کارگاه آموزشی جهان بینی چهارشنبه؛ OT
پنجشنبه 10 بهمن 1398 ساعت 14:29 | نوشته ‌شده به دست مسافر پوریا | ( نظرات )
جلسه پنجم از دوره شصت و هشتم، سری کارگاه‌های آموزشی کنگره 60، ویژه مسافران و همسفران سفر دوم، به استادی و نگهبانی مهندس و دبیری مسافر مهدی با دستور جلسه «OT»، در روز چهارشنبه مورخ 98/11/10 ساعت 9 آغاز به کار کرد.


من گاهی نمی‌دانم که رهایی‌ام چند سال است. ما در کنگره به رهایی می‌رسیم و بعد از یک سال افراد به دنبال کار و زندگی‌شان می‌روند و البته یک تعداد به خاطر عشق و علاقه‌شان می‌مانند.

در این جلسه مهندس دژاکام با مروری بر پیدایش روش درمان در کنگره 60 بیان داشتند:

گاهی اوقات خداوند خودش می‌خواهد که راهی باز بشود. در قبل از پروسه درمان، من اعتقادی به درمان نداشتم، من باور داشتم که چیزی به نام ترک امکان‌پذیر نیست و کسی که درگیر مواد مخدر شد، تمام شد و دیگر هیچ راهی ندارد. من در نقطه شروع، فقط خواستم که مصرفم را کنترل کنم، یعنی من یک بیمارم و باید داروی مصرفی‌ام را کنترل کنم، اگر مواد مصرفی من تریاک است دیگر نمی‌توانم حشیش مصرف کنم و اینکه چقدر بخورم؟ به میزانی که نشئه بشوم و نه بیشتر و به‌این‌ترتیب بود که DST شکل گرفت. من تا سه چهار روز گیچ بودم اما وقتی دیدم حالم خوب است آن موقع بود که فهمیدم راه درمان را پیداکرده‌ام. آن موقع بود که فهمیدم تمامی روش‌های ترک در دنیا از بیخ و بن غلط است. اگر مدعی هستید که درست است نمونه بیاورید و ما هم بیست هزار نفر نمونه می‌آوریم.

من از شنیدن صحبت‌های سایر NGO ها متأثر می‌شوم چراکه بعد از سالیان متمادی پاکی، هنوز حالشان خراب و درگیر اعتیادند و معتقدند که تمام مسئولیت‌ها به‌صورت تمام و کمال گردن خداوند است، یعنی تمام فکر و ذهنشان را اعتیاد پر کرده است؛ آن‌ها به درمان اعتیاد باور ندارند. افکاری که آن‌ها در این زمینه دارند از پایه و اساس غلط است. شاید این افکار قبل از پیدایش روش DST درست بود اما در حال حاضر دیگر این تفکر درست نیست. من گاهی نمی‌دانم که رهایی‌ام چند سال است. ما در کنگره به رهایی می‌رسیم و بعد از یک سال افراد به دنبال کار و زندگی‌شان می‌روند و البته یک تعداد به خاطر عشق و علاقه‌شان می‌مانند.

ایشان با اشاره به تاریخچه ورود شربت OT به چرخه درمان مصرف کنندگان مواد مخدر، نقش کنگره 60 را در این زمینه بسیار مهم و کلیدی ارزیابی کردند و گفتند:

زمانی طرح‌هایی مطرح بود، جزیره و طرح والعادیات و... در کشور اجرا می‌شد و همه معتادان را دستگیر می‌کردند. البته تقصیری هم نداشتند. در آن زمان که داشتن یک‌ذره تریاک جرم بود، من می‌خواستم به مردم بگویم که شما بیایید و تریاک را به‌صورت مرتب مصرف کنید. هیچ‌کس باورش نمی‌شد که یک نفر پیداشده که می‌گوید تریاک را به‌صورت مرتب و به میزان مشخص مصرف کنید و در این راه خداوند به ما کمک کرد. ما ده سال روی تریاک کار کردیم و بعد از مدتی خوشبختانه مسئولین مملکت این قضیه را فهمیدند و بر همین اساس آمدند و شربت تریاک را درست کردند و به مدت دو سال به پایلوت دادند. این کار را انجام می‌دادند اما به من چیزی نمی‌گفتند و درنهایت هم گفتند که در این پروژه به نتیجه نرسیده‌اند. همه نهادها با شربت OT مخالف بودند و سرانجام من رفتم و گفتم که می‌خواهم از مرکز شما بازدید کنم و با 20 نفر از درمان شدگان رفتم. مراحل پایلوت را از آن‌ها پرسیدم و آن‌ها شرح دادند و من نقاط ضعف طرح را توضیح دادم. آن‌ها به من پیشنهاد همکاری دادند و من برای پذیرفتن همکاری یک شرط گذاشتم، اینکه ما تعیین کنیم که فرد مصرف‌کننده چه چیز و چقدر و چه زمانی مصرف کند و آن‌ها به‌عنوان ناظر عمل کنند. ما روی 50 نفر این طرح را اجرا کردیم. یکی از پزشکان برای این افراد داروی خواب تجویز کرده بود و من اجازه مصرف ندادم؛ به این دلیل که با مصرف OT تمام اختلالات برطرف می‌شود و از سوی دیگر پس از بهبودی، سایرین مدعی می‌شدند که فرد هم شربت تریاک خورده و هم داروهایی نظیر لورازپام مصرف کرده است و این باعث می‌شود که تحقیق خراب شود. تحقیق زمانی درست است که فقط با یک داور فرد به درمان برسد. مرحله اول پایلوت با 50 نفر به‌خوبی به اتمام رسید. در مرحله دوم قرار شد که با 2000 نفر کار را انجام بدهند. 1000 نفر از این پایلوت را به کنگره 60 و مابقی را به 10 مرکز دیگر دادند. ما شروع به کار کردیم و از نظم و انضباط ما پزشکان تعجب کردند. آن‌ها 20 مصرف‌کننده متادونی داشتند و هر هفته شیشه‌ها را می‌شکستند اما از کنگره 60 هزار نفر به آنجا مراجعه می‌کردند و همه با آرامش برمی‌گشتند. تمام وقایع ثبت شد و بسیار درخشان بود اما متأسفانه نتایج منتشر نشد. بااین‌حال، بر مبنای آن وقایع، OT که قرار بود نابود شود، به چرخه درمان بازگشت و به نتیجه رسید. خوشبختانه مسئولین ستاد پشت این قضیه ایستادند و حمایت کردند. مهندس طاهری – یکی از مسئولین ستاد – در یکی از همایش‌ها گفتند: اگر  OT به کشور آمد، باوجود همه مخالفت‌ها، به خاطر وجود مهندس دژاکام و شاگردانشان است که نتایج درخشان دادند و شما بعداً متوجه می‌شوید که از بالا چه نیرویی پشت این کار بود که موافقت شد تا این شربت جزء داروهای کشور محسوب شود. یک چنین تاریخی بر OT گذشت تا الآن در اختیار افراد قرار می‌گیرد.

مهندس دژاکام در پایان سخنانشان قدردانی از خدمتگزاران بخش OT را از اهم فعالیت های اعضای کنگره 60 در هفته جاری دانسته و تصریح داشتند:

در این هفته جا دارد که ما از خدمتگزاران در بخش OT قدردانی کنیم. اساتید را از بچه‌های OT بگذارید. در این هفته ما در قسمت خانم‌های مسافر، همه خدمتگزاران از قبیل نگهبان، دبیر و ... را از خدمتگزاران OT انتخاب کردیم. این امر به‌دلخواه خودتان است تا در سال‌های بعد تصمیم قطعی بگیریم. من هم از آقای بابک لطفی و سایر عزیزان خدمتگزار در این بخش تشکر می‌کنم که با دقت و نظم کارها را انجام می‌دهند.

در حال حاضر کلینیک‌ها در OT با ما همکاری خوبی می‌کنند و استقبال بسیار زیاد است. البته باید کاری کنیم که کیفیت فدای کمیت نشود، کیفیت برای همه ما از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

نام فایل

تاریخ

لینک

فایل صوتی سخنان مهندس

98/11/09

دانلود

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی مسافران و همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
شنبه 12 بهمن 1398 19:05
با سلام وخسته نباشید به حضور آقای مهندس دژاکام که توانستند یک راهی برای رهاشدن از دست اعتیاد و برگشتن به زندگی دوباره را واسه من مسافر حسن ورق بزنند امیدوارم سایتون بر سر خانوادتون باشه واز خداوند هر میخوای بهتون بده انشالاه
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات