اجتماع و همه جا. وقتی یک جایی بی نظمی می‌بینیم، مسئله ای می‌بینیم، رفتاری یا بدی ای یا آشفتگی ای می‌بینیم حالمان بد می‌شود و بهم می‌ریزیم. در صورتی که اگر از درون آباد و محکم باشیم هیچ خرابی ای، هیچ ویرانی و بی نظمی در بیرون نمی‌تواند ما را بهم بریزد. پس باید گشت و آن بی نظمی‌ها و آشفتگیهای درونی را پیدا کرد. اغلب فکر می‌کنیم به این خاطر اعصابمان خورد می‌شود یا حالمان بد می‌شود چون دنیای اطرافمان ایراد دارد ولی تا حالا فکر نکرده‌ایم که چرا مسائل بیرونی، حال و احساس درونی ما را خراب می‌کند و بهم می‌ریزد؟ براستی چرا اینگونه می‌شود؟ چرا مسائل بیرونی باید بتواند حال ما را خراب کند؟ پاسخ این سؤال در درون ماست، در آن نقطه که ما نمی‌شناسیمش، آن نقطه که تا به حال به آن فکر نکرده‌ایم، بخشی از وجودمان که تا به حال به آن توجه نکرده‌ایم آن قسمت که فریاد میزند و نیازمند توجه است. آن قسمت از ضعف‌ها، ناتوانی‌ها، کاستی‌ها، قسمت‌های به اصطلاح بد و منفی که بیشتر اوقات سرکوب شده‌اند و خیلی خیلی کم در موردشان تفکر کرده‌ایم آن قسمت از وجودمان که نیاز به اصلاح شدن دارد. باید پذیرفت که در وجود هر شخصی مقداری نا خالصی و نقاط منفی وجود دارد، باید پذیرفت به خاطر وجود همین نقاط منفی و ناخالصی‌هاست که مسائل بیرونی و آن دسته اتفاق‌های که اسم بد و ناراحت کننده روی آن‌ها می‌گذاریم حالمان را بد می‌کند و باعث خشم و عصبانیت ما می‌شود، باعث غمگین شدن ما می‌شود. مثل ترافیک، بهم ریختگی خانه و محل کار، نامنظم بودن وسایل و آدم‌ها، رفتارهای بد و ناراحت کننده آدم‌ها، دروغ شنیدن، بد قولی دیدن، قانون شکنی، قضاوت‌هایی که در مورد دیگران می‌کنیم، مسائلی که تو آدم‌ها و اجتماع می‌بینیم و کلاً هر مسئله بیرونی که باعث می‌شود بهم بریزیم و عصبانی شویم. تقریباً اکثر ما انسان‌ها فکر می‌کنیم که اگر دنیای اطرافمان اصلاح شود، اگر آدم‌های پیرامونمان تغییر کنند حالمان خوب می‌شود و دیگر عصبانی نمی‌شویم. همیشه منتظریم که دنیای بیرون تغییر کند و درست شود. همیشه فکر می‌کنیم علت حال بدمان در بیرون است، خرابی در بیرون است و به دنبال تغییر دادن دیگران و دنیای اطرافمان هستیم و منتظریم تا یک روز همه چیز تغییر کند تا حالمان خوب شود و احساس خوبی داشته باشیم و کمتر کسی به این فکر می‌کند که چرا از رفتار دیگران، چرا از بی نظمی و بهم ریختگی اجتماع و محل کار و خانه و... حال من بد می‌شود؟ کمتر کسی به فکر تغییر خودش می‌افتد کمتر کسی به این موضوع فکر می‌کند که بهتر نیست من تغییر کنم، شاید من ایراد دارم؟ شاید تمام این اتفاق‌ها و مسائل می‌خواهند مطلبی را به من بگویند؟ می‌خواهند به من تلنگری بزنند که عزیز من بیدار شو.... به خودت بیا!!!

 تمام این مسائل می‌خواهند قسمتی از درون من را به من نشان بدهند. در واقع تمام مسائل را ما به سوی خود جذب می‌کنیم به این خاطر که درون ما نقطه ای هست که همجنس خودش را در بیرون جذب می‌کند ((حس همیشه بین دو نقطه همجنس ایجاد می‌شود)) وقتی مسئله ای در بیرون اتفاق می‌افتد که من را ناراحت می‌کند یعنی دقیقاً عین همان مسئله در درون من هست والا چرا باید حال من بد بشود؟ چه لزومی دارد که من عصبانی شوم؟ پس تمام احساسات و واکنش‌های ما نسبت به دنیای بیرون بیانگر این نکته است که وجه اشتراکی بین ما و دنیای بیرون وجود دارد و تمام اتفاق‌ها، بهم ریختگیها و آدم‌های بیرون ما را به خودمان نشان می‌دهند و دقیقاً عکس این موضوع نیز وجود دارد، هرجا هر مسئله و اتفاقی و آدمی باعث شد که حالمان خوب شود و احساس خوبی داشته باشیم آن نیز در درون ما هست وهر کس به خودش و موضوعاتی که باعث ناراحتیش می‌شود نگاه درستی بیاندازد می‌تواند مثال عینی ای پیدا کند.

(((آدم‌ها آینه تمام قد یکدیگرند)))

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: دلنوشته،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
زهره سه شنبه 26 بهمن 1395 12:09
سلام باعرض شادباش وپرتوانایی برای شما عزیزان حس آنچه دردرون ما مخفیانه وفعالانه درتلاش است
شیدا شنبه 27 آذر 1395 15:24
افرین بر شما عالی بود.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات