کارگاه آموزشی جهان بینی کنگره60
چهارشنبه 23 فروردین 1396 ساعت 18:24 | نوشته ‌شده به دست مدیریت | ( نظرات )

بنام خدا

جلسه دوازدهم از دوره پنجاه و هشتم سری کارگاههای آموزشی کنگره 60 با دستور جلسه جهان بینی 1 و 2 در روز چهارشنبه مورخ 23/1/96 به استادی و نگهبانی مهندس و دبیری مهدی راس ساعت 11 آغاز بکار نمود. 

سلام دوستان حسین هستم یک مسافر. 

امیدوارم حال همه شما خوب باشد، امروز چهارشنبه 23 فروردین می باشد. 

دستور جلسه ما جهان بینی 1 و 2 است. من وقتی به خودم نگاه می کردم، اگر شماها هم اگر به خودتان نگاه کنید، می بینید تا زمانی که تفکر و اندیشه و برداشت های ما نسبت به جهان هستی، خودمان و کشورمان تغییر نکرد، نتوانستیم به آسایش و آرامش برسیم. اگر تغییر نگرش ما تغییر نکرده و به رهایی هم رسیده باشیم، نمی توانیم از یک رهایی خوب برخوردار باشیم. 

امروز به این نتیجه رسیدم که در تمام سطوح جهان بینی بسیار بسیار موثر است، حتی ملت هایی که جهان بینی درست و تفکر درستی داشته باشند، در آسایش و آرامش بهترین قرار دارند. البته منظور من پیشرفت تمدن یا صنعتی نیست. اصولاً یکی از ویژگی های بخصوص انسان همین جهان بینی، دیدگاه و نگرش نسبت به جهان هستی است. تا اینها تغییر نکند، هیچ چیزی تغییر نمی کند. این موضوع را باید ارج بنهیم و برای تمام سطوح لازم است. 

از پایین ترین جزء یک جامعه تا بالاترین سطوح جامعه، همه باید این تفکر و جهان بینی را داشته باشند و هرچه بالاتر می رویم، این مسئله حایز اهمیت تر می شود. وقتی به جهان بینی و دیدگاه می رسیم، وقتی در سطوح مختلف نگاه می کنیم و به طور نمونه، وقتی مناظره های افرادی که کاندیدای ریاست جمهوری هستند، نگاه می کنیم، ما که یک گروه مصرف کننده هستیم، حرف یکدیگر را قطع نمی کنیم، کسی جواب کسی را نمی دهد. ولی می بینیم در سطوح بالا به یکدیگر حمله می کنند و به هم فحش و ناسزا می گویند. چطور می خواهند رئیس جمهور یک مملکت شوند. در مسایل دیگر هم همینطور است. وقتی شما می بینید در یک مجلس و در یک کشور یکدیگر را می زنند، این مربوط به چه چیزی می شود؟ غیر از این است که مربوط به تفکر و جهان بینی آنهاست. پس می بینیم در یک سطح بالا هم که برخورد می کنیم با چنین موضوعاتی، مربوط به کم خردی و جهان بینی آنهاست. یعنی اینها آموزش ندیده اند و تفکر ندارند. وقتی در یک سطح بالا اینچنین باشد، بقیه آحاد جامعه هم به او نگاه می کنند، آنها یک الگو هستند. افراد دیگر الگوبرداری می کنند.

یا در یک کشور دیگر می بینید که رئیس جمهوری دستور می دهد که هرچه معتاد هست، بکشید و به قتل برسانید. این چه نگرشی است؟! این موضوع شده وسیله تسویه حساب شخصی. 

این جهان بینی را چه کسی آموزش می دهد؟ کجا باید  آموزش داد؟ چه چیزی کم است که در سطوح بالا و در کشورهای پیشرفته افراد به یکدیگر توهین می کنند و یکدیگر را متهم می کنند؟  این موضوع در اثر کمبود جهان بینی و نگرش است.

در یک خانواده و در یک روستا یا محله، وقتی یک نفر مصرف کننده و معتاد باشد، تمام طایفه را بهم می ریزد. ما در جلسات خودمان گاهی 600نفر افراد مصرف کننده کنار هم جمع می شوند و کوچکترین تنشی وجود ندارد و این فقط بر مبنای دیدگاه و جهان بینی است. این جهان بینی را چه کسی می خواهد پیاده و اجراء کند؟ آیا می شود جهان بینی را از روی نوشته های کسانی پیاده کنیم که خودش خودکشی کرده و یا در تیمارستان بوده است و می گوید خداوند مرده است؟ یا به تفکرات کسی عمل کنیم که خودش کتاب های خانواده می نویسید و افراد خانواده خودش در پرورشگاه هستند. فقط دیدگاه های الهی درست می تواند به این موضوع کمک کند. 

هرچیزی می تواند مورد سوء استفاده قرار بگیرد، گفتیم که اگر یک نفر یک جنگل را با گلوله آتش به آتش بکشد، آیا مقصر گلوله آتش است یا شخص فاعل؟ ممکن است در مسائل دینی و الهی چنین موضوعاتی پیش بیاید. 

ما جهان بینی در تمام سطوح می خواهیم، خانواده ای که جهان بینی درستی داشته باشد، آن خانواده در آرامش است، شهر و کشوری که جهان بینی و نگرش درستی داشته باشد، در آسایش و آرامش است. یک تیم ورزشی هم باید دارای نگرش و جهان بینی باشد. 

حالا چرا جهان بینی؟ در کنگره، روان یعنی خلق و خو. یکی گوشه گیر است، یکی افسرده است، یکی عصبانی و دمدمی مزاج است، یکی پرخاشگر است، یکی مجنون است، یکی هر لحظه یک جور است، همه اینها می شود خلق و خو. اخلاق پیشتوانه می خواهد. طرف می گوید ما کاری به ادیان نداریم، ما به اخلاق کار داریم. چه تفکری پشت این اخلاق است. 

خلق و خو را دو چیز تعیین می کند:

1ـ فیزیولوژی (جسم) که هم شامل ژنتیک می شود و هم شامل فیزیولوژی و بیوشیمی ، ناقل های عصبی و هم نوروترنسمیترها. چرا مربوط به ژنتین می شود؟ چون شخصی که از نظر ژنتیکی بدنش سروتونین کمتری تولید می کند، افسرده است. شخصی که بدنش دوپامین بیشتری تولید کند، انرژی بیشتری دارد و اگر تولید نکند، بی رمق است و ممکن است به پارکینسون هم دچار شود.

2ـ جهان بینی ، دیدگاه و نگرش ما نسبت به جهان هستی چیست؟ مرگ و تولد چیست؟ آیا مرگ پایان زندگی است یا مرگ ادامه دارد؟ مجموع اینها می شود خلق و خوی ما. 

پس اگر افراد می خواهند خلق و خوی متعادل داشته باشند و در سطح و ارامش باشند، باید جهان بینی قابل قبولی داشته باشند. نشانه اش این است که درخت و شجره اش را از میوه اش می شناسند. اگر درختی بادام شیرین بدهد، می گویند که درخت خوبی است. انسانی که در سطح و آرامش است، برخوردش درست است و حرفش منطقی است و به چنین انسانی می گوئیم این انسان جهان بینی درستی دارد. ولی اگر به شخصی جهان بینی را آموزش دادیم و سعی و تلاش کرد، ولی انسان غیر متعادلی بود، می گوییم این انسان مشکل دارد. 

در جهان بینی 1 و 2 (امین) مسائل بسیار مهم و ریز مورد ارزیابی قرار گرفته است. با اینکه جزوه کوچکی است، ولی یک شاهکار است. (این را بخاطر این نمی گویم که امین پسر من است). در مثلث دانایی برای ما مشخص شده که ما یک آموزش، تفکر و تجربه داریم. در آن می خوانیم که آموزش قسمت سواد شخص است. 

تعریف منیت در جهان بینی اوج تعریف است. منیّت به این معنی است که یک نفر یک چیز را بلد است، ولی خودش را خیلی افضل می داند. مثلاً 10 واحد می دانید، ولی تصور می کند که 500 است. در جزوه مطرح می شود، کسی که گیتار زدن بلد نیست، اصلاً در مورد نواختن گیتار منیتی ندارد. کسی که پزشکی نمی داند، در مورد پزشکی منیتی ندارد. کسی که راهنمای کنگره نباشد، اصلاً منیتی در این خصوص ندارد. یعنی شخص یک چیز را بلد است، ولی تصور می کند که خیلی آگاه است. خیلی قشنگ مطرح می شود که منیت، ضدّ آموزش است و مقابل آموزش و پیشرفت انسان را می گیرد. شاگرد یکی از راهنمایان، فوق لیسانس داشت، سه سال به کنگره می آمد و خوب نمی شد، چرا خوب نمی شد؟ چون فوق لیسانس داشت. این شخص می گفت که من چون فوق لیسانس اقتصاد دارم و استاد من دیپلم دارد، من از این شخص بیشتر می فهمم و احتیاج به سی دی و آموزش ندارم، چند کتاب دیگر را هم خوانده ام و در آنجا دچار منیّت شده بود و به درمان نمی رسید. 

 

چرا گفتیم که در کنگره القاب را برداریم؟ البته لقب مهندس که به من داده اند به این معناست که من مهندس و طراح کنگره هستم. ما القاب را برای این برداشتیم که وقتی یک نفر را به القاب صدا می کنیم، شخص دچار منیت می شود. مثل سرهنگ، دکتر، مهندس و ... گفتیم این القاب را برداریم، تا این شخص دچار منیت نشود و خلع سلاح شود. الحق هم این القاب به درمان شخص اصلاً هیچ کمکی نمی کند. بنابراین می گوییم هرچه دارید، پشت کنگره بگذارید و به داخل بیایید. من از بچه ها می خواهم که به هیچ عنوان از القاب استفاده نکنند. چون استفاده از این القاب کمک به شخص نیست، بلکه خیانت به شخص است. 

 

یک نفر بنز خودش را پارک می کند و به کنگره می آید و یک نفر گاری نان خشکی خودش را پارک می کند و به کنگره می آید. اینها هر دو اصغر هستند. ما در کنگره فاصله طبقاتی نداریم، چون همه به کنگره آمده ایم تا به درمان برسیم. این موضوع در مبحث منیت خیلی مطرح است. تا زمانی که تسلیم نشوی به درمان نمی رسی. موقعی به درمان می رسید که تسلیم شوی. 

یک نفر گفت، چکار کنم که خدا را ببینم؟ گفت از میان برخیر و برو کنار. 

یکی درب خانه را زد، گفت کیه؟ گفت : منم. گفت در یک خانه دو تا من جا نمی شود. دفعه بعد درب را زد و اینبار گفت کیه؟ گفت: هیچکس. گفت : حالا بیا تو. 

طنزی هست که می گوید. یکی به دوستش می گوید، من وقتی می روم خواستگاری، وقتی درب می زنم، اصلاً درب را باز نمی کنند. گفت: وقتی تو می ری چه می گوی؟ گفت: اونها می گویند کیه؟ منم می گویم : مویوم . می گه: خوب اینبار وقتی درب زدی، نگو مویوم، بگو منم. می گه: خوب وقتی درب رو باز می کنه، می فهمه که مویوم....

حالا حکایت کار ما همین است، تا زمانیکه آن من هست، ما به جایی نمی رسیم. باید به مرحله ای برسیم که تسلیم باشیم، چه در گروه خانواده و چه گروه مسافران. اگر مقداری سواد دارید، باید تسلیم باشید. 

در مسائل عرفان به توکل، رضا و تسلیم می رسیم، لیوانی که خالی باشد می توانید در آن هر چیزی بریزید، در لیوانی که پر است، چیزی نمی توانید بریزید. وقتی کسی برای آموزش به کنگره می آید و خودش را پر می داند، چه چیزی می توانید به او آموزش بدهید. تسلیم بودن یعنی خالی بودن. وقتی خالی شد، آماده آموزشهاست.

اگر وارد کنگره می شوید و اعتقاد دارید، اول ببینید که شرایط به چه گونه است، و اگر خواستید ادامه بدهید، باید تسلیم راه بشوید، وگرنه هیچ کاری نمی توانید انجام بدهید. امیدوارم جهان بینی ما مرتب افزایش پیدا کند. چون رهایی از اعتیاد بدون جهان بینی اصلاً امکان پذیر نیست. اگر بخواهیم خلق و خو و روان تغییر کند، بدون جهان بینی امکان پذیر نیست. اگر روان را خلق و خو تصور کنید، شما به هیچ عنوان نمی توانید روان را با قرص درمان کنید. چون روان یک پایه اش فیزیولوژی است و پایه دیگرش دیدگاه و جهان بینی است. برای همین در بیرون از کنگره درمان موفقیتی ندارد. شما آدم افسرده را فقط با قرص نمی توانید درمان کنید، افسردگی یک دیدگاه جهان بینی و روانی دارد. شما یک سارق را نمی توانید با قرص سالم کنید. شما یک مشکل روانی را نمی توانید بدون دارو درمان کنید. حتی اعتیاد را هم بدون دارو نمی توانید درمان کنید. آیا شما می توانید یک ساختمان مخروبه را بدون مصالح ساختمانی ترمیم کنید. یک آدمی که روان و فیزیولوژی خرابی دارد، بدون دارو و مصالح جهان بینی درمان نمی شود.

مطلب بعد؛ 

راهنمایانی که مصرف سیگار داشتند، لژیون هایشان بسته شده است، حتی آن کسانی که در لژیون ویلیام وایت هستند. امروز به آقای ترابخانی گفتم که اعلام کنند، راهنمایانی که مدت شش ماه است در لژیون ویلیام وایت هستند و لژیون آنها بسته شده است، اگر ایجنت و آقای ترابخانی موافقت کنند، یک فرصت سه ماهه به آنها داده شود تا خودشان را به درمان برسانند. اگر ظرف 3 ماه به درمان نرسند، لژیونشان کاملاً بسته خواهد شد. 

امیدوارم برای آزمون کمک راهنمائی خودتان را آماده کرده باشید، در فرم ثبت نام دو گزینه وجود دارد، یکی راهنمای مسافرین و یکی راهنمای تازه واردین. جوری برنامه ریزی شده است که فقط شما می توانید یک گزینه را انتخاب کنید، ولی من گفتم که این دو گزینه را بردارند و در برگه ها هر دو گزینه را بگذارند، یعنی هر دو گزینه را می توانید انتخاب کنید که اگر راهنمای مسافرین نشدید، می توانید در قسمت راهنمای تازه واردین فعالیت داشته باشید. 

نام فایلتاریخمدت زمانحجم (MB)لینک
فایل صوتی سخنان مهندس96/01/2300:30:1913.8دانلود
فایل صوتی رهایی ها96/01/2302:31:3252.8دانلود

نگارنده: مسافر احمد شریفیان

کنگره 60

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزش جهان بینی کنگره60،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic