کارگاه آموزشی جهان بینی کنگره 60؛ + [فایل صوتی]
چهارشنبه 1 اردیبهشت 1395 ساعت 17:05 | نوشته ‌شده به دست مدیریت | ( نظرات )

من در کنگره به ادب و نظم خیلی بهاء می دهم و برای من ارزشمند است. از دیدگاه من ادب و انضباط و درمان خیلی مهم هستند. تا موقعی که نظم و ادب نباشد، درمان اتفاق نمی افتد...

بسم الله الرحمن الرحیم

این جلسه ششمین جلسه از دوره پنجاه و پنجم سری کارگاه‌های آموزش جهان‌بینی کنگره 60 ویژه مسافران و همسفران سفر دوم با دستور جلسه آداب معاشرت و بی ادبی، تعادل و بی تعادلی به نگهبانی و استادی آقای مهندس دژاکام و دبیری همسفر سمانه در تاریخ چهارشنبه 95/02/01رأس ساعت 13:30 آغاز به کار نمود.

امیدوارم حال همه شما خوب باشد.

تیم کنگره 60 و تیم ملی کشور به دوهه قطر اعزام شد، روز شنبه یک بازی با قطر داشتیم، بازیکنان قطر همه اروپایی بودند ولی بازیکنان ما از خودمان بودند، مسابقات در سطح عالی بود. از کنفدراسیون جهانی راگبی هم حضور داشتند. بچه های ما هم تلاش خودشان را کردند ولی بازی را به قطر باختند (35-12).

دیروز هم با لبنان بازی کردند، لبنان هم تیم قوی بود، به لبنان هم باختیم. هر بازیکن که در قطر بازی می کند، ممکن است 1میلیون دلار یا بیشتر خریداری شده باشد و امکانات رفاهی زیادی در اختیار آنان قرار می دهند.

شرکت کنندگان از نظر قدرت بدنی و فیزیک، تیم خیلی خوبی بودند و دیروز هم در بازی با لبنان، سفیر ایران در قطر حضور داشتند و شاهد بازی بودند و امروز ظهر هم تمام بازیکنان در سفارت ایران دعوت بودند. اکثر بازیکنان تیم راگبی مصرف کنندگان شیشه بودند که به درمان رسیده بودند و این چیزی نیست که در تفکر انسان بگنجد و بعدها ارزش واقعی آن مشخص خواهد شد.

در رسانه های خارجی این بازی ها منعکس شد ولی در ایران پوشش خبری نداشتیم. من به بازیکنان تیم ملی و کنگره خداقوت می گویم. این نشان می دهد که توان درمان اعتیاد در چه مرحله ای است. این موضوع قدرت درمان اعتیاد به روش دی اس تی را در سطح جهانی به نمایش می گذارد.

بعضی ها هم که به درمان اعتیاد می رسند، از تعادل لازم برخوردار نیستند و خیلی کم پیش می آید که تعادل داشته باشند و آرامش را در بازی داشته باشند. انشاء الله بچه های تیم راگبی فردا صبح به تهران باز می گردند. امیدوارم در سایر میادین ورزشی بتوانیم شرکت کنیم.

در گذشته از من خیلی ها درخواست کردند که همانطور که ورزش معلولین داریم، برای ورزش معتادان بهبود یافته چنین چیزی درست کنیم و من شدیداً با این موضوع مخالفت کردم و گفتم که این موضوع یک توهین تلقی می شود. وقتی ما به درمان می رسیم، از انسانهای دیگر چیزی کم نداریم.

گفتم ما مسابقات راگبی و تیروکمان را با انسانهای معمولی انجام می دهیم، ما هیچ تفاوتی با انسانهای معمولی جامعه نداریم. بنابراین در مسابقات ورزشی با آنها شرکت می کنیم و همین دلیل باعث شد که ورزشکاران ما وارد تیم ملی و اردوهای تیم ملی می شوند. حتی مربی تیم ملی بهادر، یکی از اعضای کنگره 60 بود.

این موضوع پیامی است برای دنیا که اعتیاد درمان دارد و راه و روش آن این است و متد آن اینجاست.

در این مسابقات، هزینه بچه ها را خودمان پرداخت کردیم، از کنگره پرداخت نشد، من و دو نفر دیگر پرداخت کردیم. ممکن است ما 50 میلیون تومان هزینه کنیم، ولی 5 میلیارد تومان منافع داشته باشد. چرا که تلویزیون های مختلف مسابقات را پخش می کنند و مصاحبه می کنند، میزگرد مطبوعاتی برگزار می شود و در همین نشست ها در مورد روش درمان آنها صحبت می شود.

دستور جلسه ادب و بی ادبی، تعادل و بی تعادلی است.

می گویند: ادب مرد، به ز دولت اوست. اینجا مرد به عنوان مذکر نیست، شامل همه انسانهاست. واقعاً اگر کسی با ادب باشد، بالاتر از ثروت اوست. ادب و نظم مثل دو برادر می مانند. من در کنگره به ادب و نظم خیلی بهاء می دهم و برای من ارزشمند است. از دیدگاه من ادب و انضباط و درمان خیلی مهم هستند. تا موقعی که نظم و ادب نباشد، درمان اتفاق نمی افتد. بنابراین در کنگره برای ما ادب بالاترین جایگاه را دارد.

گاهی اوقات می گویند حق و عدالت چه می شود؟ می گویم ادب و نظم مقدم بر حق و عدالت است. اگر می خواهی حق و عدالت را بگیری، بر مبنای نظم و ادب، حق را بگیر. اگر حق را می خواهی بگیری، بگیر، ولی دلیل نمی شود که با گستاخی این کار انجام بدهی. هرچه انسان جاهل تر باشد، بی ادب تر است. هرچه انسان فاضل تر و آگاه تر باشد، با ادب تر است. درخت هرچه میوه اش بیشتر باشد، سر درخت پائین تر است.

یکسری از مسائل تحت عنوان ادب، رسم و روش در بین ما وجود دارد، حالا ممکن است این موضوعات در جامعه ما مفهومی متفاوت نسبت به جوامع دیگر داشته باشد، اما ادب و نزاکت در سطح جهانی در همه جا برابر است.

یکی از مسائل ادب:

ـ شما وارد مکانی می شوید، باید سلام کنید. هرچه هم مقام شما بالا باشد، باید در هنگام ورود سلام کنید.

ـ وقتی می خواهیم وارد اتاقی بشویم، باید در بزنیم. هیچکس مجوز ندارد که درب اتاق را یکدفعه باز کند. حتی پدر و مادر هم این اجازه را ندارد. هیچ پسر و دختری نمی تواند درب اتاق پدر و مادرش را یک مرتبه باز کند و وارد شود. باید برای ورود به هر اتاقی در بزنید.

ـ وقتی می خواهی وارد یک مکانی شوید، باید بلند بگوئید یا الله ، سلام علیکم ، بعد وارد شوید. شاید یک نفر در شرایط ویژه ای قرار دارد و نخواهد شما او را در این شرایط ببینید. حتی اگر همسر شما باشد. حتی در دستورات دینی داریم که وقتی وارد مکانهای خالی می شوید، باید بلند سلام کنید.

ـ مسئله بعدی در غذاخوردن است، غذا خوردن یک آداب معاشرت خاصی دارد. در غذا خوردن، معمولاً سالاد را با غذا نمی خورند. باید نیم ساعت قبل از غذا سالاد را بخورید. در هنگام خوردن غذا باید، چنگال دست چپ و قاشق دست راست باشد. قاشق و چنگال نباید در هنگام غذا خوردن بهم بخورند و صدا بدهند. وقتی می خواهید برنج بخورید، باید با پشت چنگال برنج را داخل قاشق بریزید. باید قاشق را به سمت سر ببرید، نه اینکه سر را به سمت قاشق ببرید. قاشقی که با آن غذا می خورید، نباید داخل ظرفهای خورشت و ظروف مشترک بزنید. کارد(چاقو) باید در دست راست باشد و چنگال در دست چپ باشد.

ماهی را هیچکس با قاشق چنگال نمی خورد، ماهی را باید با دست بخورید. مگر ماهی هایی باشد استخوان نداشته باشند. ماهی هایی که استخوان داشته باشند، باید با دست بخورید. مرغ را هم می توانید با چنگال بخورید و هم با دست.

وقتی که شما میزبان هستید و خانه شما میهمان هست، اولین کسی که غذاخوردن را شروع می کند، صاحبخانه یا میزبان است. آخرین کسی هم که از غذاخوردن باید دست بردارد، صاحبخانه است. چون با خوردن غذا توسط میزبان، میهمانان دیگر تعارف نمی کنند و شروع به غذا خوردن می کنند. قانون این است که تا زمانیکه غذای میهمان تمام نشده، صاحبخانه نباید غذا را تمام کند و دست بکشد. چون میهمان ممکن است بخاطر این امر، دست از غذا خوردن بکشند. صاحبخانه باید آرام غذا بخورد.

وقتی با انسانها صحبت می کنیم، باید شمرده و آرام صحبت کنیم. بلند و پرخاشگرانه صحبت نکنید. ما نباید حرف یکدیگر را قطع کنیم. نباید بگوئید بین حرفهایتان شکر و حرف طرف مقابل را قطع کنید.

وقتی با یک خانم صحبت می کنید، نباید از ضمایر مفرد استفاده کنید. همینطور وقتی یک خانم با یک مرد صحبت می کند، نباید از ضمیر مفرد استفاده کند. ضمایر مفرد زمانی بکار می رود که با یک شخص صمیمی و اعضای خانواده صحبت می کنیم.

مثلاً نباید به یک خانم بگوئید: من به تو گفتم، من بهت گفتم. باید گفته شود: من به شما گفتم. یک مقام کوچکتر به یک مقام بزرگتر نمی تواند بگوید: شما عرض کردید! باید بگوید: شما فرمودید.

از سخنان زشت و رکیک استفاده نکنید. اصولاً طنز و لطیفه خوب است ولی زیاده روی در آن باعث می شود که شخصیت انسان زیر سوال برود. امروزه موضوعات فیلم های ما به سمت مشکلات و درگیری های خانوادگی رفته است و دائماً جیغ و درگیری و فریاد در آنها بکار می رود.

آشغال ریختن در خیابان بسیار کار بی ادبی است. پرت کردن قوطی نوشابه و جلد بیسکویت در خیابان بی ادبی است. وقتی شما می خواهید قیچی، کارد یا اشیای برنده را به کسی بدهید، باید تیغ کارد را خودتان بگیرد و دسته آن را به طرف بدهید.

برای بالا آمدن و پائین آمدن از پله ها، آقایان همیشه باید جلوتر از خانم ها قرار داشته باشند. در هنگام راه رفتن، شخصیت بزرگ تر در سمت راست حرکت می کند و شخصیت کوچکتر در سمت چپ حرکت می کند. خانم ها و آقایان که همسر هستند، باید در کنار یکدیگر و شانه به شانه یکدیگر راه بروند.

چک کردن موبایل و شماره تلفن های سایر اعضای خانواده (مثل پدر و دختر) ، کار درستی نیست. اینها تربیت نیست. وقتی پدر و مادر با دختر در ارتباط باشند، چیزی برای پنهان کاری نمی ماند. پدر و مادر این نیست که وارد حریم خصوصی فرزند شوند.

یک نفر یک همسر داشت، برای همسرش لباس نمی خرید، غذا نمی داد و پول هم به او نمی داد. فقط شب های جمعه می آمد یک کتک مفصلی به این خانم می زد و می رفت. گفتند برای چه این زنی که به او خرجی نمی دهی و لباس نمی خری، می زنی؟  گفت: برای اینکه همه بدانند که او زن من است.

از همسر داری فقط این را یاد گرفته ایم که موبایلش را چک کنیم یا تا شلوارش را در آورد، سریعاً سراغ جیبش برویم. وقتی تربیت درست باشد، دیگر پنهان کاری کنار می رود.

یکسری آداب و نزاکت موقع رانندگی کردن داریم. مثلاً مقابل پل نوشته که پارک کردن مطلقاً ممنوع، پارک می کنیم و بعد می گوئیم که پنج دقیقه که بیشتر نگه نداشتم! دوبله پارک کردن و ایجاد مزاحمت برای مردم جزو آداب و نزاکت است.

در مورد بهداشت: نباید دهانتان بوی بد ندهد، بایستی بررسی کنید که مشکل از کجاست و این مشکل برطرف شود.

در کنگره 60، همه باید حرمت و احترام یکدیگر را نگه دارند. من همیشه حق را به راهنما می دهم. چون نمی توانم به شخصیت راهنما خدشه وارد کنم. همینطور ایجنت و مرزبان. هرچه ایجنت می گوید باید بپذیریم. در گروه خانواده هم اسیستانت همینطور است. مرزبانان هم هرچه می گویند، ادب حکم می کند بپذیریم.

اگر یک راهنما، به حساب اینکه حق و قانون با من است، با مرزبانان و ایجنت بحث کند، من حق را به ایجنت و مرزبان می دهم، چون ما می خواهیم سیستم را اداره کنیم.  اگر حق با راهنما باشد، بایستی مراتب را مکتوب کند و به اطلاع مقامات بالاتر برساند.

امروز در همین حد کفایت می کند و از اینکه به حرف های من توجه کردید، از همه شما سپاسگزارم.

 

نام فایل تاریخ مدت زمان حجم (MB) لینک
فایل صوتی سخنان مهندس 95/02/01 00:38:35 13.2 دانلود
فایل صوتی رهایی ها 95/02/01 - - -

 

منبع: کنگره 60
نگارنده: مسافر احمد شریفیان
تصاویر: مسافر سیروس

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزش جهان بینی کنگره60،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات