خلاصه سی دی کابوس "مهندس"
دوشنبه 7 دی 1394 ساعت 16:20 | نوشته ‌شده به دست همسفر سایه | ( نظرات )
خداوند به ما وعده داده و وعده اش دروغ نیست ،ولی باید صبروبردباری کنیم ...به نام خداوند بخشنده مهربان

خلاصه سی دی کابوس 2

انسان از دو چیز لبخند میزند ،یکی از آدم روشن فکری که کلی کتاب خوانده وفکر همه چیز هست ویکی هم آن آدمی متعصبی که دست به هرکاری می زند وبه نقطه دین ورزد، بی خدایی حرکت می‌کند ولی پیش خود فکر می‌کند دین دارترین است. بزرگی می گوید: این افراد مثل زباله‌ها می‌مانند کسی که پنج وعده نماز می‌خواند ولی تخریب، تجاوز، ربا خواری ..... دارد به نام دین.

اعتقاد دیگری که در این زمینه مطرح شده است این است ،که دین افیون جامعه‌هاست روشن فکرانی بودند که این موضوع را مطرح کردند ولی از آن طرف گفته نشد بی دینی چیست؟ بی دینی به نظر من مرگ وانزوال جوامع است، بی محبتی وبی مسئولیتی ومرگ تدریجی جوامع است در آن موقع می‌بینیم که آدم تنها شده است.

به اعتقاد من بهشت وجهنم به این شکل نیست که یک روز شروع به کار کند همه این‌ها برای بعد از مرگ نیست .به عبارت دیگر کتاب آسمانی برای ما شده برای بردن به خانه نو یا برای رد شدن ورفتن به سفر یا برای شفای مریض یا برای مرده که برایش خوانده شود، این‌ها همه خوب است وما اعتقاد کامل داریم آیا درون آن را هم قبول داریم یا نه؟ مشکل از اینجا شروع می‌شود که مطالب را قبول نداریم، مثلاً در قرآن آمده وای بر دروغ گویان یا کم فروشان یا ربا خواران .... آیا شده ما دروغ نگوییم یا کم فروشی نکنیم آیا شده فساد نکنیم یا شهادت دروغ ندهیم. آیا شده آزار واذیت نکنیم، ما کل را قبول داریم ولی جزئیات را قبول نداریم وفکر می‌کنیم این جزئیات برای آینده است ومال حال نیست در صورتی که خداوند سریع الحساب است.

بهشت وجهنم به اعتقاد من جاریست هم در این دنیا هم دنیای دیگر. ای انسان تو در حیات خود در یک مثلث قرار می‌گیری ،یک ضلع مثلث بهشت، یک ضلعش دوزخ وضلع دیگر برزخ است .در زندگی هر آن ممکن است در یکی از این سه ضلع قرار بگیریم. ما در همین دنیا بهشت را احساس می‌کنیم ما بهشت را می‌بینیم وجهنم را لمس می‌کنیم با دیدن کابوس ما جهنم را لمس می‌کنیم (کابوس یکی از نمایشنامه‌های جهنم است) این‌ها شوخی ودروغ نیست زندگی بعد از مرگ هم هست ما هر روز مرگ را می‌بینیم.

چه کسی کابوس می‌بیند؟ انسانی که از حالت تعادل خارج باشند،انسانی که آرامش داشته باشد کابوس نمی بیندحتی آن کسی که ژنتیکی مشکل دارد. چون این داستان از ازل شروع شده وتا ابد ادامه دارد. مثال: کسی که قتل کند شب‌ها کابوس می‌بیند. کسی که از تعادل خارج شود واز فرامین الهی خارج می‌شود شب‌ها کابوس می‌بیند. کسی که خیانت وظلم می‌کند کابوس میبینداینها همه جهنم هستن. بعضی از آدم‌ها هم کلاً خنثی هستن وهیچ کاری نمی‌کنند ودر بیخیالی کاملن که البته این هم مشکل است.

اکثر ما وقتی وارد کنگره می‌شویم کابوس می‌بینیم ولی با قطع مصرف تدریجی کابوس‌ها نیز قطع می‌شوند.ادیان هم همین را میگویند که ای انسان اگر از قوانین واصول خارج شوی دچار   کابوس می‌گردی اکثرمان این را حس کردیم واگر دوباره وارد مشکل شویم دوباره کابوس می‌بینیم.

خداوند ممکن است برای مدت کوتاهی انسان را رها کندتا فکر کند وخود را پیدا کند با تفکر واندیشه. امروز به مرحله ای رسیدیم که در گذشته نداشتیم تفکر امروز را دو سال پیش نداشتیم وقتی شاگرد آماده باشد صدای پای استاد را می‌شنود.

سرنوشت‌ها با خواست افراد رقم زده می‌شود روی پیشانی سرنوشت نوشته نشده هرکسی خودش تعیین می‌کند سرنوشت خود را، سرنوشت دنیا دست آخرت است وسرنوشت آخرت دست دنیاست وهمه دست خودمان. اگر ما در کوهی از مشکلات هستیم به خواست خودمان است.

انسان داری بقاست وفنا ناپذیر، مانند عنکبوت که فنا ندارد. کابوس‌هایی که می‌بینیم گاهی از بیداری واقعی ترند راه از بین بردن کابوس‌ها قرار گرفتن در ارزش‌هاست وفاصله گرفتن از ضد ارزش‌هاست. وقتی از ضد ارزش‌ها فاصله بگیریم کم کم چشمانمان باز می‌شود. کابوس پرده ای‌ای از جهنم است با خوردن قرص از بین نمیرودبلکه با اصلاح روش ومتد زندگی می‌توان کابوس را از بین برد: قرار گرفتن در راه ارزش‌ها.

کابوس تا زمانی وجود دارد که از آن بترسی یا به آن فکر کنی وگرنه وجود ندارد ومحو می‌شود تنها راه تزکیه است که با وارد شدن به ارزش‌ها وفاصله گرفتن از ضد ارزش‌ها ترس کم کم از بین می‌رود وکابوس پایان میابد. (جهنم باید باشد تا به مرحله آگاهی و هوشیاری برسیم) این همان آغاز نبرد است. آغاز نبرد: مصرف نکردن الکل، نخوردن حق دیگران، دروغ نگفتن،.....) نبرد با این‌ها آغاز نبرد است.

جهنم برای همین ساخته شده که اگر انسان اشتباه کردو از خط مستقیم خارج شد در آن سختی‌ها بیفتد تا خود را اصلاح کند. اصل به دنیا آمدن حیات وزندگیست اگر قوانین را رعایت کنیم می‌توانیم زندگی کنیم. این روش آیین زندگی کردن است، خداوند انسان را امتحان می‌کند تا از اشتباهات درس بگیرد وبه صراط مستقیم برگردد. خداوند می‌خواهد انسان را آموزش دهد که خوبی‌ها راببیند وبدی ها را درک کند، مثال: ((وقتی بیماری باشد قدر سلامتی را میدانیم. دانایی با نادانی، امنیت باشد خونریزی نباشد، پول بابی پولی) این‌ها برای درک درست است که خدا می‌داند آنچه ما نمی‌دانیم، تا وقتی تاریکی نباشد قدر حیات را نمی‌دانیم.

خداوند به ما وعده داده و وعده اش دروغ نیست ،ولی باید صبروبردباری کنیم هر عملی که برای رسیدن به هدف است باید برایش تلاش کنی وکم کاری نکنی ونباید بگویی امید ندارم. شکست وپیروزی دست خود ماست. شاید کسی ابزار نشان ما دهد ولی خودمان باید نبرد کنیم. وارد شدن به بهشت یا جهنم خارج شدن از حالت برزخ است که باید از ضد ارزش‌ها بپرهیزیم وبه ارزش‌ها بپردازیم.

 

نگارنده:همسفر مژگان

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی همسفران،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic