بنام قدرت مطلق


1-    لطفاً خودتان را معرفی نمایید :
-    آقای دکتر محمدی زاده : بنده محمدی زاده هستم. مسئول اداره جنگلداری و جنگلکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز
-    خانم مهندس رضایی : بنده هم رضایی هستم. مسئول اداره آموزش و ترویج و روابط عمومی اداره کل منابع طبیغی استان البرز


2-     لطفاً شرحی از کارهایی که سازمان شما انجام می دهد را مختصراً بیان کنید :
-    آقای دکتر محمدی زاده : مهمترین وظیفه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در راستای سیاست های سازمان جنگل ها مراتع کشور که سازمان بالادستی ما است، حفظ، احیاء، توسعه و بهره برداری از عرصه های جنگلی و مرتعی استان است که به طور کلی عرض کردم. در مجموعه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز شرح وظایف به دو بخش اصلی تقسیم می شود. مجموعه حفاظت زمین و مجموعه فنی. در مجموعه حفاظت، همانطور که مستحضر هستید عرصه های جنگلی در استان البرز 3 درصد از کل استان را شامل می شود و اگر استان را 500 هزار هکتار در نظر بگیریم، 15 هزار هکتار جنگل در استان وجود دارد و بخش فنی حفاظت از عرصه های جنگلی، مرتعی و بیابانی را در دستور کار دارد. بالغ بر 80 درصد از عرصه های استان، عرصه های ملی می باشند که شامل جنگل، مرتع و بیابان است که از وظایف اداره کل، حفاظت، احیاء و توسعه جنگلکاری می باشد.  
3-    چرا باید از منابع طبیعی حفاظت کنیم؟
-    آقای دکتر محمدی زاده : از گذشته ها تا به امروز، ائمه معصوم، پدران و نیاکان ما منابع طبیعی را به عنوان یک اصل مهم در تولید اکسیژن و جلوگیری از فرسایش و روان آب قلمداد کرده اند. جنگل ها ریه های تنفسی کره زمین هستند که متأسفانه در گذشته عوامل طبیعی و غیر طبیعی دست به دست هم داده اند که سطح جنگل ها و مراتع کشور کم شده است. بارندگی ها طی 10 سال گذشته کاهش پیدا کرده و عوامل تخریب افزایش پیدا کرده است و این موضوع، مسئولیت سازمان منابع طبیعی را افزایش می دهد. نکته ای که اشاره کردید صرفاً توسط عوامل مجموعه منابع طبیعی البرز صورت نمی گیرد. در سطح استان، تعداد زیادی از مردم به طور داوطلب حضور پیدا کرده اند و به عنوان همیار طبیعت و به عنوان سازمان های مردم نهاد به ما کمک می کنند و در حفظ این عرصه ها و در کاشت نهال و نگهداری از آنها فعالیت می کنند و واقعاً ارزشمند است در استان البرز که جمعیتی معادل 3 میلیون نفر دارد، تعداد زیادی از مردم داوطلبانه حضور دارند و کارت همیار طبیعت دریافت کرده اند.  
4-    اگر از منابع طبیعی حفاظت نشود چه آینده ای در انتظار ما و نسل های بعد از ما می باشد؟
-    خانم مهندس رضایی: وقتی ما بیدار می شویم، اولین کاری که میکنیم  دست و صورت مان را می شوئیم، حالا فرض کنید آبی نباشد، زمانی که می خواهیم صبحانه بخوریم، وقتی با منابع آبی، خاکی و هوایی مان به اینگونه برخورد نماییم، مسلماً محصول خوبی نداریم و نمی دانیم چه باید بخوریم؟ زندگی انسان آمیخته با منابع طبیعی است و از آن جدا نیست. آیا ما می توانیم مانند زمانیکه در مریخ هستیم، یک محفظه کوچک کپسولی برای تنفس به همراه داشته باشیم؟ خیر نمی شود. ما با تغییر اقلیم رو به رو هستیم و این موضوع واقعاً شعار نیست و متأسفانه دمای کشور ما نسبت به سال های قبل، 1.5 تا 2 درجه افزایش پیدا کرده است. ثابت شده است که به ازاء هر 2 درجه افزایش دما، 50 درصد احتمال جنگ و خونریزی افزایش می یابد و اکنون ما می بینیم که خیلی کشورها و قبایل سر آب دچار نزاع و درگیری هستند. شاید 10 سال پیش که می گفتند جنگ آینده، جنگ آب می باشد، برای ما شوخی بود. ولی الان دیده ایم و لمس کرده ایم که واقعاً شوخی نیست.
5-    به نظر شما سازمان های مردم نهاد چه نقشی در حفظ محیط زیست می توانند داشته باشند؟
-    خانم مهندس رضایی: ببینید، ما کلاً 120 نفر پرسنل در اداره منابع طبیعی داریم، ولی آیا 515 هزار هکتار با 120 نفر قابل حفاظت است؟ ما نیاز به ارتش 70 میلیونی برای حفاظت از محیط زیست داریم و این شوخی نیست. وقتش است که یک مقدار به خودمان بیاییم و از شعار دادن پرهیز کنیم، تشکل های مردم نهاد از این جهت می توانند کمک کنند که زنجیره های انسانی را مرتب به خود اضافه و متصل کنند. واقعاً کار از تشکل های استانی گذشته است. باید مردم را آگاه کنیم که ما واقعاً بحران آب و هوای پاک داریم. ما باید از هر راهی که می توانیم، مثلاً از طریق رسانه ها، موسیقی، دین و مذهب و ... مردم را با این بحران آگاه کنیم.


6-    نظرتان راجع به کنگره 60 و اردوهای سالیانه درختکاری که در تمام نمایندگی های سطح کشور انجام می شود چیست؟ و چه نقشی می تواند در حفظ منابع طبیعی در کل کشور و بویژه در استان البرز داشته باشد؟
-    خانم مهندس رضایی: واقعاً پیگیری های نماینده کنگره 60 ( جناب آقای سعادتی ) بود که ما علی رغم فشار کاری زیاد توانستیم این برنامه را برگزار نماییم و اگر شما پیگیری نمی کردید شاید ما هم مثل خیلی از تماس ها و درخواست های دیگر، زیاد پیگیر این برنامه نمی شدیم. ما شما را اصلاً نمی شناختیم و فکر نمی کردیم اصلاً چنین پتانسیلی وجود داشته باشد و ما در حال حاضر کاملاً در خدمتتان هستیم و هر کجا که شما جمع شدید و آموزش و یا حتی هماهنگی با سازمان های دیگر خواستید، ما می توانیم برای شما انجام دهیم. ولی امروز تا الان که ساعت حدود 9 صبح می باشد، این همه نظم و هماهنگی که در بین بچه های شما می باشد واقعاً بی نظیر می باشد و واقعاً ممنونم که این افتخار را به ما دادید که با شما آشنا شویم.
7-    لطفاً نظرتان را کاملاً  بصورت خلاصه در مورد این کلمات بگویید :
-    درختکاری :آقای دکتر محمدی زاده : سنت پسندیده
                                                                       خانم مهندس رضایی: من با شنیدن این کلمه یاد حضرت علی ( ع ) می افتم که نخل می کاشتند.
-    محیط زیست : آقای دکتر محمدی زاده : زندگی
                                          خانم مهندس رضایی: بازی بچه ها در پارک
-    کنگره 60 :خانم مهندس رضایی: انسان های بی ادعایی که کارهای بزرگی از خود بجا می گذارند.
                    -    مسافر :خانم مهندس رضایی: همه ما مسافر می باشیم، مهم این است که چه اسم، ردپا و اثری از خود بجا می گذاریم.
8-و اما سخن آخر :
-    آقای دکتر محمدی زاده : من خواهشی که دارم، همانطور که امروز با این جمعیت و استقبال به اینجا آمدید، انشاءالله یک برنامه هم باشد برای آبیاری و نگهداری این نهال ها و دوستان دوباره به اینجا بیایند و نهال هایی را که کاشته اند آبیاری و محافظت نمایید.

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
شکوفه همسفر بابک سه شنبه 25 اسفند 1394 09:36
بسیار عالی بود.
خدا قوت خدمت همه ی عزیزان
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic