مقاله...سیگار
دوشنبه 25 تیر 1397 ساعت 14:00 | نوشته ‌شده به دست مسئول سایت | ( نظرات )
"به نام قدرت مطلق الله"
از آدامس نیکوتین به‌عنوان بهترین جایگزین برای سیگار استفاده می‌کنیم ازجمله عملکرد آن افزایش حافظه، بالا بردن توان یادگیری کوتاه‌مدت و بلندمدت می باشد و با جویدن آدامس بخش جلوی شبکه مغز را فعال‌تر می‌کنیم و موجب پردازش بیشتر اطلاعات می‌شود.
مقاله سیگار به قلم مسافر محسن..

سیگار چیست؟

توتون گیاهی است یک شاخه از سولاناسه که به‌صورت وحشی در آمریکا و در بعضی جزایر اقیانوسیه کبیر رویید و ازآنجا به اروپا و سایر نقاط جهان پخش می‌شود. نیکوتین جزء مواد روان‌گردان است که در دستگاه مرکزی به‌عنوان گیرنده‌های نیکوتینی استنشاق‌ شده و هنگام تدخین، ظرف 15 ثانیه وارد جریان خون می‌شود و نیمه‌عمر آن به 2 ساعت می‌رسد. تنها مواد مفید درون سیگار نیکوتین است که در کنگره نیکوتین خالص را به‌صورت خوراکی به بدن می‌دهیم و به روش dst شروع به تیپرینگ می‌کنیم. بدن انسان نیاز به سوخت دارد و اصلی‌ترین سوخت بدن انسان غذا است. برای این‌که مواد غذایی به سوخت تبدیل می‌شود نیاز به یک نیروگاه دارد که نیکوتین آمید سوخت را به تمام بدن می‌رساند. هر سلول به خاطر این‌که بتوانند انرژی را به سطح بدن منتقل کند به یک ‌پایه نیکوتینی احتیاج دارد؛ یعنی همان نیکوتین آمید و با واردکردن نیکوتین خارجی مثل سیگار و دخانیات، نیکوتین آمید درونی بدن از بین می‌رود چون از سد خونی مغز عبور می‌کند. در بعضی کشورها مصرف ناس رواج دارد و ناس نیکوتین زیادی دارد و باعث بیشتر شدن نیکوتین در بدن می شود، اما غافل از این‌که مانند مواد مخدر عمل می‌کند. در کنگره آدامس که نیکوتین خالص خوراکی است را در پله‌های 21 روزه تیپر می‌کنیم تا به بدن اجازه بدهیم نیکوتین طبیعی تولید شود تا کمبود خود را جبران کند. دلیل بسیاری دارد که از آدامس نیکوتین به‌عنوان بهترین جایگزین برای سیگار استفاده می‌کنیم ازجمله عملکرد آن افزایش حافظه، بالا بردن توان یادگیری کوتاه‌مدت و بلندمدت می باشد و با جویدن آدامس بخش جلوی شبکه مغز را فعال‌تر می‌کنیم و موجب پردازش بیشتر اطلاعات می‌شود. محققان درزمینهٔ زمین‌شناسی با تحقیقات به این باور رسیده‌اند که تیکه‌ای از خاک که فیلتر سیگار در آن افتاده است در آن چمن نمی‌روید و آن خاک را برای آزمایش موردتحقیق قراردادند و متوجه شدن که 130 نوع سم در آن یک تیکه خاک وجود داشت و هر پکی که به سیگار زده می‌شود 4700 نوع سم وارد بدن می‌شود و زمینه‌ای را برای انواع بیماری فراهم می‌کند. بیشترین آسیب که علاوه بر خودمصرف کننده وارد می‌شود به اطرافیان شخص مصرف‌کننده است. هنگام دود کردن سیگار، مقداری دود وارد بدن فرد سیگاری نمی‌شود و در هوا پخش می‌شود و افراد غیر سیگاری با توجه این‌که ریه سالمی دارند و دود وارد ریه آنها می‌شود بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرند. طبق تحقیقات انجام‌شده از هر صد نفر مصرف‌کننده مواد مخدر 1 نفر می‌میرد و از هر 100 نفر مصرف‌کننده سیگار 17 نفر می‌میرد. متخصصان ارولوژیست در کشور فرانسه معتقدند یکی از عوامل بزرگ افزایش مبتلایان به سرطان مثانه و کلیه، افزایش مصرف دخانیات در عصر حاضر است و محققان خاطرنشان کردند مواد سمی موجود در سیگار از طریق مثانه دفع می‌شودو هنگام دفع این مواد لطمه شدیدی به مثانه وارد می‌شود. مثانه نقش مخزن ادرار را دارد و تماس با مواد سمی موجود در سیگار دخانیات احتمال بروز سرطان در دیواره‌های داخلی مثانه را افزایش می‌دهد. در کنگره آموختیمجبران خسارت را اول باید از خودمان شروع کنیم و این‌که جسم ما امانتی در دست ما است. در زمان مصرف مواد مخدر الکل و سیگار و... آسیب زیادی به جسم خود وارد کرده ایم باید خود را ببخشیم و شکرگزار تک‌تک اعضای بدنمان باشیم.

سیگار و مضرات آن:

1- سرطان: طبق تحقیقات دانشمندان 400 عنصر سرطان‌زا در دود سیگار وجود دارد. احتمال مبتلا شدن افراد سیگاری به سرطان‌هایی از قبیل زبان...دهان...غدد...بزاق حلق...سرطان...بینی...گلو...مری...حنجره...معده...کلیه...آلت تناسلی مرد...لوزالمعده و مقعد وجود دارد.

2- تغییر شکل دادن سلول‌های جنسی در مردان: استعمال دخانیات باعث کاهش اسپرم و کاهش جریان خون در آلت تناسلی مردان و ناتوانی جنسی ایجاد می‌شود. ناباروری جنسی در افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

3- زخم معده: استعمال دخانیات مقاومت معده را در برابر باکتری‌ها پایین میاورد همچنین باعث تضعیف معده در خنثی‌سازی اسید در معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن است برجای ماندن باقیمانده اسید در معده و درنتیجه تخریب دیواره آن می‌شود.

4- بیماری قلبی: استعمال دخانیات باعث افزایش ضربان قلب می‌شود. بالا رفتن فشارخون افزایش، خطر ابتلا به فشارخون  و در آخر به حمله قلبی  سکته خطم می‌شود.

5- پوکی استخوان فساد دندان‌ها: منواکسید کربن  یکی از اصلی‌ترین گازها  در خروجی اگزوز اتومبیل و دود سیگار است. میل ترکیبی این گاز در خون بسیار بالاتر از اکسیژن است. این گاز باعث کاهش قدرت عملکرد اکسیژن در خون می‌شود. همین عامل باعث پوکی استخوان می‌شود و جرمی که هنگام استفاده از سیگار روی دندان باقی می‌ماند به‌مرورزمان باعث فساد دندان می‌شود.

6- سرطان پوست: پوسته‌پوسته شدن و برجسته شدن نقاطی بر روی پوست عواملی هست که یکی از دلایل آن سیگار هست.

7- ضایعات شنوایی: سیگار کشیدن باعث عفونت گوش میانی می‌شود و در کارکرد آن اختلال ایجاد می‌کند.

8- چین چروک: استعمال دخانیات باعث از بین بردن پروتئین‌های انعطاف دهنده پوست می‌شود. همچنین باعث تحلیل رفتن ویتامین A و محدود کرد جریان خون در عروق پوست می‌شود. همین علت سبب چین چروک پوست می‌شود.

9- دود دسته دوم سیگار: دود سیگاری که وارد محیط می‌شود و دیگران آن را استنشاق می‌کنند این دود مخلوطی از دود سیگار و بازدم یک فرد سیگاری است که از دهان خود به بیرون منتقل می‌کند. طی یک ساعت در اتاق پر از دود سیگار معادل کشیدن 15 سیگار است. مواد سمی موجود در دود سیگار را استنشاق کند، طبق گزارش‌های سازمان بهداشت یکی از هر 10 مرگ ناشی از تنباکو برای افراد سیگاری دست‌دوم است. بین 70 تا 90 درصد از مردم غیر سیگاری در معرض دود سیگار افراد سیگاری هستند. در طول 2 دهه گذشته دانشمندان ثابت کردند. همه بیماری ناشی از سیگار کشیدن برای افراد غیر سیگاری که در معرض دود هستند ایجاد می‌شود.  یک بررسی جدید نشان می‌دهد که باقیمانده‌های نیکوتین که در سطح اجسام باقی می‌ماند می‌تواند با سایر مواد شیمیایی دیگر  هوا واکنش کند و مواد سرطان‌زای قوی رو تشکیل دهد. مواد شیمیایی که با انواع سرطان‌ها گوناگون پیوند دارد. یکی از پژوهشگران می‌گوید سوختن توتون نیکوتین را به شکل بخار آزاد می‌کند که به‌شدت  جذب سطوح درون خانه مانند دیوارها ، سقف ، فرش پرده ، اسباب‌اثاثیه منزل می‌شود . نیکوتین می‌تواند روزها هفته‌ها روی این اجسام باقی بماند. دستایلاتس گفت: بررسی ما نشان می‌دهد  که این نیکوتین باقیمانده در محیط با اسید نیترو محیطی وارد واکنش می‌شود و نیتروزامین های سرطان‌زای خاص توتون یا تسناها را به وجودمی آورد تیسناها جزو مواد سرطان‌زا قدرتمند و وسیع الاثر هستند؛ که هم در توتون سوخته نشده و هم در دود توتون وجود دارند. پژوهشگران از سلولز به‌عنوان مدلی از مواد داخل خانه استفاده کردند و آن را در معرض دود سیگار قراردادند. سپس سلولز را در معرض غلظت بالا اما قابل‌قبول اسید نیترو قرار دادند و میزان تسناهای تشکیل‌شده پس از قرارگیری در معرض اسید نیترو 10 برابر بیشتر بود این پژوهشگران دریافتن که تسناها به‌شدت تشکیل می‌شود. سرپرست این پژوهش از آزمایشگاه برکلی دراین‌باره گفت: با توجه به جذب حفظ مقادیر بالای نیکوتین در سطوح درون خانه از جمله لباس‌ها و پوست انسان یافته‌های ما بیانگر آن است این دود دسته دوم  از طریق جذب از راه پوست استنشاق غبار و بلع یک خطر بهداشتی قبل موردتوجه قرار نگرفته است. افراد بیش از استنشاق از طریق غبار یا پوست یا فرش لباس‌ها در معرض این تسنا قرار می‌گیرد و به‌این‌ترتیب دود دست دوم خوراکی تر برای نوزادان و نوپاها است همین‌طور یافته‌های این  تحقیق بیانگر آن است که باز کردن پنجره یا هواکش در اتاقی که سیگار کشیده می‌شود خطر آن را بر طرف نمی‌کند. 

تایپ : مسافر محسن

ویرایش و ارایه گزارش: مسافر بابک و مسافر علی 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
محسن پنجشنبه 4 مرداد 1397 23:22
سلام ممنونم از لطف همه عزیزانم انشالله که موثر واقع باشه و اطلاعاتی مفید برای شناخت سیگار
مسافرمهدی چهارشنبه 27 تیر 1397 17:34
سلام دوستان مهدی هستم مسافر
خداقوت اقا محسن داداش لژیونی عزیزم
حسین قره داغی سه شنبه 26 تیر 1397 15:35
محسن عزیز بهت تبریک میگم.واقعا متن فوق العاده ای بود و قطعا براش زحمت کشیده بودی.آرزوی سلامتی و سعادت براتون دارم.خدا قوت به عزیزان سایت
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات