کارگاه آموزشی جهان بینی کنگره60
چهارشنبه 8 دی 1395 ساعت 18:22 | نوشته ‌شده به دست مدیریت | ( نظرات )

دوازدهمین جلسه از دوره پنجاه و هفتم سری کارگاههای آموزشی کنگره 60 با دستور جلسه نقش آموزش و خدمت در رهائی و تجربه من در روز چهارشنبه مورخ 95/10/8 به استادی و نگهبانی مهندس و دبیری خانم فاطمه راس ساعت 11:30 آغاز به کار نمود.
سلام دوستان حسین هستم یک مسافر.
امیدوارم حالتان خوب باشد، حال من هم بحمدلله خوب است.
هوا الحمدلله باران می بارد و این باران برکت خداوند است و نشانه خوبی است.
دستورجلسه نقش آموزش و خدمت در رهائی از کنگره است. به تجربه ثابت شده که اگر یک نفر بخواهد به تنهائی به مسافرت برود، مقداری مشکلات و سختی دارد. اگر با یک گروه به مسافرت برود، این هم یک مسائلی دارد. بنابراین عبور از کویر به تنهائی سخت است، ولی اگر یک گروه چند نفره باشند، خیلی راحت تر می توانند یکدیگر را تحت پوشش قرار بدهند. 
ما در کنگره همینطور هستیم، وقتی یک نفر باشد، آزاد است، هر وقت خواست می خوابد و حرکت می کند. ولی وقتی صدنفر شدند، قوانین دیگری حکمفرماست. 
ما به تجربه فهمیده ایم که می خواهیم به صورت گروهی حرکت کنیم و باید یکسری قوانین بین ما حکمفرما باشد و یکسری برنامه داشته باشیم. با شمشیر چوبی به جنگ نمی شود رفت. فقط گرد هم آمدن مسئله حل نمی شود. ممکن است گروه دور یکدیگر جمع شوند و مشکلات را بوجود بیاورند. ممکن است هزاران اتفاق بد رخ بدهد. 
گروه ممکن است تبلیغات و آموزشهای منفی و مخرب باشد. گروه برای عبور از یک منطقه باید آموزش ببیند. اعتیاد خیلی قدرتمند است، هم روی جسم اثر گذاشته و هم روی تفکر و روان. پس برای خروج از این ظلمت، احتیاج به راهکار است، وگرنه قادر به انجام آن نخواهیم بود.
سابقه شراب و مشروبات الکلی خیلی قدیمی تر از موادمخدر است، از آن زمان راهکار مناسبی برای مقابله با این بیماری وجود نداشته، چون فکر می کردند که کار ساده ای است. بعد گفتند که اصلاً یک بیماری است که قابل حل نیست، مثل بیماری قند است. گرچه من اعتقاد دارم که بیماری قند هم قابل حل است و ما هنوز به این علم دست نیافته ایم. از یک جهت بیماری مرموز است، خوب اگر این بیماری مرموز است، نباید کسی رمز آن را پیدا کند؟ ما باید یک بیماری را از مرموزی، لاعلاجی و پیش رونده بودن، در بیاوریم و برای این کار نیاز به فیزیولوژی و آگاهی و دانش داریم. 
ما در کنگره 60 به این قضیه فقط با دید راهنمائی نگاه می کنیم. چون درمان در کنگره 60 را ما انجام نمی دهیم. ما هیچکدام درمانگر نیستیم، ما معلم هم نیستیم. هیچکدام از اعضای گروه خانواده هم معلم نیستند، ما همه راهنما هستیم. اگر به مفهوم و معنای راهنما توجه کنیم، تمام مشکلاتمان حل می شود. ما فقط راه را نشان می دهیم. بنابراین درمان را چه کسی انجام می دهد؟ درمان را خود فرد انجام می دهد. حتی اگر یک فرد بهم ریخته ای از نظر افکار و اندیشه باشد، اعتیاد نداشته باشد وهمسفر نباشد، باز هم راهنمایی را خود شخص انجام می دهد. خود شخص باید خودش را درمان کند. ما درمانگر نیستیم، ما پزشک و روانشناس نیستیم. ما راهنما هستیم، راهنمایی می کنیم که شخص خودش را چطور درمان کند. برای این کار ما نیاز به ابزار داریم و آن دانش و آگاهی ماست. تحت عنوان متون آموزشی کنگره 60 شامل: جهان بینی 1 و 2، کتاب 60 درجه زیر صفر و ...
پس اینها یکسری متون هستند. البته وقتی می خواهیم آموزش بدهیم، باید ببینیم این متون به درد بخور هستند یا نیستند؟ اصلاً این متون موضوعیت دارد یا خیر؟ وقتی نگاه می کنیم از کجا می فهمیم متونی که در کنگره 60 آموزش داده می شود، موضوعیت دارد یا خیر؟ مفید هست یا خیر؟ ما درخت را از کجا تشخیص می دهیم؟ از میوه و نتیجه اش. اگر درخت میوه های شیرین دارد، می گوئیم این درخت، درخت خوبی است. نگاه به شجره اش می کنیم، می بینیم شجره طیبه است یا شجره خبیثه. فرق اینها در فعلی است که انجام می دهند. 
 
 
اگر نگاه می کنیم و می بینیم که کنگره 60 در تعادل کامل به سر می برد، نشاندهنده این است که متون مرغوبیت و موضوعیت دارد. 
این متون از نظر فیزیولوژی آموزشهای لازم را به ما می دهد و می گوید که تمام سلولهای بدن آغشته به مواد مخدر هستند و در طول 11ماه تمام سلولهای بدن (غیراز یکسری نورونهای مغزی) تعویض می شوند، در طول 2 سال استخوانهای فرد عوض می شوند. گردش خونی که در بدن ما وجود دارد، 2 ماه یکبار عوض می شود. همه چیز در حال تغییر است و ما باید بدانیم. از نظر افکار و اندیشه ما باید بدانیم که چگونه است. 
وقتی راجع به ترس و ناامیدی در جهان بینی صحبت می شود، ما را متوجه می کند که منیت دشمن آموزش است. اگر ما منیت داشته باشیم، آموزشها را یاد نمی گیریم. به ما می آموزد که اول ندانی را بدان، تا بدانی را بدانی. 
از طرف دیگر، آموزش دهنده. چه کسی آموزش می دهد؟ این موضوع خیلی مهم است. آیا کسی که این آموزش را می خواهد بدهد، خودش بلد است؟ فقط با خواندن نمی شود کار انجام داد.
دیروز در کلاس می گفتم که یک پادشاهی بود که یک پسر کودنی داشت، پسر را نزد علمای قدیم می برد. چندسالی می گذرد و علوم را می آموزد. پادشاه انگشترش را در دستش می اندازد و به پسر می گوید که چه می بینی در دست من؟ پسر می گوید: پسر چیزی که در دستت است گرد است، زرد است، میان تهی هم هست. پدر می گوید: آفرین. حالا بگو ببینم چه هست؟ پسر گفت: به گمانم قربیل باشد. پسر گفت آخر تو نفهمیدی اینهمه با دلایل علمی استنباط کردی، ولی نفهمیدی که قربیل در دست من جا نمی گیرد. آموزش دهنده باید وقتی نشانه را می گوید، بگوید که معتاد خودخواه است، خودپسند و لذت جو است. گروه خانواده هم همینطور است.
راهنما کسی است که حتماً بایستی راه را رفته باشد. پزشکی که پزشک قلب است، اصلاً لازم نیست که قلب خودش را عمل کرده باشد. یا ارتوپدی لازم نیست که حتماً باید پای خودش هم شکسته باشد. ولی راهنما، حتماً باید راه را رفته باشد. برای رفتن به کویر، اورست، دید و بازدید اهرام و توریستی، نیاز به راهنما دارید و راهنما باید حتماً راه را رفته باشد. خوشبختانه همه ما این راه را قبلاً طی کرده ایم. 
پس شد؛ آموزش دهنده، متون آموزشی و آموزش گیرنده. 
آموزش گیرنده ها، اول خوب دریافت نمی کنند، ولی چون متون و آموزش دهنده کارشان را درست می دانند، آموزش گیرنده سریع خودش را پیدا می کند.
روزهای دوشنبه که آکادمی تازه واردین را پذیرش می کند، می بینم که افراد با چهره و پوشش های نامناسب حضور دارند، ولی بعد از یکهفته تمام اینها درست می شود.
ما باید همیشه بدانیم که یکسری از افراد مریض هستند. مخصوصاً مصرف کنندگان شیشه. الحمدلله الآن مصرف شیشه خیلی پائین آمده است، الآن تعداد کمی افراد در کنگره شیشه ای هستند، اینها باید با آرامش تمام درک شوند. با این افراد نباید ستیز کنید، در بعضی موارد هم بایستی در بیمارستان بستری شوند و تحت نظر روانپزشک قرار بگیرند، آنها می دانند که چگونه اینها را درمان کنند. یا به کمپ بروند. این افراد که یک مرتبه همه چیز را بهم می ریزند، در اختیار خودشان نیستند. اگر توانستید با آرامش تمام مهارشان کنید، کار درست را انجام داده اید. 
یکی مهمترین ارکان ما، آموزش است. ما در کنگره ارزان ترین آموزش را داریم. شما در هر کلاسی حضور پیدا کنید، باید کلی هزینه پرداخت کنید، ولی هزینه سی دی آموزشی در کنگره فقط ماهیانه 12هزار تومان است. 
در کنگره، مرتب تمام قسمت ها از زوایای مختلف آموزش داده میشود. ما شانس بزرگی داریم که این چنین متون آموزشی داریم. در قوطی هیچ عطاری هم این متون پیدا نمی شود. این متون هفته به هفته به ما عرض می گردد و ما را آرام می کند. 
موضوع بعدی؛ نقش خدمت است. 
اصولاً باید این خدمت همیشه دوطرفه باشد. یکی از ثروتمندان گله می کرد به یکی از دوستانش و می گفت: من اینقدر به اعضای فامیل کمک مالی می کنم و اینها من را دوست ندارند. گفت: تو که به اینها کمک مالی می کنی، آیا اجازه می دهی به آنها که به تو کمک کنند؟ اجازه می دهی که به تو سوپ بدهند؟ به تو پیراهن بدهند؟ در جواب گفت: من احتیاجی به اینها ندارم. دلیل مشکل این شخص همین بود. وقتی شما به یک نفر کمک می کنید، باید اجازه بدهید که دیگران هم به شما کمک کنند. انسانها دوست دارند که خدمت را پاسخ بدهند و من می خواهم این نتیجه را بگیرم که خدمت کردن حال آدم را خوب می کند. به هر طریقی که باشد. 
 
 
سیستم خلقت به گونه ای طراحی و برنامه ریزی شده است که هرکدام از این موجودات هستی در جهت پیشبرد اهداف هستی، خدمتی کنند، خودشان احساس لذت می کنند. این در تمام هستی وجود دارد. 
اگر این موضوع در هستی نبود، هستی این کار را نمی کرد. اگر این لذت نبود، درخت خرما به خودش اینهمه زحمت نمی داد که بخواهد این مقدار رطب را به مردم تحویل دهد. 
وقتی راهنمائی به رهجو خدمت می کند، لذتی به او دست می دهد که فقط خدا می داند. با هیچ چیزی آن لذت را نمی شود مقایسه کرد. همسفر هم همینطور. 
وقتی ما خدمت می کنیم، ما را می شناسند و ما را می بینند. انسانها از ناشناخته ها می ترسند. وقتی کسی را نمی شناسند، به او نزدیک نمی شوند. حتی فردی که وارد کنگره می شود، وقتی مشارکت نمی کند، هیچ کس به او نزدیک نمی شود. ولی وقتی مشارکت کرد، می فهمند که او چطور آدمی هست، و به او نزدیک می شوند.
پس مشارکت کردن هم یک نوع خدمت است. چون تجربیات خود را در اختیار دیگران قرار می دهید. 
وقتی یک کتری می گیرید و به مردم چای می دهید، مردم شما را می شناسند و آنوقت از کنگره بودن و سفر اولی بودن لذت می برید.
وقتی در کنگره زمین را جارو می کنید، راهنما می شوید، اوتی خدمت می کنید، دیگران شما را می شناسند و برخوردشان با شما فرق می کند و شما لذت می برید و این در رهائی شما نقش سازنده ای دارد.
این موضوع به ما کمک می کند و باعث می شود که ما به نتیجه لازم برسیم. 
انسان اگر در کل هستی خدمت کند، قطعاً به بهشت موعود خواهد رسید.
راهنماها، همسفران این قضیه را بدانند که خداوند بر ما منّت گذاشته است و به هر کسی اجازه نمی دهد که به بندگانش خدمت کند. از این خدمت باید حداکثر استفاده را به انجام برسانیم.
مطلب؛ 
راهنماها باید حتماً در قسمت بالا بیایند و خودشان را با نام و شماره لژیون معرفی کنند. مرزبانان و مشاوران نبایستی شاگردان و تازه واردین را به لژیون ها هدایت کنند. 
هیچ تازه واردی حق ندارد که بالای لژیون ها بایستد و انتخاب کند. بازار ماهی فروشان که نرفته است! ایستادن بالای سر لژیون ایجاد اختلال در لژیون می کند. 
 
نکته بعدی؛
دبیرها بایستی خلاصه گزارش را بنویسند، ما دبیر را گذاشته ایم که بنویسد و ادبیاتش خوب شود. دبیر نباید موبایل بگذارد و ضبط کند، دبیر باید حتماً بنویسد. دبیر بایستی خلاصه سخنان افراد را هم بنویسد. استاد فقط 5 دقیقه می تواند صحبت کند. فقط من و امین می توانیم بیش از 5 دقیقه در جلسات صحبت کنیم. یا اینکه در مراسم خاص که دیده بان بایستی مسائلی را مطرح کند. 
استاد بیشتر از 5 دقیقه نمی تواند صحبت کند. استاد نمی تواند 20 دقیقه صحبت کند. 
دبیر هم باید خلاصه سخنان کسانی که مشارکت می کنند، در دفترش بنویسد. برای اینکه این نوشتن تاریخ کنگره است. اینها باید تبدیل به تحقیقات بشود و تمام دبیران باید این کار را انجام بدهند.
مسابقات پارک طالقانی، نبایستی بخاطر باران و برف تعطیل شود. اگر از آسمان بجای باران، سنگ هم ببارد، ما کارمان را انجام می دهیم و مسابقات را برگزار می کنیم.
 
 
 
نگارنده: مسافر احمد شریفیان
عکس: مسافر سعید
کنگره 60
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزش جهان بینی کنگره60،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic