کارگاه آموزشی جهان بینی کنگره60
چهارشنبه 18 اسفند 1395 ساعت 21:15 | نوشته ‌شده به دست مدیریت | ( نظرات )

هشتمین جلسه از دوره پنجاه و هشتم سری کارگاههای آموزشی کنگره 60 با دستور جلسه اهمیت خواب شب و بیداری در صبح زود، در روز چهارشنبه 95/12/18 به استادی و نگهبانی مهندس و دبیری مسافر مهدی راس ساعت 11:30 آغاز به کار نمود.
سلام دوستان حسین هستم یک مسافر.
امیدوارم حال همه شما خوب باشد، امروز 18 اسفند است.
دستور جلسه خواب شب و اهمیت آن است. خود انسان به طور کلی یکی از عجایب خلقت است و موجود بسیار شگفت انگیزی است. حتی همین راه رفتن روی دو پا، بسیار حائز اهمیت است و گاهی اوقات 50 کیلو بار هم با خودمان حمل می کنیم، موقع راه رفتن حرف هم می زنیم و غذا هم می خوریم. بنابراین هر جزء انسان را نگاه کنیم، می بینیم که بسیار عظیم است. انسان مثل کره زمین عظمت دارد. تمام قسمت های انسان شگفت انگیز است، ولی برای ما عادی شده است. 
خواب یکی از شگفتیهای دیگر این موجود است. یک موضوع بسیار عجیب و غریب. بعضی ها در شک و یقین قومی متحیرند، در مذهب و دین قومی متفکرند. بعضی ها متفکر هستند که ما فقط چیزی را قبول داریم که بتوانیم ببینیم و بتوانیم حس کنیم و در همین شک و یقین هستند که آیا بعد از مرگ ما هستیم یا نیستیم؟ بعد می گویند، وقتی ما مردیم و جسم ما در خاک رفت، چه چیزی از ما باقی می ماند؟ این سوال عجیبی است. خواب یک نوع مرگ موقت است. ما وقتی می خوابیم، واقعاً می می ریم، ولی دومرتبه زنده می شویم. فرقی که بین خواب و مرگ است، این است که در مرگ خروج روح یا روان یا نفس از بدن برای همیشه صورت می گیرد و برگشتی نیست، ولی در خواب، کالبد از جسم خارج می شود و مجدداً به جسم بر می گردد.
ممکن است که خیلی مطالب بگویند که خوابیدن، واکنشهای مغز است و اصطلاحاتی هم می آورند که اینها خواب و توهم است و خاطرات ما است که به یاد ما می آید. ولی اینطور نیست، مخصوصاً زمانی که ما خواب ببینیم، مخصوصاً زمانی که کابوس می بینیم. وقتی که ما خواب می بینیم و در خواب هستیم، اگر یکی از ما سوال کند که زندگی واقعی چیست؟ ما در خواب قطعاً خواهیم گفت که زندگی واقعی همانی است که ما در خواب می بینیم، آنچیزی که در خواب می بینیم، در همان لحظه حقیقت آن است، موقعی که خواب می بینیم زندگی مادی یادمان نیست. موقع مرگ هم همینطور است، بعضی ها اصلاً نمی دانند و باور نمی کنند که مرده اند، گاهی اوقات هم در بعضی شرایط زندگی زمینی یادشان نمی آید. وقتی ما خواب می بینیم یعنی در جهان دیگری سیر می کنیم و همه چیز در خواب حقیقی است. الآن که ما بیدار هستیم می گوئیم حقیقت این است و خواب یکسری خیالات است، ولی موقعی که خواب بودیم چطور؟ آنجا هم می گوئیم این حقیقت است. ما در خواب دقیقاً می بینیم که ما دقیقاً یک جسمیت دیگری هم داریم. اینجا در زمین یک جسمیت داریم، دست و پا داریم، سرمان را می شکنند و از سرمان خون می آید، در خواب هم ما جسمیت داریم، دقیقاً مثل مورد بیداری، حالا ممکن است در مکانهایی ببینیم که با مکانهای حیات کنونیمان فرق می کنند. حالا کدام حقیقت است؟ زبانمان بسته است، ولی زبان دیگری داریم، پاهایمان خواب است، ولی با پای دیگری راه می رویم. این همین چیزی است که بعد از مرگ از ما بجا می ماند. خداوند چیز عجیبی قائل نشده است، چون او وجود دارد، گاهی اوقات ما صحنه هایی را مثل خواب می بینیم، اگر چنین چیزی وجود نداشت، ما چنین صحنه هایی در خواب نمی دیدیم.
پنج حس از برون ماصور او، پنج حس از درون مامور او
ده حس است و هفت اندام دگر
حالا آنچه در خواب می بینیم یکی از اندام ماست، ممکن است به اندازه سبع سماوات، اندام داریم. منظور این است که در جواب اینکه آیا ما بعد از مرگ زنده می شویم یا زندگی پس از مرگ وجود دارد، دلیل بارز و روشن آن همین خواب است.
اگر کسی از بگوید که حقیقت زندگی کجاست، می گوئیم همین خواب است. وقتی شخص در خواب می بیند که کتک می خورد، حقیقت زندگی اش همان است، نمی گوید که این خواب است، بلکه می گوید این همان حقیقت زندگی است. شخص با خواب وارد بعد و جهان دیگری می شود و این از پیچیدگی های بسیار مهم و حائز اهمیت انسان است.
هستی اطلاعات خودش را حفظ می کند، هستی بسیار بسیار مقتصد است، هستی با وجود این که خیال می کنیم دست و دلباز است، ولی خیلی مقتصد است، نیروها، اطلاعات و اندیشه هایش را نگه می دارد، برای موجوداتش ارزش قائل است، اگر کسی می خواهد خودش را از بین ببرد، هستی اجازه نمی دهد. ما خودکشی نداریم، ما جسم کشی داریم، شما جسم را می توانیم بکشید، ولی نفس را نمی توانید از بین ببرید. خود اصلی، نفس است. نفس آنچیزی است که تعیین موجودیت می کند در ظاهر و باطن. پس همین که می خوابیم و در خواب هستیم و مجدد بیدار می شویم، مرگ هم همینطور است، مرگ یک پل است. برای همین است که انسان برای تمام اعمالش جوابگو است، این جوابگوئی قصه و افسانه نیست. این جوابگوئی روی نظم طبیعت است، هرکس عملی انجام بدهد، برگشتش را می بیند. اگر یک مقدار سرعت کره زمین تغییر کند، تمام سیستم کره زمین بهم می ریزد، همه چیز باید حساب شده باشد. روی گیاهی که کاشته می شود، همه چیز حساب شده است. خیال نکنید که به راحتی می توانید خیانت کنید، پیمان شکنی کنید، دزدی کنید و برنده می شوید!
ما در جهان بینی خودمان یاد می گیریم که بعضی کارها را انجام بدهیم. شما در کتاب خدا می خوانید و حتی من در سی دی رنج ابدی گفته ام، که اگر با یک نفر معامله ای انجام دادید، بنویسید. نگفته است که اگر پدر یا مادر یا برادرتان بود، چیزی ننویسید! 
پس مسئله ذات خواب، بعنوان یک مرگ موقت است که ما باید آن را در نظر بگیریم و باید یک نشانه ای برای ما باشد که زندگی ادامه دارد. باید بدانیم که وقتی ما مردیم، هنوز وجود داریم و این جسم ما مثل تنپوش و لباس است که ما تن خودمان کرده ایم و بعد از تن خودمان در می آوریم. 
خواب را می توانیم دلیلی بگیریم، برای اینکه بدانیم بعد از مرگ زنده هستیم یا خیر؟ اینکه بدانیم بعد از مرگ زندگی وجود دارد، باعث می شود که ما به گونه ای دیگر زندگی کنیم. ولی اگر احساس کنیم که مرگ پایان زندگی نیست، به گونه ای دیگر است. 
شما وقتی به یک مسافرتی می روید، همراه خودتان توشه بر می دارید، بخاطر اینکه این توشه در سفرتان ادامه داشته باشد. اگر خیال می کنید که سفرتان به زودی تمام می شود، با خودتان توشه ای بر نمی دارید. 
مسئله دوم در مورد خواب، بدن ما مثل یک موبایل می ماند، موبایل روزها کار می کند و شب ها باید شارژ شود. بعضی ها هستند که هیچ موقع موبایلشان شارژ نیست و در خیابان و همیشه دنبال یک شارژ هستند. یا مثلاً صحبت می کنند و می گویند که آقا ببخشید الآن شارژم در حال تمام شدن است. بعضی ها خوابشان هم همینطور است. اگر ما خواب درست نداشته باشیم، انرژی نداریم. در قدیم می گفتند که 24ساعت به 3 قسمت تقسیم می شود، 8 ساعت کار، 8 ساعت برنامه، 8 ساعت خواب. خواب باید حداقل 8 ساعت صورت بگیرد. 5 ساعت خواب خوب نیست. 
وقتی می خواهید خواب بروید، باید بیهوش شوید. برای اینکه این بیهوشی یا مرگ موقت اتفاق بیفتد، باید یکسری مواد شیمیائی در درون ما ساخته شود و وارد جریان خون شود و ما را بیهوش کند. این مواد همیشه سر یک ساعتی برای هر فردی عادت کرده است. مثلاً برای ما 9:30 تا 10:00 شب این مواد ترشح می شود و من اگر در این فاصله بخوابم، خوابم می گیرد. حالا اگر من تا ساعت 11 بیدار بمانم و یک فیلم ببینم، دیگر ساعت 11 خوابم نمی برد. چون ساعت 10 اندرفین، استیل کولین، آدرنالین ترشح شده است و من نخوابیدم، حالا ساعت 11 این سیکل گذشته است و خواب من به مشکل بر می خورد.
من هنگام رهائی، دو سوال از همه می پرسم، یکی اینکه حالت خوبه؟ یکی اینکه خوابت چطوره؟ چون مادر همه بیماری ها بی خوابی است. کسی که خوابش درست باشد، افسردگی ندارد، دوشخصیتی نیست، جنون و سایکوز ندارد، کسی که خوابش درست باشد از نظر فیزیولوژی جسمی سالم است. مرتب بودن خواب، یعنی سالم بودن فیزیولوژی و سالم بودن افکار و اندیشه. ما باید سعی کنیم که یک ساعت خاصی بخوابیم.
تعارف را کنار بگذارید، من چندین سال است که سر ساعت می خوابم، اگر میهمان هم داشته باشم، کاری به کسی ندارم و سر ساعت می خوابم. 
این مطالبی بود در مورد خواب و چند موضوع دیگر.
پیام در مورد تولد ها؛ 
ـ پیام تولد ها نباید طولانی باشند. 
ـ پیامهایی ندهید که شخص را خراب کنید، خیلی رهجویتان را بالا نبرید. باید ببینید که شخصی که یکسالگی رهائیش است، چه ویژگی هایی دارد. پیام باید برای آن شخص باشد. 
مسئله بعد؛ مدت سفر، مدت سفر 10 ماه یا میانگین 11 ماه است. این را همه ی ما باید در نظر بگیریم، بعضی ها را می بینیم که سفرها 15 ، 14 و 17 ماه است. وقتی کسی باید 11 ماه سفر کند، وقتی این 11ماه تبدیل به 18 ماه شد، یعنی 7 ماه اضافه تر سفر کرده است، 7 ماه یعنی شخص 80 درصد راندمان را از بین برده است. بهترین وضعیت برای مسافر این است که شخص در 10 یا 11 ماه به رهائی برسد. از تعویض پله نترسید. با سفرهای طولانی راندمان رهائی پائین می آید.
شعبی داریم که شخص 6 ماه در نوبت است تا صندلی خالی شود، وقتی یک نفر 17 ماه سفر می کند، یعنی اجازه ورود به افرادی که در نوبت هستند داده نمی شود.
ایده آل سفر، 10 تا 11 ماه است. شخصی که قرص مصرف می کند، نهایتاً 3 ماه بیشتر و حداکثر 14ماه سفر می کند.
 
ـ چهارشنبه سوری مثل هر سال تعطیل خواهد بود. بدلیل اینکه تعطیلی کنگره در اوج چهارشنبه سوری است و نمی خواهیم اعضای کنگره دچار حادثه ای شوند، نه اینکه تعطیل می کنیم تا در چهارشنبه سوری شرکت کنند!!!
 
نام فایل تاریخ مدت زمان حجم (MB) لینک
فایل صوتی سخنان مهندس 95/12/18 00:26:57 12 دانلود
فایل صوتی رهایی ها 95/12/18 02:58:00 58 دانلود

نگارنده: مسافر احمد شریفیان
عکاس: مسافر امیرحسین
کنگره 60

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزش جهان بینی کنگره60،

برچسب‌ها: کنگره60، خواب، روان، نفس،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
فاطمه همسفر امید یکشنبه 20 فروردین 1396 10:27
خسته نباشید.....خیلی استفاده کردم.....خدا قوت
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات