کارگاه آموزشی جهان بینی کنگره60
پنجشنبه 23 دی 1395 ساعت 15:00 | نوشته ‌شده به دست مدیریت | ( نظرات )

چهاردمین جلسه از دوره پنجاه و هفتم سری کارگاه‌های آموزشی کنگره 60 با دستور جلسه فرق عمل سالم با عمل به‌ظاهر نیک در روز چهارشنبه مورخ 95/10/22 به استادی و نگهبانی مهندس و دبیری همسفر فاطمه رأس ساعت 11:30 آغاز به کار نمود.

سلام دوستان حسین هستم یک مسافر

امیدوارم حال همه شما خوب باشد، حال من هم خوب هست.

دستور جلسه ما فرق عمل سالم با عمل به‌ظاهر نیک است. چون بعضی‌اوقات می گوئیم عمل سالم و عمل نیک، ممکن است بعضی‌ها بگویند عمل نیک خوب است، برای همین گفتیم عمل به‌ظاهر نیک.

در یک‌کلام اگر بخواهیم بدانیم عمل سالم با عمل نیک فرقش چیست، فرقش این است که عمل سالم به عملی گفته می‌شود که نتیجه آن به خیر ختم می‌شود. هر عملی که نتیجه آن به خوب و خیر ختم شود، عمل سالم است. هر عملی که به خیر ختم نشود و به بدی و بیماری و اختلاف و مشکلات و فساد منتهی شود، عمل غیرسالم و به‌ظاهر نیک است.

خیلی از کارهایمان انجام می‌دهیم که ممکن است عمل ما نیک باشد، ولی نتیجه آن منتهی به مشکلات می‌شود.

همه ما فهمیدیم بچه‌هایی که در خیابان‌ها تکدی گری می‌کنند، متعلق به باندهای مخصوصی هستند، بچه‌ها را با اتوبوس پیاده می‌کنند و بچه‌ای که در آغوش آن‌ها است، کرایه‌ای هستند و این‌ها یک باند هستند، ولی همه شما به‌عنوان صدقه به این‌ها کمک می‌کنید.

اگر شما می‌خواهید کمک کنید، به معتادان کمک کنید، سرزنش نکنید و کمک کنید، این حداقل برای خودش است، این عمل نیک است.

برای اینکه به عمل سالم برسیم، کار بسیار سختی است و احتیاج به‌پیش نیاز دارد. همین‌طوری نمی‌توانیم بگوییم که ما عمل سالم انجام می‌دهیم، عمل سالم این است که در یکجا کتک بخوری و یک کتک بزنی. یکجا باید ببخشی و یکجا باید قصاص کنی. یکجا باید بکشی و یکجا باید کشته شوی. وقتی نگاه می‌کنید می‌بینید که در تمام قسمت‌های متضاد این عمل نهفته است. عمل سالم را همین‌طوری نمی‌توان انجام داد، چون نیاز به تشخیص دارد. تشخیص اینکه این کار عمل سالم است یا نه کار بسیار سختی است.

عمل سالم انجام دادن کار سختی است. آدم ممکن است ده‌ها کار انجام بدهد، به نیت خودش عملش، عمل سالمی است ولی در انتها مشخص می‌شود که عمل او مخرب بوده است.

عملی که الآن تمام خانواده‌ها نسبت به پرورش بچه‌هایشان انجام می‌دهند، عمل ناسالم است. بچه دختر یا پسر، 6 سالش است و یک اتاق اسباب‌بازی دارد. بچه تعیین می‌کند که شام چه بخوریم؟ ناهار چه بخوریم؟ مسافرت به کجا برویم؟ نتیجه‌اش چیست؟ یکسری بچه هروئینی، کراکی و بی‌ادب؛ که با عرض معذرت، حتی مردی هم در آن‌ها نیست. زنانمان هم از زنانگی افتاده‌اند. این‌ها عمل ناسالم است.

انگار که بچه‌ای که خداوند به ما داده است، آسمان سوراخ شده و این بچه برای ما آمده. می‌دود، می‌گوییم چرا می‌دود؟ این پیش فعال است. یک مقدار در خودش فرو می‌رود، می‌گوییم این افسرده است.

این است که طریقه تربیت بچه‌مان را بلد نیستیم و تمام فکر و قوای پدر و مادر روی این بچه جمع شده است. تمام انرژی و سرمایه‌شان شده بچه. نتیجه‌اش این است که بچه مریض به وجود می‌آید، بچه وقتی وارد جامعه می‌شود، جامعه این‌گونه تحویلش نمی‌گیرد، جامعه خشن است، جامعه مثل پدر و مادر لطیف و نرم نیست.

مثل‌اینکه بچه پلنگی را در خانه بیاورید و پرورش بدهید، وقتی رهایش می‌کنید به بیرون، دچار هزاران مشکل می‌شود.

عمل ناسالم دیگر اینکه تغذیه ما به‌طورکلی غلط است. غذای سالم نمی‌خوریم، برای همین است که در هرکجا می‌روید، پر از دکتر و پزشک است. هوا هم که آلوده است، غذا هم که همه‌جا پرشده است از فست فود. الآن دیگر غذاهای پرانرژی نیست.

کشک به‌عنوان یک غذای پرپروتئین بود که مردم استفاده می‌کردند، الآن دیگرکسی نمی‌خورد. حلوای ارده، دیگر هیچ‌کس نمی‌خورد. در زمستان یکی از خوراک‌هایی که مردم می‌خوردند، ارده‌شیره است. شیره خرما و انگور را با ارده می‌گیرند و قاطی می‌کنند و مملو از ویتامین E است، بسیار مقوی است برای روده و معده و باز کردن رگ‌ها، جلوگیری از سکته. قهرمانان شنایی آمریکائی به این نتیجه رسیده بودند که روغن کنجد بخورند. چون ارده آنجا نیست. این‌قدر مقوی و دوپینگ کننده است. در زمستان بسیار گرم و مؤثر و پر از املاح و ویتامین‌ها است. این‌ها فرقق عمل سالم و ناسالم است.

پیتزا و لازانیا عمل ناسالم است، کشک و حلواارده عمل سالم است.

برای اینکه ما بتوانیم عمل سالم انجام بدهیم، نیاز به یک زیربنای قوی داریم. همان شعاری که در باستان داشتیم، پندار نیک، گفتار نیک، عمل نیک؛ که ما تغییرش دادیم و گفتیم پندار سالم، گفتار سالم و عمل سالم.

پندار سالم یک پیش‌نیاز دارد و آن‌هم قلب و دل سالم است. فی قلوبهم مرضهم، در بعضی قلب‌ها مرض است. تا قلب سالم نشود، پندار سالم نشود. موقعی که در قلب انسان مریضی است، حسودی، کینه‌توزی، انتقام‌جویی، بی‌گذشتی، سنگدلی، سیاهی قلب، هیچ‌گاه پندار سالم نخواهد شد.

برای اینکه پندارمان سالم باشد، باید قلب و دلمان سالم باشد. انسان‌ها و موجودات هستی باید برای ما مهم باشند. دیگران باید برای ما ارزش داشته باشند و خوبی و رنجشان برای ما مهم باشد. اگر کسی مشکلی دارد، باید برای ما مهم باشد و خودمان را در آن مشکل سهیم بدانیم. باید خیابان‌ها برای ما ارزش داشته باشد و در خیابان‌ها آشغال نریزیم. حریم‌ها را نگه‌داریم. پس باید دل سالم باشد.

برای اینکه قلب سالم باشد، بازهم پیش‌نیاز دارد. باید تزکیه و پالایش بشوی. تا تزکیه و پالایش نشویم، قلب سالم نمی‌شود.

پس شد، عمل سالم، گفتار سالم، پندار سالم، قلب سالم و تزکیه و پالایش. باید از تمام ضد ارزش‌ها کم‌کم پرهیز کنیم. وقتی پرهیز کردیم، دل آدم روشن می‌شود. قلب آدم از سیاهی درمی‌آید. کسی که قلبش سیاه است، بیشترین رنجش برای خودش است. کسی که دلش سیاه است، بیشترین رنجش برای خودش است. کسی که حسادت دارد، بیشترین رنجش برای خودش است. کسی که کینه دارد، بیشترین رنجش برای خودش است. کسی که بخواهد انتقام بگیرد، بیشترین رنجش برای خودش است. تمام اعمال ضد ارزشی، رنجشان برای خود شخص است.

پس اگر خواستیم عمل سالم انجام بدهیم، پیش‌نیاز دارد. باید قلب شما برای دیگران بتپد، دوستت داشته باشند و دوستشان داشته باشی.

دیشب یک فیلمی نگاه می‌کردم، یکسری کارتن‌خواب‌ها در آمریکا و در بیابان بودند. گداهای آمریکا خیلی بدتر ازاینجا هستند، فیلم وحشتناکی بود. کسی که بی‌خانمان بود، فقط دلش می‌خواست که یک نفر دوستش داشته باشد. می‌گفت: من به تو پول می‌دهم، فقط می‌خواهم دوستم داشته باشی.

انسان دلش می‌خواهد که دیگران دوستش داشته باشند. اگر کسی انسان را دوست نداشته باشد، انسان مریض می‌شود و هزاران بیماری می‌گیرد. این خیلی مهم است که یک نفر ما را دوست داشته باشد. انسان به این موضوع نیاز دارد. پس برای اینکه دوستت داشته باشند، باید قلبت روشن باشد.

اینکه خداوند می‌گوید، برای این نیست که بخواهد ما را تنبیه کند، خداوند می‌خواهد ما یاد بگیریم، این‌ها همه به نفع ماست.

دوزخ شرری ز رنج بیهوده ماست

فردوس دمی ز بخت آسوده ماست

بنابراین رسیدن به عمل سالم، آموزش و زمان، روی خودمان کار کردن، به قول مثلث امین تفکر می‌خواهد (خیلی مثلث خوبی است، هرکجا من می‌روم، به این مثلث برمی‌خورم) ما این‌ها را نیاز دارد.

ما مرتب در حال آموزش هستیم، هم‌گروه خانواده و هم‌گروه آقایان، دائماً می‌نویسند. به‌طوری‌که ما بی‌سواد پذیرش نمی‌کنیم، یک نفر که سواد ندارد، در لژیون نمی‌تواند کار کند. اگر نتواند بنویسد، مزاحم دیگران است.

آن‌قدر عمل سالم مهم است که شما همه‌جا در کلام‌الله می‌بینید که می‌گوید: ان الذین آمنو و عملو الصالحات ... ان الانسان لربهی لکنود، ان الذین آمنو و عملو الصالحات ...

همه‌جا یک "و" داریم و یک "یا". یا می‌گوییم می‌توانی بروی چمران و اتوبان کرج و خیابان فلان ... یکجا می‌روی می‌گویند چهار قطعه عکس، رونوشت شناسنامه، آزمایش اعتیاد و ... وقتی "و" باشد، یعنی حتماً باید این‌ها باشند، اگر یکی از این‌ها نباشد، کار درست پیش نمی‌رود. وقتی اینجا می‌گوید "و" عمل الصالحات و تواسعوا بالحق و تواسعوا بالمرحمه یعنی باید عمل سالم یا عمل صلح آمیز و مهربانی و حقیقت باهم باشند.

در وادی پنجم هم می گوید اگر تفکر وارد عمل نشود، هیچ اثری ندارد؛ بنابراین امیدوارم که ما فرق عمل سالم و عمل نیک را بدانیم.

در زندگی اگر مقداری خودمان سختی بکشیم، اگر مقداری بچه هایمان را سختی بدهیم یا برنامه ریزی های دیگری انجام بدهیم، کاملاً به نفع ماست.

عمل سالم این است که اگر 100 تومان داریم، 50 تومان را خرج کنیم و بقیه را برای روز مبادا نگه داریم.

عمل نیک این است که شما به دوستت اعتماد کنی و برایش ارزش قائل باشی، اگر می خواهی مالت را به دستش بدهی. این بسیار نیک است.

عمل سالم می گوید، اگر می خواهی پول به دوستت بدهی، از او رسید بگیری.

عمل نیک می گوید که تمام اختیارات را به برادر و خواهرت بدهی تا دنبال کارهایت بروند، ولی عمل سالم می گوید نوشته و رسید بگیر و بعد این کار را انجام بده.

هر زمان اگر خواستید معامله ای انجام بدهید، در نظر بگیرید که اگر روزی رابطه تان سیاه شد، آیا آنروز هم می توانید این کار را باز با او انجام بدهید. 100 میلیون پول به یک نفر می دهید و رسید هم نمی گیرید، ببینید که اگر روزی بین شما اختلاف افتاد، می توانید این پول را از او بگیرید.

مطلب؛

شرایط نگهبانی روزهای چهارشنبه دقیقاً مثل شرایط نگهبانی جلسات آقایان و خانواده است.

در مورد شرایط امتحان اردیبهشت ماه تا روز امتحان شخص باید حداقل 6 ماه در لژیون ویلیام وایت حضور داشته باشد.

 

نام فایلتاریخمدت زمانحجم (MB)لینک
فایل صوتی سخنان مهندس95/10/2200:29:1013.3دانلود
فایل صوتی رهایی ها95/10/2201:45:5136.9دانلود
 
نگارنده: مسافر احمد شریفیان
عکس: مسافر سعید
کنگره 60

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزش جهان بینی کنگره60،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات