کارگاه آموزشی جهان بینی چهارشنبه؛ سم زدایی یا سم نزدایی
دوشنبه 8 بهمن 1397 ساعت 12:00 | نوشته ‌شده به دست مسافر پوریا | ( نظرات )
بسم الله الرحمن الرحیم
جلسه یازدهم از دوره شصت و چهارم سری کارگاههای آموزشی عمومی کنگره 60 ویژه مسافران و همسفران سفر دوم، با دستور جلسه سم زدایی یا سم نزدایی در روز چهارشنبه 97/11/3 به استادی و نگهبانی مهندس و دبیری مسافر میثم راس ساعت 9:20 آغاز به کار نمود.

سخنان استاد؛
امیدوارم حالتان خوب باشد، امروز سوم بهمن ماه و دستور جلسه سم زدایی یا سم نزدایی است.
شاید یک دیدگاه اشتباه یا یک اشتباه بسیار بزرگی که بشر در مسئله طب یا درمان اعتیاد مرتکب شد، همین مسئله سم زدایی بود. چطور بود که به عمق این قضیه پی نبردند و چگونه بود که اینقدر قضیه سودلوحانه بود، نمی دانم. این تصور بود که ما باید شخص را پاک کنیم.  موادمخدر سم نیست، دارو است.  تفکر این بود که ما اگر بقایای موادمخدر را از بدن شخص خارج کنیم، کار سم زدایی را انجام داده ایم. بخاطر همین من مثال بمباران شهر را زدم که مثلاً ما یک شهر را ظرف 20 سال بمباران کنیم، بعد بگوییم اگر ما ترکش های بمب را از سطح شهر جمع آوری کنیم، آن شهر آباد می شود. در صورتی که ما با بمبهای مختلف تمام تأسیسات آب و گاز و برق و زیر ساخت های شهر و سد را خراب کرده ایم، چطور می توانیم با جمع کردن بقایای بمب ها و موشک ها، شهر را آباد کنیم. این یک اشتباه بسیار بزرگ بود.
شاید بخاطر این اشتباه، میلیون ها نفر مردند و صدهاهزار نفر خودکشی کردند. چون رگ غیرتشان بود که نتوانستند اعتیاد را تحمل کنند و درمان هم نداشتند و مجبور شدند که دست به خودکشی بزنند.
این سم زدایی نه تنها مشکلی را حل نمی کند، بلکه مشکلی را به مشکلات اضافه می کند. شاهکار و اوج آن این بود که مسائل بیهوشی مطرح شد، یوآردی (سم زدایی سریع) یعنی ما ظرف 24 ساعت شخص را بیهوش کنیم و مواد سم زدایی تزریق کنیم تا سم درون بدن شخص از بین برود. تازه شخص افقی وارد سیستم می شد، عمودی بر می گشت. باز این پایان قضیه نبود.
بعد مسئله UROD (سم زدایی فوق سریع) مطرح شد. چون فقط به دنبال این بودند که ما آزمایش ادرار از شخص بگیریم و اثرات مواد در ادرار شخص نباشد. فقط همین قضیه مطرح بود و چه مشکلاتی که بابت این قضیه پیش نیامد.


من برای ویلیام که نامه می نوشتم، گفت: درمان ما در آمریکا بین 30 روز تا 60 روز است. فیلم هایی که گاهی می بینید، نشان می دهد که این الکلی ها چقدر در رنج و سختی به سر می برند! چون همه به دنبال این هستند که موادمخدر را از بدن شخص بیرون کنند. اینطور بود که راه مشکل و بیراهه شد و کسی نیامد که روی این قضیه متمرکز شود.
همه تقلید می کردند که آمریکا می گوید سم زدایی و اینطوری کنیم، ما هم اینطوری کنیم.
حالا خوب بود که پزشکی وارد سیستم شد. یک موقع در آمریکا الکلی ها بودند و هیچکس حق نداشت الکلی را به بیمارستان ببرد، اگر یک پزشک این کار را می کرد، پروانه پزشکی اش را باطل می کردند. می گفتند که بیمارستان جای الکلی ها نیست، باید خودش قطع کند وخوب شود. بعد پزشکان الکلی ها را با این ترفند که مشکل روانی دارد، در بیمارستان بستری می کردند. بعدها هم اجازه دادند که پزشکی هم مداخله کند. اوایل انقلاب هم همینطور بود و می گفتند که معتاد، اصلاً نباید مصرف کند.
همه اینها بخاطر این بود که موادمخدر باید از بدن معتاد خارج شود. همین جا نشسته بودند، یک انگلیسی که یوگا کار می کرد آمد وگفت: من اعتیاد را با یوگا ترک می کنم، موادمخدر در مفاصل استخوان مصرف کنندگان رسوب می کند، من تمرینات یوگایی می دهم که این موادمخدر از مفاصل استخوان فرد جدا شود!!!
همه به دنبال این هستند که به یک نحوی در این سیستم مداخله کنند، چون صورت مسئله هیچوقت مشخص نبوده و همه می گفتند که یک مقدار غیرت داشته باش و بقیه موارد روحی و روانی است.


آمار درمان در سطح جهانی چقدر است؟ موقعی که شخص قطع مصرف شد و آزمایش ادرار داد و منفی شد، کافیست یک سال بعد از اینها آزمایش بگیرید، حدود 90درصد برگشت خورده اند، باز دومرتبه از این افراد باقیمانده آزمایش بگیرید. بعد از چند سال حدود 2 درصد باقی می مانند و حدود 98درصد برگشت خورده اند و به قول امین، 2 تا 3 درصد، آمار تصادفی است و اصلاً ارزشی ندارد. در دنیا آمار رهایی، بعد از چند سال ماندگاری اش 5 درصد است و به نظر ما، آن تعادل لازم را ندارد.
ما با ستاد، تحقیق انجام دادیم. 500 نفر از بچه ها را با نظارت خودشان صدا کردند و آزمایش گرفتند. سال 94، 3800نفر رهایی داشتیم، گفتیم 500نفر را به صورت تصادفی آمار و آزمایش بگیرند. میانگین درمان 22 ماه شد و آمار فوق العاده بود. دیروز که من با آقای دکتر سلامی (رئیس تبلیغات ستاد) صحبت می کردم، خیلی تبریک گفتند. می گفتند که آقای رحیمی فضلی که رئیس کل ستاد بود، بمن زنگ زدند و آمار را پرسیدند. این رقم بالای 80درصد بود و این رقم واقعاً جادویی و شگفت انگیز است.

اگر بگویم ما در قضیه درمان اعتیاد، از آمریکا و اروپا، لااقل 20 سال جلوتر هستیم، کاملاً درست گفته ایم. اینها بر اساس آمار و گزارشات است و این تحقیق را مرکز مطالعات علمی اعتیاد انجام داده ، ناظرات طرح دکتر مکری و دکتر محمدی بوده اند. این بخاطر این است که ما فهمیدیم که اعتیاد چه هست؟ فهمیدیم که سم زدایی یک واژه اشتباه است.عزیزان یک خواهشی از شما دارم، بعضی اوقات یکسری از راهنمایان و ایجنت ها، دوست دارند که فقط شاگردان خودشان مسئولیت داشته باشند. این کار خطرناک است و عمل سالم نیست. ما وقتی مسئولیتی برعهده داریم، باید سعی کنیم، کسانی که خدمت بیشتری می کنند و شایسته هستند، بکار بگیرد. ما باند نداریم و معیارمان خدمت کردن است. باید تنوع باشد. در تنوع تکامل و رشد است.
مسئله بعد؛
پیشرفت هر شعبه، بستگی به ایجنت و اسیستانت آن شعبه دارد. اگر ایجنت و اسیستانت آن شعبه توانایی های لازم را داشته باشد و بدون تعصب شروع به کار کردن کند، آن شعبه گسترش پیدا می کند.
ما در تهران شعبی داریم که در سال 22نفر رهایی دارد. آخر چطور یک شعبه در سال 20 ، 30 ، 35 نفر رهایی می دهد. این شعبه اصلاً به درد نمی خورد، باید جمع شود. گرچه یک نفر رهایی هم ارزش دارد، ولی ما باید راندمان را بالا ببریم. در بعضی قسمت ها 117نفر وارد شده اند، 20 نفر مانده اند، 98نفر رفته اند، این نشان میدهد که سیستم ضعیف است، یا راهنما، یا ایجنت، یا اسیستانت یا مرزبان. پس ما باید نگاه کنیم به این مسئله.
طبیعی است که 50% از کسانی که وارد می شوند، ریزش داشته باشند. البته کسانی که مشاوره می آیند، ملاک نیستند. ملاک ورود به سه جلسه تازه واردین است. مشاوره تازه واردین بایستی خیلی قوی باشد، برای همین ما آزمون برای آنها گذاشتیم. امیدوارم بتوانیم به گونه ای برنامه ریزی کنیم که در قسمت تازه واردین، موادمصرفی آنها را بالانس کنیم.


باید به گونه ای عمل کنیم که عملکرد شعب را بالا ببریم، به هیچ عنوان بهانه ای قابل قبول نیست. قابل قبول تفکر و اندیشه است که بتوانیم انجام بدهیم و افراد را کمک کنیم.
مسئله دیگر؛
من گفتم که همه چیز را باید در حد تعادل نگه داریم. گفتیم کسی که به رهایی رسید، فقط به دو نفر پاکت می دهد، یکی به راهنما و یکی به من و لاغیر.

نگارنده: مسافر احمد شریفیان

ارائه گزارش: مسافر پوریا

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: گزارش تصویری، کارگاه آموزشی مسافران و همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
داود چهارشنبه 10 بهمن 1397 17:07
درود و سپاس بیکران به آقای مهندس دژاکام عزیز که خالصانه و مخلصانه زمانهای با ارزشی را با ارائه خدمت به بشریت عرضه کردند ...
غلامرضا ‌‌‌‌‌‌‌از‌‌ کرج چهارشنبه 10 بهمن 1397 16:12
سلام درود بر آقا مهندس حسین دژاکام از صمیم قلب دوست دارم خدا را شکر می‌کنم در کنگره هستم برای آموزش گرفتن
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات