کارگاه آموزشی جهان بینی کنگره60
چهارشنبه 20 بهمن 1395 ساعت 19:55 | نوشته ‌شده به دست مدیریت | ( نظرات )

به نام خدا
جلسه چهارم از دوره پنجاه و هشتم، سری کارگاههای آموزشی کنگره 60، با دستور جلسه هفته دیده بان، در روز چهارشنبه مورخ 95/11/20 با استادی و نگهبانی آقای مهندس و دبیری مهدی راس ساعت 11:30 آغاز به کار نمود.
سلام دوستان حسین هستم یک مسافر. 
امیدوارم حال همه شما خوب باشد، حال من هم بحمدلله خوب است.
دستور جلسه امروز، هفته دیده بان است. که ما در سال 4 جشن داریم که در 4 فصل انجام می گیرد، جشن راهنما، مرزبان، همسفران و دیده بانان. هر هفته در سال این دستورجلسه را می گذاریم که اینها بولد و مشخص شوند. یک هفته فقط راجع به راهنماها صحبت می کنند و از راهنماها صحبت می کنند، برای اینکه جایگاه راهنما مشخص شود و افراد بدانند که راهنما جایگاهی دارد. همینطور یک هفته هم راجع به مرزبان، همسفر و دیده بانان صحبت می شود.
کنگره 60، وقتی شروع به کار کرد، گوئی چرخ را از نو اختراع کرد. بنابراین بعضی مسائل را مورد شک قرار دارد، تا از شک نگذری به یقین نرسی. روشهای درمان اعتیاد را مورد شک و تردید قرار داد و این کار، کار آسانی نبود و هنوز هم کار آسانی نیست. اینکه شما بیائید، تمام روشهایی که در کتب علمی و توسط متخصصین علمی و دانشگاههای معروف دنیا هستند، را غلط اعلام کنید. حتی در شرایطی که تمام مردم تشویق می کنند که فرد، موادش را قطع کند، حتی می خواهد بگوید که این هم غلط است. با شک کردن به روشهای درمانی و آوردن دلیل و ادلّه روشهای درمانی را مورد انتقاد قرار داد.
بعضی ها فقط انتقاد می کنند. آیا تو یک چیز بهتر از این سراغ داری؟ اگر می گوئیم که یک چیز غلط و بد است، آیا راه حل درستی برای ارائه در اختیار دارید؟ اگر شما یک روش را غلط اعلام می کنید، باید راه و روش درست را هم ارائه بدهید. 
کنگره 60 آمد و گفت که راه درست این است. بعد گفت : این هم نمونه های آن، علمی که تجربه شده باشد، سند بدون نقص است. از این قضیه هم گذشت. آمد و تصمیم گرفته شد که سازماندهی کرد، تصمیم گرفته شد که از اعضای خودش، نیروهایش را سازماندهی کرد.
بعد آمد و دید که باید طرحهای جدیدی بریز، مثلاً برای نگهداری شعب، سیستم مرزبانی راه اندازی شد، که افرادی از خود گروه داوطلب شوند و برای مدت مشخصی تعیین شوند.
بعد آمد و گفت که هر کسی نمی تواند راهنما باشد، کسی باید راهنما باشد که درمان اعتیاد کرده باشد، دانش و اطلاعات کافی داشته باشد و روی تعادل جسمی و روانی قرار دارد و قابل قبول و احترام است و کارش را دقیقاً بلد است و روش درمان باید در تمام شعب کنگره 60 باید از یک روش پیروی کند.
و با تلاشهای آقای ترابخانی تمام کشور از یک روش پیروی می کنند و اگر یک روش بهتری پیشنهاد شود، بررسی خواهد شد.
سیستم ها بررسی شد و نکته ای بود و اینکه کنگره 60 از روزی که خواست شروع به کار کند، مشخص شده حرکت کرد. حتی کتاب 60 درجه، قبل از شروع کنگره 60 نوشته شد. کتابی که 20 سال نوشته شده است، تمام مسائل را پیشگوئی کرده است. 
مسئله بسیار مهم دیگر، اینکه کنگره 60 باید بگونه ای مدیریت و اداره می شد که در هر شرایطی کنگره بتواند به کار خودش ادامه دهد، در حال و آینده. 
 
 
اولاً از خداوند می خواهم که هیچ خانواده و طائفه ای ، هیچ شهر و کشوری را بدون بزرگتر نکند، داشتن بزرگتر عادل، یک نعمت بسیار بزرگ است. سیستمی که چنین افراد بزرگتر عادل را دارد و همه از آنان حرف شنوی دارند، پویا است. خوب من بزرگتر شما هستم، ولی من نبایستی همه کارها را خودم انجام می دادم، من باید به انسانها اعتماد می کردم و اجازه اشتباه کردن به افراد را می دادم. چون وقتی یک نفر دیکته را شروع به نوشتن کرد، اشتباه می کند. وقتی یک نفر شروع به کار اجرائی می کند، قطعاً با مشکلاتی روبرو خواهد شد.
چند پیش فرض داشتم، 1ـ اینکه روشهای غلط را اصلاح کنم. 2ـ به افراد اعتماد کنم. 3ـ معتقد بودم که کنگره 60 آغازی را شروع نموده که پایانش دست ما نیست. الآن کنگره 60 قابل تعطیلی نیست، چون در فکر و دل انسانهاست. اگر تمام کنگره 60 جمع شود، می بینید که سالها بعد دوباره از یک جائی شروع خواهد شد. 
از روز اول کنگره 60، ما باید برای کنگره 60 یکسری ریش سفید داشتیم که اینها به صورت یک شورا باشند و این شورا تصمیم گیری کند. اگر فردا نگهبان کنگره 60 به هر دلیلی رفت، تکلیف چیست؟ چه کسی باید برای کنگره برنامه ریزی کند؟ 
آنوقت ممکن است که ما به یک آشفتگی برسیم که کنگره 60 را متلاشی خواهد کرد و متعاقب آن مشکلات دیگر. از روز اول و نخست من این فکر را کردم و روزی که خواستم خشت را بگذارم، فکر کردم که ممکن است یک روزی من نباشم. اگر من نباشم باید یک سیستمی وجود داشته باشد که بلافاصله برنامه ها را در دست بگیرد.
و این کار بعهده دیده بانان است. هر اتفاقی بیفتد، می دانیم که یک شورای 14نفره داریم که اینها ریش سفیدان کنگره هستند و در طول سال انتخاب شده اند. بعد از گذشت نزدیک 20 سال هنوز 14نفر کامل نشده ایم. هر سال یا دو سالی یک نفر انتخاب شده است، من فقط نفر اول را خودم انتخاب کردم، نفر سوم را با نفر دوم مشورت کردم و انتخاب کردیم. وقتی خواستیم نفر هفتم را انتخاب کنیم، من و 5نفر دیگر مشورت کردیم و نفر هفتم را انتخاب کردیم. 
اسامی زیادی شاید ارائه می شود، ولی در مورد اخلاق و رفتار آنها بررسی صورت می گیرد و بعد رای گیری صورت می گیرد. من این آزمایش را شش سال و هفت سال پیش انجام دادم، که ببینم آیا وقتی من نباشم، این سیستم برقرار می ماند یا نه؟ هیچکس نمی دانست، فقط امین می دانست و یک روز ساعت 4 صبح ساکم را برداشتم و رفتم و بعد از یک هفته برگشتم، آب از آب تکان نخورده بود و همه چیز سر جایش بود. 
به این دلیل هفته دیده بان را گذاشته ایم که همه ما آنها را بشناسیم. اینکه نوشته ام دیده بانان ستونهای کنگره هستند و ستونهای کنگره روی شانه های اینهاست، به همین دلیل است. 
همه دیده بانان همه در شورا هستند و هم در یک قسمت مسئولیتی را برعهده دارند. بار اصلی کنگره 60 روی دوش این افراد است و این افراد باید در تمامی موارد تصمیم گیری کنند. این به این معناست که ما در کنگره بزرگتر داریم. 
ما این روز را در تمام شعب پاس می داریم و ما باید یاد بگیریم که به بزرگترها احترام بگذاریم، تا بزرگترها به ما احترام بگذارند. 
اگر ما دروغ بگوئیم، بچه های ما دروغگویی را یاد می گیرند. ما هر کاری که انجام می دهیم، واکنش آن دقیقاً به خودمان بر می گردد.
 
 
در یک فیلم ژاپنی، نشان می داد که یک فردی آمد، پدر کهنسال خودش را در یک سبد گذاشت و به کوه برد و بعد پدر را از سبد پیاده کرد و گفت بابا من بر می گردم. رفت و دیگر بر نگشت، پدر از گرسنگی مرد.  بعد از سالها شخص پیر شد و کهنسال شد، بعد پسرش آمد و پدرش را در سبد گذاشت و به کوهستان برد و گفت پدر جان اینجا بنشین تا من برگردم. پدر گفت: صبر کن، حدود سی سال پیش من پدرم را داخل سبد گذاشتم و در همین مکان گذاشتم. من اشتباه کردم، تو دیگه این کار را نکن، چند سال دیگر فرزند تو این کار را با تو خواهد کرد. یعنی هر کاری انجام بدهیم، سر خودمان خواهد آمد.
باید به تمام بزرگترها احترام بگذاریم. بزرگترها هم باید این احترام را داشته باشند. راهنما و مرزبان با شاگردان و مسافران و همسفران رابطه خوبی برقرار کنند، تا رابطه آنها ادامه پیدا کند.
من از صمیم قلب به دیده بانان تبریک می گویم.
مسئله بعد؛
برای امتحان، من کامنتهای سایت را می خوانم، بعضی ها نوشته بودند که سی دی ها زیاد است، بنابراین 9 حلقه از سی دی ها کسر شد، 8 سی دی از خودم و 1 سی دی از خودم کم کردم. 
یک نفر هم نوشته بود که کتاب ادموند، کتاب داستانی است، چرا آن را جزو امتحان آورده اید؟ کتاب ادموند و هلیا، ظاهرش داستانی است، شما پیچیده ترین فلسفه را در این کتاب خواهید دید، خیلی از فلسفه ها در این کتاب دیده می شود. این کتاب داستان برای بچه ها نیست. این فلسفه ها به زبان طنز و نمایشنامه نوشته شده است. 
من از دیده بانان خواهش می کنم که بالا بیایند و کمی صحبت کنند.
 
خانم آنی؛
امروز اولین روز از هفته دیده بان هست، به تمام دیده بانان حاضر تبریک می گویم و قدردانی می کنم از تمام زحمات آنها، اگر یک نفر با این دیده بانان همسفر شود، می داند که چقدر سخت می کوشند که این سیستم را روی پای خودش نگه دارند و ستونها را هر روز محکم کنند. تبریک می گویم و امیدوارم هفته خوبی داشته باشید.
 
خانم آنی کماندار؛ 
من هم دیده بان ورزش بانوان هستم، این هفته را به همه تبریک می گویم و امیدوارم که خدمت کنیم و مفید واقع شویم.
 
آقای علی خدامی؛ 
من هم در قسمت تحقیقات و لژیون وایت خدمت می کنم، تبریک می گویم و ما هر چه داریم از تدبیرات بنیان کنگره 60 داریم، امیدوارم که خداوند نعمت حضور در کنگره را برای سالهای سال به ما عطا کند.
 
آقای علی اشکذری؛ 
من هم به نوبه خودم این هفته را به دیده بانان محترم تبریک می گویم، امیدوارم بتوانم در قسمت امور راهنمایان تازه واردین مفید واقع شوم.
 
آقای سعید نمکی؛
من هم این هفته را خدمت بنیان کنگره و تمامی دیده بانان عزیز و خانواده بزرگ کنگره 60 تبریک عرض می کنم.
 
آقای محمد صداقت؛ 
من هم این هفته را خدمت بنیان کنگره 60 و بزرگترمان آقای مهندس دژاکام و خانواده محترمشان تبریک می گویم و امیدوارم بتوانم هرچه بهتر در این جایگاه خدمت کنم.
 
آقای مجید سلامی؛
من هم این هفته را به تمام اعضای کنگره 60، دوستان خوبم در کنگره دیده بانان و آقای مهندس تبریک می گویم و از ایشان سپاسگزاری می کنم، بخاطر اینکه بستری را آماده کردند که من به رهائی برسم و بتوانم خدمت کنم و آموزش ببینم.
 
آقای امین دژاکام؛
من هم تبریک می گویم به تمام اعضای کنگره، همکاران دیده بان و بنیان کنگره که این شرایط را فراهم کردند که ما بتوانیم دور هم جمع شویم و این قضیه به همه ما کمک می کند. من هم در قسمت آموزش و جهان بینی و همسفران آقا فعالیت می کنم.
 
آقای احمد حکیمی؛
من هم توفیق دارم در امور شهرستانها خدمت کنم. این هفته را به بنیان کنگره و خانواده محترمشان تبریک می گم. طبق فرمایش آقای مهندس، کنگره در قلب و دل ماست، امیدوارم که ما هم در دل یکدیگر باشیم و قدر یکدیگر را بدانیم و از آموزشهای ناب بهره مند شویم. 
 
آقای محسن خان؛
من هم این سعادت را داشتم که حدود 14سال در خدمت عزیزان باشم، در سال گذشته دیده بانی را تحویل دادم، اما هنوز این شال را دارم و هر خدمتی باشد، در خدمت شما هستم. به دیده بانان محترم و آقای مهندس تبریک می گویم.
 
آقای علی مجدیان؛
من هم به نوبه خودم این هفته را به تمام اعضاء و همکاران محترم تبریک عرض می کنم. بنده هم در قسمت مرزبانی آقایان خدمت می کنم.
 
آقای رضا ترابخانی؛
من هم این هفته را خدمت آقای مهندس و همکارانم در دیده بانی تبریک عرض می کنم، از اعتماد دوستان و عزیزان سپاسگزارم. من هم دیده بان راهنمایان و کمک راهنمایان هستم.
 
آقای سعید سبزه ای: 
کیمیائیست عجب بندگی پیر مغان ، همه تن خاک شدم و چندین درجاتم دادند.
من هم این هفته را خدمت بنیان کنگره 60 تبریک عرض می کنم. من هم در قسمت نوشتارها فعالیت می کنم و برای همه شما آرزوی موفقیت دارم. 
 
آقای کامران شریفیان؛
بنده هم عرض تبریک دارم، خدمت تک تک دیده بانان که حق استادی بر گردن بنده دارند، امیدوارم از فرصتی که داده شده، بتوانم به بهترین شکل استفاده کنم و در مقابل این خدمت روسفید بیرون بیایم. از آقای مهندس و خانواده محترمشان تشکر می کنم. از خداوند هم سپاسگزارم که این خدمت را به من داد.
 
 
در انتهای جلسه دو نفر از همسفران آقا به عنوان دستیار آقای امین در گروه آقایان همسفر معرفی شدند:
 
 
نگارنده؛ مسافر احمد شریفیان
عکاس: مسافر سیروس
منبع: کنگره 60
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزش جهان بینی کنگره60،

برچسب‌ها: کنگره60، دیده بان، ستون،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic