کارگاه آموزشی جهان بینی کنگره60
چهارشنبه 24 آذر 1395 ساعت 20:41 | نوشته ‌شده به دست مدیریت | ( نظرات )

جلسه دهم از دوره پنجاه و هفتم سری کارگاههای آموزشی کنگره 60 با دستور جلسه هفته همسفر (جشن)، در روز چهارشنبه مورخ 95/9/24 به استادی و نگهبانی آقای مهندس و دبیری فاطمه راس ساعت 11:30 آغاز به کار نمود.

سلام دوستان حسین هستم یک مسافر.

امیدوارم حال شما خوب باشد، حال من هم بحمدلله خوب است.

هفته همسفر را به همه عزیزان تبریک می گویم، امیدوارم پرشگون و پربرکت باشد. روزی که کنگره 60 شروع به کار کرد، این راه برای ما نمایان شد که اگر بخواهیم به تفکر مثبت و خوبی برسیم، باید همسفران حتماً در این کنگره حضور داشته باشند، هر فردی که بخواهیم وضعیتش را در کنگره مشخص کنیم، تبدیل به یک مثلث می شود، یک ضلع مثلث همسفر است، یک ضلع مسافر است و قاعده مثلث خانواده است. حالا این خانواده می تواند به صورت زوج باشد، خواه پدر و مادر باشد، خواه مادر و فرزند باشد. محور بعدی، محور خانواده است.

کنگره ارزش زیادی برای خانواده قائل هست. من گفته ام آنقدر به خانواده اهمیت می دهم که اگر بگویند خانواده مهمتر است یا اعتیاد، می گویم خانواده. یک فردی مصرف کننده اعتیاد باشد، ولی خانواده اش را داشته باشد، بهتر از این است که هروئینش را کنار بگذارد، خانواده اش را نابود کند. رکن اصلی ما خانواده است. این باید با تمام دقت و تلاش تا آخرین قطره خون این خانواده باید حفظ شود. در گروههای دیگر به شما می گویند که اول درمان و بعد خانواده. کنگره 60 به اعتقاد من می گوید اول خانواده و بعد درمان. در گروه دیگری اگر زن و شوهری باشند و مصرف کننده باشند و چهارفرزند داشته باشند، زن اگر بخواهد اعتیادش را ترک کند، ولی شوهر مصرف کننده باشد، می گویند که زن باید از شوهرش جدا شود. این دستور صریح است. چون به خانم می گویند تو با مصرف کننده نباید زندگی کنی. بالعکس هم همینطور است. یا پدر و مادر، که البته اینها چاره ای نداشتند. خشت اول گر نهد معمار کج، تا ثریا می رود دیوار کج.

یک شخصی را خمار نگه داشتن، کار دشواری است. برای اینکه این را خمار نگه داری، می گوئی این جا نرو، این کار را نکن، از مواد استفاده نکن، بنابراین ما آمدیم اینجا برای حفظ خانواده.

نقطه اول در مورد حفظ خانواده، یک عضو خانواده مصرف کننده است و اعضای خانواده زبان همدیگر را نمی فهمند، گر پیش منی در یمنی، شخص فیزیکش پیش شماست، ولی افکار و اندیشه اش در یمن است. یعنی افکار اندیشه تا این حد حائز اهمیت است.

زن و شوهر زبان همدیگر را نمی فهمند، آقا پرتقالی حرف می زند، اعضای خانواده ایرانی حرف می زنند، در کنگره 60 کاری که انجام می دهیم این است که زبان اینها را یکی می کنیم، کار گروه خانواده این است که یک زبان مشترک بین اعضای خانواده ایجاد می کنند. نکته دوم فردی که در کنگره درمانش را شروع می کند، به مرور زمان جایگاه اجتماعی، تکاملی و اندیشه و فکرش تغییر می کند. به طرف بالا صعود می کند. وقتی یک نفر در کنگره شروع به درمان می کند، کم کم دروغ، مردم آزاری و فسادش کمتر می شود و تبدیل به یک انسان صالح می شود و از نظر افکار و اندیشه خیلی چیزهایش تغییر می کند و خیلی چیزهایی که در قدیم برایش ارزش بود، برایش می شود ضد ارزش.

بنابراین اگر فرد مسافر آگاهی و دانشش بالا برود و عضو خانواده (همسرش) آگاهیشان در یک سطح بماند، از هم جدا می شوند و ایجاد مشکل می کند. چون سطح دانش و آگاهی آنها باهم یکی نیست و طبقه اجتماعیشان از نظر آگاهی بهم می خورد.

همانطور که افکار و اندیشه مسافر بالا می رود، افکار و اندیشه همسفر هم باید بالا برود. کلیه مسافران حتی الامکان باید سعی کنند که همسرشان را به کنگره بیاورند و او هم آموزشهای لازم را ببیند. بنابراین مسئله فوق العاده ارزشمندی است.

الآنه تمام آموزشهائی که مسافران می بینند، همسفران هم می بینند. امتحان هم همینطور است. در کنگره 60 همانطور که مسافر ارزشمند است، همسفر هم ارزشمند است. آنها هم راهنما، اسیستانت و گروههای خودشان را دارند.

من هم تمام دقت و سعیم را می کنم که گروه همسفران هم رشد کنند، حتی در ورزش. ما فکر می کردیم در همسفران ورزشکار نداریم، دیدیم که همسفران هم ورزشکاران خوبی هستند. ورزشکاران و همسفران از شهرستانها باید به تهران بیایند و حضور داشته باشند، تا این کار باعث تبادل اطلاعات و فرهنگها باشد. الآن والیبال خیلی خوب شده، دارت و بدمینتون هم عالی شده است. همسفران دارای توانائی بالائی هستند و خودشان هم باید به این قضیه ارزش بدهند. من گفته ام که هرچه امکانات نیاز دارند برایشان تهیه کنند.

یک مطلب هست که باید بگویم، همسفران باید این قضیه را جدی بگیرند. از یک استاد افغانی در سوئیس سوال می کنند که چرا مردم در سوئیس آگاه هستند و در افغانستان این همه بدبختی وجود دارد؟ گفت، برای اینکه هر سوئیسی در سال 9 کتاب می خواند، یک افغانی چند کتاب می خواند؟ چند درصد آنها سواد دارند؟ خود ما چند کتاب در سال می خوانیم؟ کسی بین شما هست که 9 کتاب در سال خوانده باشد؟

همسفران باید در لژیون ها عین مسافران آقا از منابع آموزشی استفاده کنند. باید خیلی مطالب را بدانید. کنگره یک محیط امنی هست برای خانواده ها و مسیر درست زندگی را در سی دی ها آموزش می دهد.

هفته دیگر جشن همسفران است. مسافران باید برای همسفرانشان کادو بگیرند. این یکی از قوانین کنگره 60 است. این قضیه هم با یک جلد کتاب حافظ یا مذهبی و یا شاخه گل تمام نمی شود. که بگوئید این شاخه گل ارزش معنوی اش بالاست، نه، ارزش معنوی گل بالا نیست، معنویت را کنار بگذارید، اینطور نیست که بگوئید من قلباً تو را دوست دارم. یا باید تراول و پول نقد باشد، یا طلا. نروید یک اطو بخرید که پیراهن خودتان را اطو کنند. این کار را باید انجام بدهید. حالا توان ندارید، 50 هزار تومان یا 100 هزار تومان. شخص می گوید ندارم، خوب تو که می دانستی ما جشن همسفر داریم، باید از دو ماه پیش پس انداز می کردید. یا مثلاً سیگارت را کمتر می کشیدی و پس انداز می کردی.

باید این کار را انجام بدهیم. من خودم این کار را انجام داده ام و از خیلی وقت پیش، برنامه ریزی کرده بودم که باید این کار را امروز انجام بدهم.

از امروز جشن همسفر شروع می شود، جلسه مشترک ما فرداست. فردا اولین روز همسفر است. خانم آنی گفتند که تمام جلسات مشترک ما پنجشنبه است. کسانی که فردا نتوانستند در جشن همسفر شرکت کنند، جلسه بعدی یعنی دوشنبه می توانند این کار را انجام بدهند. جلسه دوشنبه را هم اعلام می کنیم که باز باشد. حالا فردا که پنجشنبه است، استاد شعبه را اسیستانت تعیین می کند. خریدن شیرینی از کیسه خلیفه (کنگره) ممنوع است. شیرینی که اصلاً نخورید، چون می خورید و چاق می شوید و اصلاً به درد نمی خورد، شربت هم اگر خواستید بدهید، آبلیمو تازه می گیرید، شکر هم اضافه می کنید و شربت درست می کنید. حالا اگر کسی از همسفران دوست داشت که شیرینی بخرد، آزاد است.

جشن همسفر فرداست، استاد را اسیستانت تعیین می کند یا خودش می نشیند، اگر چیزی هم جاماند، جلسه بعدی انجام می شود.

خانم آنی؛

سلام دوستان آنی هستم مسافر؛

فردا جشن همسفر است و تمام صحبت های آقای مهندس درست بوده و اتفاقاً خانم های همسفر از من می پرسیدند که فردا شیرینی بگیریم یا نه!؟ گفتم به حساب کنگره نگیرند، هر شعبه ای خواستند، خودشان به حساب خودشان بگیرند. این قضیه حل شد.

مسئله بعد، مسافران حتماً باید حضور داشته باشند، اگر نتوانستند روز دوشنبه را باز اعلام می کنیم و هر شعبه ای هم در نمایندگی خودشان جشن را برگزار می کند.

پیشاپیش به همه شما تبریک می گویم و انشاء الله جشن همسفر خوبی داشته باشید.

 

ادامه صحبت های آقای مهندس؛

پول جمع کردن به طور کلی ممنوع است. ما در کنگره پول جمع کردن نداریم. اگر همسفری خواست شیرینی تهیه کند، ایرادی ندارد، ولی لژیونی جمع کردن و حامی پیدا کردن، نداریم و اینها جزو مسائل و مشکلات چیز دیگری بوجود نمی آورد.

 

خانم فاطمه؛

سلام دوستان فاطمه هستم یک همسفر؛

سوال من راجع به بنر هست، ما هنوز نمی دانیم راجع به بنر چه کاری انجام بدهیم؟

 

آقای مهندس؛

من که پیام نمی دهم، آقایان مسافران باید بنر بزنند و جشن همسفر را تبریک بگویند، یعنی بار پذیرائی برعهده مسافران است.

آقای سلامی؛

من هم این هفته را خدمت همسفران تبریک می گویم، پیام همسفر نوشته شده است، در دست یکی از اسیستانت ها می باشد. من هم تا یکساعت دیگر اعلام می کنم که آقایان می توانند بنر را چاپ کنند.

 

آقای مهندس؛

اگر همسفران من هستند، تشریف بیاورند تا من کادوی آنها را بدهم.

خانم آنی؛

سوال می کنند که آیا پذیرائی توسط مسافران انجام شود، یا راهنمایان ؟

آقای مهندس؛

معمولاً در هر قسمتی توسط خود اعضاء انجام می شود، در قسمت آقایان، خود آقایان مسافر و در قسمت خانواده، خود خانمهای همسفر .

 

خانم آنی؛

این روز را به تمام همسفران عزیز تبریک می گویم و امیدوارم که این راهی که توسط مهندس گشوده شده است، مستدام باشد و مهر و محبت بین خانواده ها زیاد باشد و خانواده ها منسجم بشوند و دفاتر طلاق هم بسته شود. از مهندس سپاسگزارم.

 

آقای امین؛

سلام دوستان امین هستم یک مسافر، من همسفر بودم و مسافر شدم. من هم تبریک می گویم این روز را به همسفران عزیز، قسمتی از کنگره که فکر نمی شد که این چنین تأثیرپذیر باشد، همسفران بود. امیدوارم پیوند محبت مسافران و همسفران بیشتر شود و رابطه هایشان ترمیم شود و بتوانند شادی را تجربه کنند، در واقع سوخت درمان به این بستگی دارد که چقدر پیوند محبت بین انسانها جاری باشد.

 

از آقای اشکذری خواهش می کنم، دستیارانشان را معرفی کنند.

سلام دوستان علی هستم مسافر. ما در قسمت راهنمایی تازه واردین تغییراتی انجام دادیم و جزوه و نوشتار جدید و طرح و برنامه ریزی جدید صورت گرفته و الآن در قسمت دستیاری ترتیبی دادیم که در خود شعب تعدادی از بچه ها باشند که سرکشی کنند و به گونه ای باشد که این قضیه به نحو احسن و درست انجام شود و بتوانیم بدون نقص عمل کنیم.

لازم بذکر است که ما در آزمونی که اردیبهشت ماه داریم، راهنمای تازه واردین هم در همان تاریخ انتخاب می شوند. یعنی دو گزینه وجود دارد، مثل کنکور برنامه ریزی می شود که مثلاً از نمره 17 تا 20 کمک راهنما می شوند و از نمره 14 تا 16 مشاوره تازه واردین می شوند.

 

نام فایل تاریخ مدت زمان حجم (MB) لینک
فایل صوتی سخنان مهندس 95/09/24 00:39:36 18.1 دانلود
فایل صوتی رهایی ها 95/09/24 02:37:50 55.1 دانلود
 
نگارنده مسافر احمد شریفیان
عکاس مسافر سعید
کنگره 60
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزش جهان بینی کنگره60،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
سعید پنجشنبه 25 آذر 1395 16:45
بسیار عالی، لذت بردم.
من هم هفته همسفر را به تمامی همسفران کنگره خصوصا همسفران شعبه کرج تبریک عرض می نمایم.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات